Úvod > Co chcete dělat? > Památky > MO-S 21 U Jaroše – srub československého pohraničního opevnění
Památky

MO-S 21 U Jaroše – srub československého pohraničního opevnění

MO-S 21 je izolovaný pěchotní oboustranný srub III. stupně odolnosti. Srub se nachází severně od obce Darkovičky a patří do stavebního úseku ŽSV II.Hlučín. Dnes je srub rekonstruován do stavu z roku 1938.
Československé opevnění budované v letech 1935 – 1938 je linie pevností, která měla sloužit k obraně státních hranic tehdejšího Československa proti útoku ze strany Německa a částečně také Maďarska. Do osudného roku 1938 se zdaleka nepodařilo celou linii dokončit. Postavené pevnosti, ať lehkého, tak těžkého opevnění se nepodařilo plně vyzbrojit. Linie opevnění zkrátka nebyla v roce 1938 připravená plně čelit nepříteli. Je však důkazem toho, jak bylo předválečné Československo odhodláno bránit svoji nezávislost.

MO-S 21 je samostatný, dvoupodlažní, oboustranný pěchotní srub postavený ve III. stupňové odolnosti. Datace betonáže je 16.-24. září roku 1936. Hlavní zbraně MO-S 21 byly L1 (označení pro kanon vz. 36, ráže 47 mm spřažený s těžkým kulometem vz. 37 ráže 7,92 mm) a M (označení pro dva spřažené těžké kulomety vz. 37 ráže 7,92 mm) v levé střelecké místnosti. V pravé střelecké místnosti byla taktéž střílna L1 a protitankový kanón jako v levé. Ve stropnici srubu byly zabetonovány 3 pancéřové prvky se silou stěny 30 cm, sloužící k pozorování a obraně srubu. Oba zvony byly vybaveny zbraní N (lehký kulomet vz.26 ráže 7,92 mm). V kopuli se pak nacházel TK vz. 37. ráže 7,92 mm.

Další výzbroj pak tvořily 4 LK vz. 26 pod betonem, které sloužily k ochraně střílen hlavních zbraní a ochraně vchodu. K tomuto účelu také sloužily granátové skluzy, které zajišťovaly ochranu tzv. slepých míst, které nebylo možno prostřelovat z ostatních zbraní.

V roce 2005 se zde usídlila skupina nadšenců, která si dala za cíl vybudovat pevnostní areál určený pro muzejní a vojensko-kulturní činnosti. Každým rokem připravujeme pro návštěvníky mnoho zajímavých exponátů a jednou ročně pořádáme celodenní akci s názvem Opevněná hranice, která se již pomalu stává tradicí. Jste srdečně zváni k návštěvě našeho muzea. Vstupné je pouze provozní. Přijde se k nám podívat jak bylo čs. opevnění technicky a vývojově odlišné. Co bunkr, to originál.

Lodivod 2023

Soutěžní setkání dálkově řízených lodních modelů. Možnost zapůjčení soutěžní lodě.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2023

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka (MHFLJ) představil pro letošní ročník pestrý program. Diváci se mohou těšit na tři desítky festivalových akcí v Ostravě na dalších místech Moravskoslezského kraje.
Ludgeřovice, Moravskoslezský kraj

Laco Deczi

Laco Deczi je opravdu renesanční muž. Je totiž nejen skvělý jazzový trumpetista, ale také výtečný skladatel, kapelník a amatérský malíř. Objevil se i jako herec v několika filmech. Narodil se v roce 1938 ve vesnici Bern.
Dolní Benešov, Moravskoslezský kraj

Dětské divadelní dovádění

Zveme všechny děti i rodiče do Amfiteátru u Vily na Landeku v Ostravě. Přijďte si s dětmi užít krásné odpoledne plné radosti a zábavy v landecké oáze nad velkoměstem.
Petřkovice, Moravskoslezský kraj

Koncert Hudebních výletů – Mozart, Brahms, Mistři klarinetu

Přijďte si poslechnout koncert Svatováclavského hudebního festivalu, který v rámci Hudebních výletů pořádá akci s názvem Mozart / Brahms / Mistři Klarinetu dne 1.7.2023 v 18.00hod v Ostravě Komorním sále Fakulty umění.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Fesťáček Ostrava

Druhý ročník největšího festivalu pro děti! Bývalý Kinder fest se mění na Fesťáček!
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Proč spíme? – Mgr. Jan Majer

Rádi bychom vás pozvali na zdravotní přednášku s názvem "Proč spíme?", kterou pořádá Klub zdraví Bohumín pod záštitou Život a zdraví, z.s. Tato přednáška je jednou z mnoha akcí, které klub pořádá za účelem propagace zdravého životního stylu a prevence nemocí.
Bohumín, Moravskoslezský kraj

Jistě, pane premiére!

Rádi bychom vás pozvali na divadelní komedii plnou satirického humoru v naší scéně pod širým nebem. O nezapomenutelné chvíle se postará Divadlo Bez zábradlí s bláznivou komedií a výborným hereckým obsazením.
Háj ve Slezsku, Moravskoslezský kraj

Objekt čs. těžkého opevnění MO-S 24 "Signál" u Vřesiny

Unikátní srub bývalého těžkého opevnění budovaného k obraně mladé Československé republiky v letech 1935-38. Klubu vojenské historie Hraničářský pluk 4 navrací objektu původní vzhled a vybavení. V rámci nepravidelné otevírací doby a akcí s názvem Dny otevřený mříží provádí odborné prohlídky.
Vřesina, Moravskoslezský kraj

Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky

Jedná se o významnou vojensko-technickou památku. Pevnostní areál je dnes evropsky vysoce ceněnou prezentací specificky ojedinělého bývalého fortifikačního systému naší republiky, který vznikal v letech 1935 – 1938.
Hlučín, Moravskoslezský kraj

Naučná stezka Okolo Vřesiny

Osm kilometrů dlouhý okruh v okolí obce Vřesiny je určen pro návštěvníky všech věkových kategorií a poskytuje informace o vzácných, ohrožených, ale i běžných druzích rostlin a živočichů, zajímavých typech přírodních stanovišť, geologii území, historických zajímavostech a pověstech této lokality.
Vřesina, Moravskoslezský kraj

Středověké hradby v Hlučíně

Poměrně rozsáhlé zbytky středověkého opevnění, z větší části postavené roku 1534 patří k nejstarším dochovaným památkám města. I když byly hradby v roce 1829 zbořeny, jsou jejich dochované zbytky dokladem renesanční fortifikace Hlučína.
Hlučín, Moravskoslezský kraj

Restaurace a penzion Kamenec u jezera Hlučínská štěrkovna

Restaurace a penzion mezi městy Opava a Ostrava lezí v příjemném prostředí venkova poblíž jezera Hlučínská štěrkovna. K dispozici je vám restaurace, ubytování, tenisový kurt, fotbalové hřiště, beach-volejbalové hřiště a dětské hřiště.
Hlučín, Moravskoslezský kraj

Muzeum Hlučínska

Muzeum Hlučínska nabízí po celý rok řadu tématických výstav, které bývají doplněny různými programy pro děti, přednáškami na odborná témata a jinými aktivitami. Expozice láká návštěvníky také na virtuální realitu.
Hlučín, Moravskoslezský kraj

Zámek v Hlučíně

Hlučínský zámek je jednou z dominant města. Jedná se o dvoupodlažní budovu o třech nestejně dlouhých křídlech na půdorysu U, se středním nejdelším křídlem na mírně obloukovém půdorysu.
Hlučín, Moravskoslezský kraj

Kulturní dům Hlučín

Kultura je v Kulturním domě v Hlučíně doma!
Hlučín, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Mutant Fast Food & Catering

1. fastfood na Ostravsku. Nevěříte? Zažijte.
Hlučín, Moravskoslezský kraj

Restaurace Lovecký zámeček

Restaurace Lovecký zámeček se nachází uprostřed rozsáhlého anglického zámeckého parku, v blízkosti Šilheřovického zámku.
Šilheřovice, Moravskoslezský kraj

Penzion Bělá ve Slezsku

Chcete strávit příjemnou dovolenou na samých hranicích s Polskem? Zkuste Penzion Běla, který nabízí nejen luxusní ubytování, ale i vinný sklípek, hřebčín a řadu zajímavých aktivit.
Bělá, Moravskoslezský kraj

Rothschildův dvůr – Pension a hřebčín Bělá ve Slezsku

Odpočiňte si v klidné přírodě malebné vesnice Bělá kousek od měst Ostrava a Opava. Čeká vás náruč plná přírodních atraktivit k odpočinku těla i duše – areál zdraví s labyrintem a přírodním vodním pramenem, hřebčín, sportovní areál, půjčovna kol a tenisových raket a mnoho dalšího.
Bělá, Moravskoslezský kraj

Restaurace Harenda v Ostravě – hezky, česky, moderně

Restaurace Harenda se nachází v areálu Landeku. Od středy do soboty nabízí kromě stálého menu také šestichodovou degustaci, v neděli sem můžete zajít mimo jiné na příjemný sdílený rodinný oběd.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Camp Landek Park v Ostravě

Camp v areálu Landek Park najdete v prostředí plném zeleně a je součástí národní přírodní památky Landek.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Rock and Roll Garage Ostrava

Tento komplex vznikl v prostorách bývalé jídelny se závodní kuchyní Masokombinátu Martinov. Stavebními úpravami se podařilo vybudovat prostor, který pojme na společenské, kulturní či koncertní akce až 600 lidí. .
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Hotel city.city

Tříhvězdičkový moderní a designový hotel nabízí ubytování ve dvoulůžkových a jednolůžkových pokojích. Nachází se v samém srdce Ostravy nedaleko hlavního nádraží.
Ostrava, Moravskoslezský kraj