Úvod > Co chcete dělat? > Mlékomaty farmy Kolný v Českých Budějovicích – od kravičky přímo k vám
Gurmánská turistika

Mlékomaty farmy Kolný v Českých Budějovicích – od kravičky přímo k vám

Farma Dynín v současnosti provozuje dva mlékomaty – jeden u Terna v Českých Budějovicích a druhý u Coopu v Lišově. Plní se mlékem z farmy v Kolném, kterou provozuje Zemědělské obchodní družstvo Kolný – jedna z dceřiných firem Zemědělských služeb Dynín.
Mlékomaty farmy Kolný (Zemědělské obchodní družstvo) stojí na svých místech již několik let. Jeden stojí u Terna v Českých Budějovicích, druhý najdete u Coopu (Trefa) v Lišově. Oba dva se plní mlékem přímo z farmy v Kolném. Závoz probíhá většinou jednou za dva dny, někdy každý den. Mléko se nikde nezdržuje, farmáři jej vozí ho přímo z farmy, bezodkladně po čerstvém nadojení.

Mezi každým dodáním nového mléka probíhá čištění a údržba. Na obou mlékomatech visí deník o údržbě mlékomatu. Do tohoto přehledu se zaznamenává, kdy probíhala poslední sanitace. Sami se tak můžete přesvědčit, že je kvalita mléka zajištěna v maximální možné míře.
 

Jak mlékomaty fungují?

V automatu je mléko uskladněné v nerezových zásobnících, které jsou samozřejmě chlazené. Vše odpovídá veškerým hygienickým normám. V samotném mlékomatu nezávisle na sobě fungují dva stroje. Jeden z nich je automat na mléko a druhý automat na lahve.

Pokud si zákazník nedonesl vlastní lahev, koupí si nejprve právě tu. Rozhodnout se může mezi plastovou jednorázovou (cena 10 Kč), nebo skleněnou (cena 50 Kč). Tu může po vymytí použít opakovaně. Následně vhodí další mince a natočí si mléko. Litr mléka koupíte za 20 Kč, půl litru za 12 Kč.
 

Jaké mléko si zde natočíte?

Jedná se o mléko plnotučné nepasterované. Proto doporučujeme vždy mléko pro jistotu ještě převařit. Obsah tuku v mléce se pohybuje mezi 3,5-4,5 %.
 

Má se mléko převařovat?

Oficiálně se to doporučuje. Naše zkušenosti jsou však takové, že kdo je zvyklý na čerstvé mléko, převařovat ho nemusí. V opačném případě mléko může mít mírně projímavé účinky. Urychlení trávení způsobuje také vyšší obsah tuku.
 

Jak dlouho mléko vydrží?

Doporučujeme ho spotřebovat během 48 hodin, nejpozději však do 4-5 dnů. Naše vlastní zkušenost ukázala, že hraniční délka použitelnosti mléka může činit i týden.
 

Co si z mléka vyrobit?

Mnoho lidí si pro mléko do mlékomatu jezdí právě s plánem na další zpracování. Vyrábí si z nich např. domácí sýry. Ostatně u obou mlékomatů naleznete recepty.

Ubytování a restaurace v okolí

Sport hotel v Českých Budějovicích

Sport hotel v Českých Budějovicích

České Budějovice, Jihočeský kraj
Clarion Congress Hotel České Budějovice

Clarion Congress Hotel České Budějovice

České Budějovice, Jihočeský kraj