Úvod > Co chcete dělat? > Bauerova vila – Muzeum Josefa Gočára v Libodřicích u Kolína
Kultura

Bauerova vila – Muzeum Josefa Gočára v Libodřicích u Kolína

Muzeum Josefa Gočára a galerie kubistického designu v Bauerově vile v Libodřicích u Kolína nabízí návštěvníkům dobovou atmosféru počátku 20. století. Rekonstrukce uvedla vilu do její původní podoby. Od 1.1.2018 je muzeum z technických důvodů uzavřeno.
V expozici je možné si prohlédnout dochované prvky interiérů, především zařízení koupelny, krbové zařízení, dřevěnou vestavěnou skříň či knihovnu. Interiér doplňují dobový kubistický mobiliář a exponáty výtvarného a užitého umění. V prvním patře se nachází expozice věnovaná historii a rekonstrukci vily, Josefu Gočárovi a českému kubismu vůbec, a také památkám moderní architektury v regionu.

V roce 2021 byl rozprodán historický nábytek navržený architektem Vlastislavem Hofmanem, skici pocházející z rané fáze českého kubismu nebo předměty denní potřeby. Unikátní předměty, které nemají ve světě obdoby zakoupilo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze.


Historie Bauerovy vily – z technických důvodů uzavřena (2021)

V letech 1912-14 byla velkostatkářem Adolfem Bauerem vybudována vila, která dnes nese jeho jméno – Bauerova vila. Autorem architektonického projektu byl arch. Josef Gočár, který pro dům užil tehdy nový kubistický styl, který je ve venkovském prostředí velice neobvyklý. Po smrti majitele Adolfa Bauera v roce 1929 přešla vila na jeho dědice, o deset let později ji jako židovský majetek zabavily protektorátní úřady. Po druhé světové válce zde sídlila správa obce. Současný vlastník, Nadace českého kubismu, tuto kulturní památku rekonstruoval do původní podoby. Předmětem rekonstrukce se stala vlastní stavba, prostory technického vybavení se zázemím i interiéry.

Bauerova vila je po rozsáhlé rekonstrukci opět otevřena pro veřejnost. Na prohlídku kompletně zrekonstruovaných interiérů vily je nutné se tel. objednat, min. 1 den předem. V expozici byly v rámci rekonstrukce nově instalovány mj. repliky dobových tapet a linoleí, ukázky stylového a dobového nábytku, designu a keramiky a skla. Návštěvníci jistě ocení i nově vystavěný plot podle původního návrhu arch. J. Gočára a zrekonstruovanou parkovou zahradu. Vychutnejte si autentickou atmosféru počátku 20. století!
 

Josef Gočár (13. 3. 1880 – 10. 9.1945)

Josef Gočár byl známý český architekt, jehož díla z kubistického a funkcionalistického období patří k vrcholům české moderní architektury. Vysoce oceňován je také jeho podíl na urbanistických koncepcích některých měst, zejména Hradce Králové.
Památník bitvy u Kolína nedaleko Křečhoře

Památník bitvy u Kolína nedaleko Křečhoře

Křečhoř, Středočeský kraj
Tvrz Hradenín u Plaňan na Kolínsku

Tvrz Hradenín u Plaňan na Kolínsku

Plaňany, Středočeský kraj
Rozhledna Bedřichova vyhlídka

Rozhledna Bedřichova vyhlídka

Nová Ves, Středočeský kraj
Kamenný most v Toušicích

Kamenný most v Toušicích

Toušice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí