!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Mikrárium v Biologickém centru AV ČR
Příroda

Mikrárium v Biologickém centru AV ČR

Světelná stěna s tisíci mikroskopických sklíček a reliéfem bohyně Gaii, poskládaným z desítek motýlů, brouků, kůstek, tasemnic, šupin, rostlin i rybiček. To je Mikrárium, nové unikátní dílo, v němž se spojuje příroda, věda a umění.
Objekt pokrývající od podlahy až ke stropu stěnu širokou více než 4 metry byl ve středu 3. října 2018 nainstalován ve vstupní hale Biologického centra AV ČR na Branišovské ulici v Českých Budějovicích. Veřejnosti se slavnostně představil v pátek 5. října 2018 odpoledne při Noci vědců.

Inspiraci pro vznik Mikrária si přivezli českobudějovičtí vědci z univerzitního přírodovědného muzea v Londýně, kde jsou podobně vystaveny biologické vzorky na mikroskopických sklech. Pro českobudějovické Mikrárium shromáždili jihočeští biologové ze sbírek vědeckých ústavů Biologického centra přesně 2018 mikroskopických vzorků, celkovému objektu ale navíc chtěli dodat umělecký rozměr. Ten do díla vnesl jihočeský výtvarník a sochař Michal Trpák. A tak vznikla Gaia, bohyně Země, která v sobě obsahuje různé živočichy a organismy, které byly nalezeny ve sbírkách Biologického centra.

Reliéf bohyně Gaii je v centru světelného obrazu a z obou stran jej obklopují skla s biologickými vzorky, která kdysi sloužila k vědeckému pozorování pod mikroskopem. Nejvíce vzorků tvoří hmyz a paraziti. Konkrétně blechy, mšice, klíšťata, tasemnice, motolice, ale i histologické řezy různých organismů, ryb, savců. Nejstarší vzorky jsou z 50. let a pochází z celého světa, zejména z Evropy a z Kuby, ale i z dalších lokalit jako je Peru či Afghanistan, kde kolegové AV ČR sbírali materiál.

Mikrárium je volně přístupné veřejnosti během otevíracích hodin recepce Biologického centra AV ČR, tj. ve všední dny od 8.00 do 17.00 hodin.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion U Rudolfa v Českých Budějovicích

Penzion U Rudolfa v Českých Budějovicích

České Budějovice, Jižní Čechy
Sport hotel v Českých Budějovicích

Sport hotel v Českých Budějovicích

České Budějovice, Jižní Čechy
Plovoucí kavárna Vlnna

Plovoucí kavárna Vlnna

České Budějovice, Jižní Čechy