Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Netopýři v Moravském krasu
Netopýr velký
Příroda

Netopýři v Moravském krasu

Jeden z nejrozsáhlejších krasových systémů ve stř. Evropě Navštívit lze jen malou část objevených prostor. Jeskyně veřejnosti otevřené i ty přístupné jen odborníkům patří k nejvýznamnějším zimovištím letounů u nás. Každoročně zde svůj zimní spánek tráví tisíce netopýrů a vrápenců.
Jeden z nejrozsáhlejších krasových systémů ve střední Evropě je tvořen více než 1100 jeskyněmi. Lidé mohou navštívit jen malou část dosud objevených prostor, celkem se jedná o pět lokalit. Kateřinská jeskyně, jeskyně Balcarka, Punkevní jeskyně, Sloupsko-Šošůvské jeskyně a jeskyně Výpustek přilákají ročně celkově téměř půl milionu turistů. 

Jeskyně Moravského krasu patří k největším zimovištím netopýrů a vrápenců u nás a jedná se rovněž o významná místa podzimního rojení (swarmingu). Systematický výzkum těchto živočichů zde zahájil prof. Jiří Gaisler již v 50. letech 20. století. Pravidelná zimní sčítání letounů probíhají v Moravském krasu od roku 1982, a to každoročně na 25 lokalitách, další lokality bývají kontrolovány jen v některých letech. V roce 2021 zde odborníci napočítali přes 10 tisíc zvířat.

Dosud bylo v Moravském krasu zjištěno celkem 24 druhů letounů, z toho 18 při hibernaci. Nejpočetněji zde zimují vrápenci malí, kteří tvoří každoročně cca dvě třetiny všech přítomných zimních spáčů, přičemž početnost tohoto druhu se rok od roku stále zvyšuje. Druhým nejpočetnějším je tu náš největší druh, netopýr velký, následován netopýrem brvitým. V menších počtech jsou zaznamenávány i další druhy, například netopýr řasnatý, vodní či černý. Zastiženo zde bývá i několik jedinců vzácného netopýra pobřežního. Lokality s nejvyššími zjištěnými počty zvířat představují jeskyně Býčí skála, kde pravidelně hibernuje více než tři tisíce jedinců, a Sloupsko-Šošůvské jeskyně s cca dva a půl tisíci jedinců.

O letounech obývajících místní podzemí se lze více dozvědět v interaktivní expozici Domu přírody Moravského krasu. Využít lze také hravé pracovní listy Netopýři v podzemí, které jsou zde k dispozici. Velkou atrakcí jsou akce konané každoročně v rámci tradiční Mezinárodní noci pro netopýry.

Provozovatel

Správa jeskyní Moravského krasu - Dům přírody Moravského krasu Skalní mlýn

Blansko - Skalní mlýn
678 25 Blansko
Tel.:
+420 516 413 575
Email:
info@caves.cz
WWW:
https://moravsky-...
WWW:
https://napude.so...
GPS:
49,363725 16,708261
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Čarovné tóny Macochy 2023

Letos se koná již 24. ročník festivalu Čarovné tóny Macochy! Vychutnejte si hudební festival se světelnou animací v Moravském krasu, za využití světelných efektů v neobvyklém prostředí krasových jeskyní.
Blansko, Jihomoravský kraj

Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Punkevní jeskyně zůstávají přes zimu otevřeny. Nahlédnete do rozlehlých dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, na dno propasti Macocha a svezete se na lodičkách – prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně.
Blansko, Jihomoravský kraj

Zimní prohlídky zámku Blansko

Zámek v Blansku zůstává přes zimu otevřen – sídlí zde Muzeum Blanenska. Přijít sem můžete za zajímavým expozicemi i zámeckými interiéry od úterý do soboty v časech 9-17 hodin.
Blansko, Jihomoravský kraj

David Severa – It's my party unless it's your party

Výstava v Galerii města Blanska.
Blansko, Jihomoravský kraj

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?
Blansko, Jihomoravský kraj

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu

Jeskyni tvoří dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami. Jeskyně byla pro veřejnost otevřena už v roce 1910. Hlavní dóm je s rozměry 95x44x20 metrů největší veřejnosti zpřístupněnou podzemní prostorou v Moravském krasu.
Blansko, Jihomoravský kraj

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.
Blansko, Jihomoravský kraj

Rytířská jeskyně v Moravském krasu – jediný jeskynní hrad v Česku

Rytířská jeskyně se nachází asi 300 m jihovýchodně od známé Kateřinské jeskyně a je neobvyklým příkladem tzv. jeskynního hradu. Žádné písemné zmínky se však nedochovaly a archeologický průzkum datuje jeho vznik do 13. století, kdy sloužil jako strážní hrad. Opuštěn byl v 15. století.
Blansko, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Skalní mlýn v Moravském krasu

Hotel Skalní mlýn je tříhvězdičkový hotel s více než sedmdesátiletou tradicí nacházející v srdci Národní přírodní rezervace Moravský kras. Hotel nabízí pěkné ubytování u Macochy v krásném prostředí spojeném se širokou škálou poskytovaných služeb.
Blansko, Jihomoravský kraj

Rybářství Skalní mlýn

Rybářství Skalní mlýn se nachází v panenské přírodě Moravského krasu v lokalitě CHKO, kde vzhledem k absenci chemických posypů nedochází k znečištění vod. Jedná se o ojedinělé zařízení tohoto druhu chovu ryb na krasové vodě v rámci Evropy.
Blansko, Jihomoravský kraj

Statek Samsara – oáza klidu v srdci Moravského krasu

Statek Samsara se nachází na Klepačově, ve vesnici poblíž Blanska. Od Brna je místo vzdáleno zhruba 20 km.
Blansko, Jihomoravský kraj

Pension Karst – levné ubytování v Blansku

Chcete se levně a kvalitně ubytovat v Blansku? Vyzkoušejte Pension Karst, který se nachází kousek od centra města i železničního a autobusového nádraží.
Blansko, Jihomoravský kraj