Úvod > Co chcete dělat? > Museum středověkých mučicích nástrojů v Praze
Kultura

Museum středověkých mučicích nástrojů v Praze

Ve zrekonstruovaných sklepních prostorách v Celetné ulici v centru Prahy se nachází ojedinělá expozice útrpného práva a mučících nástrojů. Na ploše 400 m² je vystaveno okolo 100 exponátů a desítky dobových rytin.
Mystickou atmosféru celé výstavy dotvářejí voskové figuríny umístěny v autentickém prostředí, zvukové a především dva speciální audiovizuální efekty (upálení čarodějnice a poprava mečem) umocňující ojedinělý zážitek z prohlídky sklepení i celé výstavy.

Uvidíte ty nejprimitivnější nástroje jako obyčejný kůl, na který se naráželo až po důmyslná šroubovací zařízení určená na způsobení nesmírné bolesti. Úvod expozice soustřeďuje náčiní, které se při mučení běžně používalo. Například palečnici k drcení palců, španělskou botu opatřenou na lýtku hroty, které se zarývaly do nohou, skřipec i železnou pannu. Zájemci si mohou prohlédnout i vypalovací cejchy, kleště na trhání jazyka, pásy cudnosti v pánském či dámském vyhotovení a také ve své době populární housle s otvory pro ruce a hlavu.

Podzemí vybavené starými trámy výstavu rozděluje na jednotlivé výjevy – vězeňskou kobku, upálení čarodějnice, katovu světničku a zejména šibeniční vrch. Na zdech visí reprodukce původních rytin z takzvaných smolných knih, vedených zpravidla u městských soudů vybavených hrdelní pravomocí.