!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Mokřadní biotop v Čejči na místě ledovcového jezera
Příroda

Mokřadní biotop v Čejči na místě ledovcového jezera

V Čejči na Hodonínsku se podařilo obnovit biotop v místech, kde bývalo ledovcové jezero. Obnovené mokřady tvoří dvě vysychavá jezírka a jedno se stálou vodní hladinou. Místo si oblíbila řada živočichů (brouci, plazi, obojživelníci a ptáci), domov zde našli i vzácní čápi.
Bývalé Čejčské jezero vzniklo na konci poslední doby ledové, během věků se zanášelo, až bylo v 19. století vysušeno a získaná plocha využita pro zemědělství. Teprve v roce 2014 bylo rozhodnuto o obnově biotopu, který navrátil vodu opět do krajiny. Tam, kde dříve ležela půda ladem, dnes rostou vzrostlé keře a stromy. A voda se shromažďuje ve třech velkých tůních. Dvě z nich pravidelně vysychají, to největší si drží stálou vodní hladinu. Biotop navíc navazuje na biokoridor nivy Čejčského potoka a funguje již několik let bez pomoci člověka.

Na ploše 2,56 ha, kterou oblast mokřadů zaujímá, bylo nainstalováno broukoviště, plazník, ptačí budky a také čapí hnízdo. Vhodné podmínky tu najdou i mnohdy ohrožené živočišné druhy, které jsou vázané na sušší podrosty. Mimo to plní biotop funkci protierozní, půdoochrannou, ekologickou, estetickou i rekreační.

Tůně najdete jihovýchodně od obce Čejč poblíž ulice Pod Lesíkem,v oblasti výrazné, převážně tektonicky tvořené deprese. Tam, kde v minulosti bývaly břehy Čejčského jezera se dnes nachází přírodní památka Výchoz.
 
Zobrazit více

Provozovatel

Obec Čejč

bývalé Čejčské jezero
696 14 Čejč
WWW:
www.cejc.cz/
WWW:
zitkrajinou.cz
GPS:
48,938055 16,973883
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí