ÚvodCo chcete dělat?KulturaMuzeum civilní ochrany: Protiatomový kryt v Havířově
Kultura

Muzeum civilní ochrany: Protiatomový kryt v Havířově

Protiatomový kryt vznikl v roce 1960, uveden do provozu byl roku 1962. V krytu je k vidění kompletní vybavení, včetně operačního sálu, strojovny diesel agregátu, štábu velení, spojovacích prostředků a také trvalou expozicí civilní ochrany.
Šestipodlažní protiatomový kryt byl vybudován v 60. letech 20. století v areálu Dolu Dukla v Havířově. Drobná betonová stavba s dveřmi připomínajícími vjezd do garáže je dobře ukrytá a nenápadná. Stačí však vstoupit dovnitř a rázem se ocitnete minimálně o čtyřicet let zpátky v minulosti.
 
Počítalo se, že v případě ohrožení se v této šestipodlažní podzemní budově schovají zaměstnanci Dolu Dukla a přilehlé rozvodny. K dispozici jim byla například ordinace lékaře i s operačním sálem, telefonní ústředna či koupelny.
 
Protiatomové kryty byly v bývalém Československu budovány převážně na přelomu 50. a 60. let minulého století jako reakce na studenou válku mezi Sovětským svazem a USA. Po uzavření dolu Dukla v roce 2006 kryt chátral a dokonce hrozilo reálné nebezpečí, že bude zalit betonem. Osud této pozoruhodné podzemní stavby však nebyl lhostejný několika nadšencům, kteří opuštěný a vyklizený kryt začali postupně opravovat. Vzniklo tak sdružení Archa Projekt, které nejen unikátní kryt opravilo, ale do šesti jeho podlaží doplňují věci související s minulým režimem a civilní ochranou. Díky tomu dnes můžete navštívit Muzeum civilní ochrany.
 

Popis jednotlivých pater

1. patro – dekontaminační kabina – propust, přetlakové vstupy (tzv. tlakové komory), protiplynové předsíně, nouzové výlezy, místnost FVZ, prachovna pro FVZ krytu, prachovna pro DA, dílna, kyslíkovna
2. patro – ošetřovna, operační sál, sklady, místnosti pro ukrývané a pacienty, toaleta
3. patro – štábní místnost – velení, místnost slaboproud, telefonní ústředna, 2x telefonní kabinka, toaleta
4. patro – místnost pro ukrývané, oddělené toalety pro ženy a muže, sklad
5. patro – místnost pro ukrývané, oddělené toalety pro ženy a muže, vodárna
6. patro – strojovna diesel agregátu, řídící místnost DA, zásobník na pitnou vodu, pod podlahou 2x jímka na fekálie a užitkovou vodu, studna, toaleta
 

Odolnost a technické parametry

Odolnost: 2. třída atomická – stropní monolit je odolný jaderné pumě o síle 250kt při úhlu dopadu do 15 stupňů a rychlosti do 300m/s. Na vrchlíku monolitu je zhotovená ochranná rozprasková deska, která slouží k rozložení detonačního účinku střely do okolí.
Pevnost betonu: 450kg/cm2
Vstupy: Dva vstupy s lomenými schodišti sestupující cca 10m pod terén – mírový a bojový. Bojový vstup je navíc opatřen dekontaminační komorou.
Počet ukrývaných: 450 osob na dobu isolace až 72 hodin. Celková kapacita stavby v přepočtu na výkon FVZ max. 506 osob.
Pohotovostní zásoba PHM: 2 500 litrů nafty, 250 litrů oleje

Provozovatel

Archa Projekt

Šachetní 3
735 64 Havířov
Email:
info@archaprojekt.cz
WWW:
www.archaprojekt.cz
GPS:
49,808598 18,441806
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Aktuality

Lukostřelecké odpoledne se Slovanem Havířov

Sportovní lukostřelecké odpoledne pro širokou veřejnost pod dohledem kvalifikovaných trenérů a instruktorů.
Havířov, Moravskoslezský kraj

29. havířovský turnaj v integrované boccie

Akce je určena pro všechny věkové kategorie. Turnaj má silnou tradici mezi lidmi "s" i "bez" hendikepu, kteří společně tvoří integrovaný tým, v němž se mohou skrze sport sblížit a vzájemně pochopit. Účastníci si sestaví maximálně šestičlenné týmy.
Havířov, Moravskoslezský kraj

Poznej svého farmáře v Havířově

Poznej svého farmáře je projekt zaměřený na podporu regionálních potravin v České republice. Další destinací je městečko Havířov v Moravskoslezském kraji. Můžete zde očekávat vaření z regionálních potravin, pestrý doprovodný program a mnoho aktivit pro děti.
Havířov, Moravskoslezský kraj

13. Orlovský sraz auto–moto veteránů

Spolek Václavka zve na 13. orlovský sraz auto-moto veteránů
Orlová, Moravskoslezský kraj

Musica Folklorica a hosté – koncert v Havířově

Srdečně zveme na koncert, na kterém se vám představí Musica Folklorica – 19. září 2024 v 18 hodin, ZUŠ Leoše Janáčka, Havířov.
Havířov, Moravskoslezský kraj

Prohlídky s průvodcem v kostele sv. Petra z Alkantary

Na zajímavý komentovaný výklad se můžete těšit při návštěvě šikmého kostela sv. Petra z Alkantary. Prohlídky probíhají o víkendech po celou letní sezonu (o prázdninách i v pátek) a po předchozí domluvě i ve všední dny.
Karviná, Moravskoslezský kraj

Poznávací jízdy báňským spěšným vlakem

Poznávací jízdy Báňským spěšným vlakem po uhelných vlečkách mezi doly.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Poznávací jízdy báňským spěšným vlakem

Poznávací jízdy Báňským spěšným vlakem po uhelných vlečkách mezi doly.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Cyklostezka Olše z Bukovce do Bohumína

Dálková cyklotrasa Bohumín – Bukovec, v terénu značená jako číslo 10, začíná v Bukovci a téměř po celé trase vede kolem řeky Olše (Olzy) a končí v Bohumíně, kde se Olše vlévá do Odry. Trasa měří celkem 80 km.
Havířov, Moravskoslezský kraj

Vlakové nádraží v Havířově

Nádražní budova v Havířově byla postavena v letech 1964-1969 v tzv. bruselském stylu podle návrhu architekta Josefa Hrejsemnou.
Havířov, Moravskoslezský kraj

Sportovně společenské centrum Fénix v Havířově

Rekonstrukcí interiéru výpravní budovy železničního nádraží v Havířově vznikla multifunkční sportovní hala. Dominantou haly je schodiště a velká mozaika, která zůstala v hale zachována z původní nádražní haly.
Havířov, Moravskoslezský kraj

Krav Maga v Havířově & Karviné

Krav Maga je bojové umění, které představuje oficiální soustavu technik vypracovaných pro sebeobranu a boj zblízka Izraelských obranných sil. Je to jeden z nejtvrdších a nejúčinnějších způsobů sebeobrany.
Havířov, Moravskoslezský kraj

Workoutové hřiště s odpočinkovou zónou v Havířově

Sportovně rekreační zázemí určené pro všechny obyvatele města najdete na ulici Obránců míru v Havířově-Šumbarku.
Havířov, Moravskoslezský kraj

Strakatá ovce – workshopy plstění ovčího rouna

Pořádáme kurzy suchého i mokrého plstění ovčího rouna. Jednorázové kurzy probíhají celoročně v našich prostorách v Havířově, nebo několikrát do roka na Hukvaldech. Můžeme také přijet přímo k vám.
Havířov, Moravskoslezský kraj

Návštěva Havířova s ubytováním na zámku

Havířov, nejmladší město ČR, leží na jižním okraji ostravsko-karvinské průmyslové oblasti, asi v poloviční vzdálenosti mezi Ostravou a pohraničním městem Český Těšín. Najdete zde empírový zámek s parkem a hotelem se stylovým ubytováním.
Havířov, Moravskoslezský kraj

Zábavní centrum pro děti Prckův ráj v Havířově

Prckův ráj nabízí zábavu pro děti a odpočinek pro rodiče. Součástí Prckova Ráje je také prostor určený pro kočárky s kamerovým systémem.
Havířov, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Rudolf

Hotel Rudolf je situován do příměstské části plné zeleně, pouhých 5 min od hlavního vlakového nádraží Havířov. Výhodná poloha u hlavní trasy Ostrava – Havířov – Karviná – Polsko je ideální pro rychlý dosah těchto měst, polského pomezí i krásné oblasti Beskyd.
Havířov, Moravskoslezský kraj

Shothouse

Aneta a Filip Szturcovi jsou manželé i parťáci. Anet, vystudovaná ekonomka, sbírala kavárenské zkušenosti v Ostravě. Otevřeli nádherný podnik, je sice malinký, ale nabízí velké věci: ráno byznys, večer párty!
Havířov, Moravskoslezský kraj

Hotel a Restaurace Amerika v Havířově

Jednotlivé pokoje nejsou očíslovány, ale protože jsme Amerika, tak mají svá jména. U nás proto můžete bydlet v pokoji Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Niagara Falls, Montreal, New York, Orlando, Miami Beach, Chicago, Hawaii, Grand Canyon, Yellowstone, Sequoia, Lake Tahoe a Yosemite.
Těrlicko, Moravskoslezský kraj

Hostinec v Zátoce u Těrlické přehrady

Hostinec v Zátoce s malebným výhledem na hory Beskydy je vhodným místem pro rodinné rekreace, sportovní a firemní akce, svatby a večírky.
Těrlicko, Moravskoslezský kraj

Hájenka Orlová

Restaurace je zaměřena na širokou nabídku piva. Ve stálé nabídce máme piva z pivovarů Nachmelená opice, Koníček a Svijany. Točíme opravdové pivní speciály, menších i větších, jak českých tak i zahraničních pivovarů.
Orlová, Moravskoslezský kraj

Hotel Sport Orlová – na dosah přírody

Hostům hotelu nabízíme široké možnosti sportovního vyžití ve sportovním areálu, který vám může být k dispozici. alei příjemné posezení v hotelové restauraci či vinárně se skvělou kuchyní a příjemnou obsluhou.
Orlová, Moravskoslezský kraj

Jaškovská krčma v Těrlicku – nejstarší krčma ve Slezsku

Areál hotelu a restaurace Jaškovské krčmy nabízí nespočet sportovních aktivit na břehu Těrlické přehrady. Restaurační část nabízí nevšední gastronomický zážitek spojený s příjemným posezením ve středověké krčmě se středověkou legendou a vyhlášenou kuchyní.
Těrlicko, Moravskoslezský kraj

Zámek Old Yard v Rychvaldu

Šlechtické sídlo ze 16. století v Rychvaldu je někdy známé pod názvem Starý dvůr, nicméně dnes se zrekonstruovaný zámek nazývá Old Yard a nabízí ubytovací služby. Zámek je možné si i projít na prohlídkové trase.
Rychvald, Moravskoslezský kraj