Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Keltů v obci Dobšice

Muzeum Keltů v obci Dobšice

Kultura
Muzeum připomíná osídlení v okolí řeky Cidliny ve 4. a 3. stol. p. n. l. Expozice pamatuje nejenom na dospělé, ale i na děti všech věkových kategorií.
V roce 1899 západně od obce v místech, kde se kopal písek, nalezl Jan Hellich, zakladatel Polabského muzea v Poděbradech, rozsáhlé keltské pohřebiště s dvaceti sedmi hroby. Jejich stáří se datuje do 4. – 3. stol. před naším letopočtem.

V muzeu Keltů naleznete figurínu muže bojovníka a figurínu keltské ženy, dále laténský kostrový hrob keltského bojovníka, originální nálezy zapůjčené Polabským muzeem Poděbrady a Národním muzeem Praha. K vidění jsou i zrnotěrka, rotační mlýnek na mletí obilí a nádherný film o keltských řemeslech.

Okolí Dobšic vydalo před desítkami let zajímavý nález, který odborně zmapoval zakladatel Polabského muzea Jan Hellich. Při těžbě písku roku 1899 bylo nalezeno 27 keltských hrobů doby laténské, 4. a 3. století před naším letopočtem. Dva hroby keltských bojovníků byly umístěny v Národním muzeu v Praze a jeden hrob je umístěn ve střední části expozice.

Expozice pokračuje na dětském hřišti, které je postaveno ve stylu keltského oppida a slouží také jako malý skanzen. Tady najdete keltského druida, obranné valy, palisády nebo keltskou polozemnici ve skutečné velikosti.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Rondel v Poděbradech

Pension Rondel v Poděbradech

Poděbrady, Střední Čechy
Hotel Park Poděbrady

Hotel Park Poděbrady

Poděbrady, Střední Čechy
Diamant bar & club

Diamant bar & club

Poděbrady, Střední Čechy