Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Minerální voda Poděbradka
Příroda

Minerální voda Poděbradka

Dnes oblíbený minerální pramen byl vyvrtán roku 1903 na pokyn proutkaře Bülowa z Bothkampu v hloubce neuvěřitelných 96,7 m. Proud body byl tak mocný, že vytryskl do výšky prvního patra poděbradského zámku.
Poděbradka byla objevena náhodou při hledání pitné vody pro město Poděbrady. V roce 1903 pozval kníže Hohenlohe do Poděbrad věhlasného proutkaře pruského barona Bülowa z Bothkampu. Proutek se rozhýbal a už o dva roky později se na druhém zámeckém nádvoří dělal vrt do hloubky 96,7 metru. Nutno podotknout, že pramen vytryskl ve značně napjaté chvíli, kdy většina přihlížejících i vrtajících chtěla vrtání v hloubce téměř 100 m pod povrchem země ukončit. Pramen dostal název Bülow po svém objeviteli. Nebyla to ale očekávaná pitná voda, ale voda minerální. Původní záměr se sice nezdařil, ale nově objevená voda byla tak výborné chuti, že si brzy zástupy obyvatel města i okolí chodily vodu načerpat.
 
Proutkařův věhlas se pak šířil městem a postupně byly na jeho pokyn navrtány další dva zdroje minerálky. V roce 1907 nechal kníže Hohenlohe na radu doktora Boučka vybudovat v Poděbradech malé lázně, které se slavnostně otevřely 5. června 1908. Poděbradka je k ochutnání a načerpání dostupná u vývěrových altánů na několika místech (např. na Riegrově náměstí, naproti nádraží, v zámeckém příkopu) a uvnitř poděbradské kolonády.


Kde se Poděbradky můžete napít

Ve městě se můžete minerálky napít na několika místech díky vrtům, které minerálkovodem napájejí pítka vybudovaná v místech někdejších, již zatěsněných vrtů:
  • Zámecký pramenHohenlohe v zámeckém příkopu
  • Trnkův pramen – obnovený pavilon poblíž nádraží při severním okraji lázeňského parku
  • Riegrův pramen – pavilon na Riegrově náměstí, jehož silueta je jedním ze symbolů Poděbrad
  • Žižkův pramen – moderní bílý pavilon na severním předměstí za železniční dráhou (poblíž vyústění podchodu od nádraží)
  • Eliščin pramen – obnovený pramen se secesním altánkem v Lázeňském parku (nedaleko Restaurace Swiss)
  • Libenského kolonáda – pramen Boček
 
Vody z těchto vrtů se můžete napít i v hotelu Tlapák – Bellevue, v Zimních lázních i v léčebně Mír.


Chemické složení vody a na co se používá

Voda je silně mineralizovaná, uhličitá a studená (13,9 °C). Alkalicko-zemitá kyselka má vysoký obsah kysličníku uhličitého. Oxid uhličitý je produktem procesů postvulkanismu. Složení obsahuje také stroncium, fluor a lithium. Poděbradka patří do skupiny silně mineralizovaných vod s obsahem rozpustných látek kolem  2g/l. Neměla by tedy být požívána jako každodenní nápoj, ale měla by být spíš pitným doplňkem. Přísun minerálů je jinak příliš vysoký a tělo není schopno ho zvládnout. Vylučování nadměrného obsahu minerálů zatěžuje ledviny a dlouhodobě může vést i ke vzniku ledvinových kamenů.

Při léčbě se využívá především zevně v podobě koupelí, kdy dochází k rozšíření cév, zvýšení celkového prokrvení, poklesu krevního tlaku a snížení tepové frekvence. Její dlouhodobější působení vede k výraznému zlepšení energetických poměrů srdečního výkonu.

Ludvík Kuba – Obrazy

Výstava obrazů Ludvíka Kuby (1863-1956) k příležitosti výročí 160 let od jeho narození.
Poděbrady, Středočeský kraj

Poděbradský pohár mažoretek

V krásném prostředí lázeňského parku v Poděbradech se o víkendu 17. – 18. června uskuteční Poděbradský pohár mažoretek.
Poděbrady, Středočeský kraj

Bratři Ebenové v Lázních Poděbrady

V Lázních Poděbrady se můžete těšit na průřez tvorby Bratří Ebenů, od prvního alba Malé písně do tmy až po poslední Čas holin.
Poděbrady, Středočeský kraj

School food fest

V neděli 4. června 2023 od 11:00 hodin pořádá Hotelová škola Poděbrady čtvrtý ročník gastronomického festivalu SCHOOL FOOD FEST na Lázeňské kolonádě v Poděbradech.
Poděbrady, Středočeský kraj

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady 2023

Poslední prázdninový víkend bude v lázeňském městě Poděbrady patřit především všem fanouškům filmové a hudební tvorby .Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady.
Poděbrady, Středočeský kraj

XIV. ročník Evropského šampionátu vozítek s pedály – Poděbrady

Mezinárodní závod originálních, veselých vozítek s pedály, který se skládá nejen z vlastního rychlostního závodu na okruhu , ale kritériem hodnocení je i vtipná prezentace vozítek, kostýmy a vybavení depa.
Poděbrady, Středočeský kraj

Craft beer fest Poděbrady

V sobotu 22. července se na kolonádě v Poděbradech uskuteční 3. ročník craft beer festu!
Poděbrady, Středočeský kraj

Bleška Poděbrady

Bleší trh a Sousedský bazar v Poděbradech.
Poděbrady, Středočeský kraj

Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady

Multifunkční prostor zaměřený na prezentaci současného a moderního umění, architektury a designu.
Poděbrady, Středočeský kraj

Soukromé muzeum historie lázeňství Poděbrady

Expozice ve vestibulu budovy v Centrálních lázních Poděbrady je věnovaná historii města Poděbrady. Můžete si zde prohlédnout sbírku dobových předmětů, pohledů a dalších sběratelských unikátů.
Poděbrady, Středočeský kraj

Obereignerova vila v Poděbradech

První práce Josefa Fanty v Poděbradech byla zadána rodinou Obereignerovou. Tato vila je přestavěna ze staré opukové stodoly na obytný dům.
Poděbrady, Středočeský kraj

Hotel Chariclea v lázních Poděbrady

V roce 2020 otevřely Lázně Poděbrady na lázeňské kolonádě nový hotel s moderním balneo provozem, plaveckým bazénem, saunovým světem a wellness centrem.
Poděbrady, Středočeský kraj

Lázeňský park a moderní kolonáda v Poděbradech

Oáza pro procházky, relaxaci a místo, které vám dovolí nasáknout správnou lázeňskou atmosféru při posezení v některé z kavárniček nebo přímo pod vzrostlými stromy v rozlehlém parku. Kolonáda byla zbudována nad pramenem minerální vody (dříve pramen Boček z Kunštátu).
Poděbrady, Středočeský kraj

Pramen Hohenlohe – tzv. poděbradský "zámecký"

Pramen Hohenlohe v Poděbradech nalezl pruský proutkař baron Karel Bülow v roce 1905 v zámeckém valu. Je nazýván také zámeckým pramenem. Proutkař jej nalezl na přání tehdejšího vlastníka poděbradského zámku knížete Hohenlohe.
Poděbrady, Středočeský kraj

Lázně Poděbrady – s více než stoletou tradicí

Lázně Poděbrady jsou již více než sto let navštěvovanou destinací s mnoha možnostmi. Příjemné prostředí, poklidná atmosféra kolonády obklopená zelení parku, klidný břeh řeky Labe, stylové kavárny, prestižní kulturní či sportovní události jsou základem pro oblíbenost tohoto lázeňského města.
Poděbrady, Středočeský kraj

Pomník krále Jiřího v Poděbradech

Jezdecká socha krále Jiřího byla zhotovena v letech 1890-1896 podle návrhu Bohuslava Schnircha. Socha ve dvojnásobku životní velikosti je vytvořena originální metodou – tepané měděné části jsou našroubovány na železnou kostru.
Poděbrady, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace O Mase v Poděbradech

Skvělá poděbradská restaurace O Mase se zaměřuje na maso a kvalitní suroviny. Vyzkoušejte zdejší pokrmy a užijte si krásný výhled do lázeňského parku a na kulturní scénu. Restaurace slouží jak lázeňským hostům, tak veřejnosti. V letních měsících je otevřena prostorná zahrádka.
Poděbrady, Středočeský kraj

Penzion Vila Walter & Son

Nadstandardní ubytování v památkově chráněném domě z přelomu 18. a 19. století v centru středočeských Poděbrad. Uvnitř budete obdivovat jedinečné zachované architektonické prvky a během chvilky pak dojdete k lázeňským domům, na kolonádu i k zámku Poděbrady.
Poděbrady, Středočeský kraj

Káva Poděbrady

Jsme česká pražírna výběrové kávy, kterou si vlastnoručně pražíme v Poděbradech. Náš život si už nedokážeme představit bez šálku dobré kávy.
Poděbrady, Středočeský kraj

Pension Fontána Poděbrady

Pokud chcete v Poděbradech prožít klidnou dovolenou, relaxační víkend nebo dámskou jízdu penzion Fontána vám nabídne příjemné ubytování v moderním a nekuřáckém pensionu, na klidném lázeňském městě.
Poděbrady, Středočeský kraj

Café Oliver v Poděbradech

Kavárna Café Oliver ve francouzském stylu nabízí výbornou kávu a pokrmy z celého světa z těch nejlepších surovin.
Poděbrady, Středočeský kraj

Vilémovo Pekařství & Koloniál v Poděbradech

Vilémovo pekařství a koloniál je útulné místo uprostřed lázeňské kolonády, které příjemně spojuje klasické pojetí pekárny se současnou představou o moderní kavárně.
Poděbrady, Středočeský kraj

Cukrárna U Reinvaldů v Poděbradech

Cukrárna U Reinvaldů je jedno z mála zařízení v Poděbradech, které zde přetrvává již od roku 1938, kdy zde založil cukrářskou výrobnu Emanuel Reinvald.
Poděbrady, Středočeský kraj

Cucina

Poděbradská kolonáda žije! A je to také velká zásluha skupiny La Place, za kterou stojí Tomáš Vrba. Bývalý instalatér se vrhl do gastra a plodí neskutečně hezké fungující projekty.
Poděbrady, Středočeský kraj