!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Minerální pramen Sadka
Příroda

Minerální pramen Sadka

Pramen Sadka najdete v Prokopově ulici v obci Sadská nedaleko Nymburka. V Sadské vyvěrá alkalicko – zemitá kyselka o teplotě 11°C, jejíž složení je podobné jako u zřídel v Poděbradech. Okus tuto vodu můžete jen dvě hodiny denně, a to od 8:30 do 9:30 a od 15 do 16 hodin.
Sadská se nalézá 7 km jihozápadně od Nymburka. Zdejší alkalicko – zemitá kyselka dala vzniknout i zdejším bývalým železitým lázním s pitnou léčbou. Minerální voda se nazývá Sadka a vytryskla z nového vrtu u vily v bývalém cukrovaru přesně dne 28. února 1934. Kvalita vody z hloubky 80, 5 m byla vynikající a záhy byla uvedena na trh jako přírodní radioaktivní kyselka.

Dodnes je možno si ji nabírat z vývodu na ulici každý den ráno a odpoledne, a to od 8:30 do 9:30 a od 15:00 do 16:00 hodin. Vrt se nachází v budově dnes již zrušené dětské léčebny. Podle později provedených analýz se doporučuje pravidelně pít jen malé množství.

V Sadské existovalo několik vrtů jímajících minerální vodu pro lázeňské účely. Postupně však lázeňská léčba zanikla a v současnosti je jediným funkčním vrt Sadka. Minerální voda je ze stejné cenomanské vrstvy jako ostatní polabské minerálky, ale je od nich dost odlišná. Má podstatně vyšší mineralizaci než blízká Kerská, či Kostelní Lhota, hlavně však nemá ani stopu sirného zápachu, který je pro všechny polabské minerálky typický. Také se nekalí. Vývod pramene se nachází v kamenné nice na okraji pozemku u č.p. 541 v Prokopově ulici.
 

Bývalé lázně Sadská

Počátek lázní v Sadské sahá údajně do roku 1721, kdy byla u místního pramene zřízena kaple, lázeňské kabiny a později i budova pro ubytování hostů. Železité lázně byly založeny roku 1882 u železitých pramenů. Rozkvětu město dosáhlo ve 20. letech 20. století, kdy bylo jednoznačně považováno za lázeňské místo. Kromě železitého vrtu zde byl i pramen muriaticko – alkalický ze 100 m hloubky.

V lázeňském domě byly podávány též pískové a slatinné lázně. Léčila se zde chudokrevnost, nemoci srdeční a nervové, revmatismus a nemoci žaludku či střev. Lázně však bohužel zanikly za 2. světové války.
 

Sadka je vyztužená eternitem, prochází však rozbory

V současnosti není Sadka uznaným léčivým zdrojem dle leg. požadavků. S tím souvisí i výstražná cedule u pítka. Není se však třeba obávat. Město Sadská provádí 3x ročně rozbory, vč. mikrobiologických. Minerálka je v oblasti výjimečná, proto by bylo škoda nechat se výstrahou, či omezenými otvíracími hodinami odradit.

Je  však třeba zmínit jednu skutečnost - výstroj vrtu byl udělán ocelovými pažnicemi a eternitem. Při stárnutí materiálu hrozí uvolnění azbestu. Nemusí to však nutně znamenat, že voda je kontaminována azbestem. Nyní se již eternit k výstroji vrtů nepoužívá.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 20. 10. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hrabalova hájenka Kersko

Hrabalova hájenka Kersko

Sadská, Střední Čechy
Bungalovy Hájenka Kersko

Bungalovy Hájenka Kersko

Hradištko, Střední Čechy
Hrabalův Postřižinský pivovárek

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Nymburk, Střední Čechy
Charlie’s Coffee & Garden

Charlie’s Coffee & Garden

Nymburk, Střední Čechy