Úvod > Co chcete dělat? > Bauerova vila - Muzeum Josefa Gočára v Libodřicích u Kolína

Bauerova vila - Muzeum Josefa Gočára v Libodřicích u Kolína

Kultura
Muzeum Josefa Gočára a galerie kubistického designu v Bauerově vile v Libodřicích u Kolína nabízí návštěvníkům dobovou atmosféru počátku 20. století. Rekonstrukce uvedla vilu do její původní podoby. Od 1.1.2018 bude muzeum z technických důvodů uzavřeno.
V expozici je možné si prohlédnout dochované prvky interiérů, především zařízení koupelny, krbové zařízení, dřevěnou vestavěnou skříň či knihovnu. Interiér doplňují dobový kubistický mobiliář a exponáty výtvarného a užitého umění. V prvním patře se nachází expozice věnovaná historii a rekonstrukci vily, Josefu Gočárovi a českému kubismu vůbec, a také památkám moderní architektury v regionu.


Historie Bauerovy vily

V letech 1912-14 byla velkostatkářem Adolfem Bauerem vybudována vila, která dnes nese jeho jméno – Bauerova vila. Autorem architektonického projektu byl arch. Josef Gočár, který pro dům užil tehdy nový kubistický styl, který je ve venkovském prostředí velice neobvyklý. Po smrti majitele Adolfa Bauera v roce 1929 přešla vila na jeho dědice, o deset let později ji jako židovský majetek zabavily protektorátní úřady. Po druhé světové válce zde sídlila správa obce. Současný vlastník, Nadace českého kubismu, tuto kulturní památku rekonstruoval do původní podoby. Předmětem rekonstrukce se stala vlastní stavba, prostory technického vybavení se zázemím i interiéry.

Bauerova vila je po rozsáhlé rekonstrukci opět otevřena pro veřejnost. Na prohlídku kompletně zrekonstruovaných interiérů vily je nutné se tel. objednat, min. 1 den předem. V expozici byly v rámci rekonstrukce nově instalovány mj. repliky dobových tapet a linoleí, ukázky stylového a dobového nábytku, designu a keramiky a skla. Návštěvníci jistě ocení i nově vystavěný plot podle původního návrhu arch. J. Gočára a zrekonstruovanou parkovou zahradu. Vychutnejte si autentickou atmosféru počátku 20. století!
 

Josef Gočár (13. 3. 1880 - 10. 9.1945)

Josef Gočár byl známý český architekt, jehož díla z kubistického a funkcionalistického období patří k vrcholům české moderní architektury. Vysoce oceňován je také jeho podíl na urbanistických koncepcích některých měst, zejména Hradce Králové.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Villa Romantica v Kolíně

Restaurace Villa Romantica v Kolíně

Kolín, Střední Čechy
Hotel Theresia Kolín

Hotel Theresia Kolín

Kolín, Střední Čechy
Dětská kavárna Matky sobě v Kutné Hoře

Dětská kavárna Matky sobě v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy
Hotel Opat v Kutné Hoře

Hotel Opat v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy