!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Netopýři v Moravském krasu
Příroda

Netopýři v Moravském krasu

Jeden z nejrozsáhlejších krasových systémů ve stř. Evropě Navštívit lze jen malou část objevených prostor. Jeskyně veřejnosti otevřené i ty přístupné jen odborníkům patří k nejvýznamnějším zimovištím letounů u nás. Každoročně zde svůj zimní spánek tráví tisíce netopýrů a vrápenců.
Jeden z nejrozsáhlejších krasových systémů ve střední Evropě je tvořen více než 1100 jeskyněmi. Lidé mohou navštívit jen malou část dosud objevených prostor, celkem se jedná o pět lokalit. Kateřinská jeskyně, jeskyně Balcarka, Punkevní jeskyně, Sloupsko-Šošůvské jeskyně a jeskyně Výpustek přilákají ročně celkově téměř půl milionu turistů. 

Jeskyně Moravského krasu patří k největším zimovištím netopýrů a vrápenců u nás a jedná se rovněž o významná místa podzimního rojení (swarmingu). Systematický výzkum těchto živočichů zde zahájil prof. Jiří Gaisler již v 50. letech 20. století. Pravidelná zimní sčítání letounů probíhají v Moravském krasu od roku 1982, a to každoročně na 25 lokalitách, další lokality bývají kontrolovány jen v některých letech. V roce 2021 zde odborníci napočítali přes 10 tisíc zvířat.

Dosud bylo v Moravském krasu zjištěno celkem 24 druhů letounů, z toho 18 při hibernaci. Nejpočetněji zde zimují vrápenci malí, kteří tvoří každoročně cca dvě třetiny všech přítomných zimních spáčů, přičemž početnost tohoto druhu se rok od roku stále zvyšuje. Druhým nejpočetnějším je tu náš největší druh, netopýr velký, následován netopýrem brvitým. V menších počtech jsou zaznamenávány i další druhy, například netopýr řasnatý, vodní či černý. Zastiženo zde bývá i několik jedinců vzácného netopýra pobřežního. Lokality s nejvyššími zjištěnými počty zvířat představují jeskyně Býčí skála, kde pravidelně hibernuje více než tři tisíce jedinců, a Sloupsko-Šošůvské jeskyně s cca dva a půl tisíci jedinců.

O letounech obývajících místní podzemí se lze více dozvědět v interaktivní expozici Domu přírody Moravského krasu. Využít lze také hravé pracovní listy Netopýři v podzemí, které jsou zde k dispozici. Velkou atrakcí jsou akce konané každoročně v rámci tradiční Mezinárodní noci pro netopýry.
Zobrazit více

Provozovatel

Správa jeskyní Moravského krasu - Dům přírody Moravského krasu Skalní mlýn

Blansko - Skalní mlýn
678 25 Blansko
Tel.:
+420 516 413 575
Email:
info@caves.cz
WWW:
https://moravsky-...
WWW:
https://napude.so...
GPS:
49,363725 16,708261
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny