!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum města Tišnova - Jamborův dům
Muzeum města Tišnova - Jamborův dům
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Muzeum města Tišnova - Jamborův dům

V květnu 2011 bylo otevřeno nové muzeum města Tišnova, které sídlí v nově zrekonstruovaném měšťanském barokním domě. Svým návštěvníkům nabízí ke zhlédnutí stálou expozici věnovanou historii a přírodě Tišnova i okolí, krátkodobé výstavy, přednášky a koncerty.
Nové muzeum města Tišnova sídlí v nově zrekonstruovaném měšťanském barokním domě, který během své bohaté historie sloužil jako zájezdní hostinec, pivovar, koželužna, dům starosty, ale i štáb nacistů. Svým návštěvníkům nabízí ke zhlédnutí stálou expozici věnovanou historii a přírodě Tišnova a okolí, krátkodobé výstavy, přednášky a koncerty. Při přípravě expozic využilo vedení města i spolupráce s blízkým Podhoráckým muzeem v Předklášteří u Tišnova, které Tišnovským poskytlo pro novou expozici některé ze svých exponátů. První část muzea je přírodovědná, další historická, kde uvidíte exponátky od těch prehistorických až po současnost.

Odkaz Josefa Jambora městu Tišnovu spočívá ve věnování celkem 40 obrazů, 14 kusů drobné grafiky, 4 kreseb a 7 obrazů z tvorby jiných malířů. Stálá instalace přinesla nejen větší komfort pro návštěvníky, ale především umožnila obrazy vystavit v prostorách s vhodnějším mikroklimatem a technickými parametry, které jsou nezbytné pro dlouhodobé umístění obrazů i veřejnou prezentaci. Návštěvníci se mohou těšit na průběžné obměny výstavy. Představovány budou ucelené soubory Jamborových obrazů doplněné o zapůjčená díla nebo obrazové a zvukové dokumenty přibližující tvorbu i život malíře.

Český malíře, krajinář Josefa Jambora, jenž dokončil studia roku 1919 a vydal se na dráhu grafika a malíře. V době první republiky nejprve cestoval po Evropě a poté se proslavil roku 1928 na výstavě Soudobé kultury v Brně.

Široké veřejnosti je méně známá skutečnost, že Jamborův odkaz neobsahuje pouze jeho autorská díla, ale také obrazy dalších významných umělců. Po mnoha letech byl znovu vystaven nejcennější z nich, zrestaurovaný obraz Joži Úprky Žena z Vlčnova. Při hlubším zamyšlení nacházíme mezi Jamborem a Úprkou určité paralely. Oba svoji tvorbu nerozlučně svázali s rodným krajem a prostými náměty.
dům

Objekt neposkytuje přístřeší jen novému muzeu, v jeho zdech vznikla i literární kavárna, ve které si hosté mohou vychutnat vynikající kávu, zmrzlinu a zákusky pod barokní klenbou. V kavárně je stálé připojení wifi. Do všech prostor muzea je také bezbariérový přítup.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 8. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Tišnovská rychta

Tišnovská rychta

Tišnov, Jižní Morava
Pivovar Tišnov

Pivovar Tišnov

Tišnov, Jižní Morava
Pivovar Grado v Tišnově

Pivovar Grado v Tišnově

Tišnov, Jižní Morava
Pivovar Květnice v Tišnově

Pivovar Květnice v Tišnově

Tišnov, Jižní Morava