!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Městské opevnění v Klatovech

Městské opevnění v Klatovech

Památky
Městské hradby jsou jedinou stavební památkou ze 13. století, tedy z doby založení města. Rozdělují se na vnitřní a vnější opevnění.
Opevnění Klatov spočívalo ve dvojím zdivu ze žulového kamene, obehnaného příkopy a chráněného baštami, podkovovitého a čtverhranného tvaru a dvěma vysokými kruhovými věžemi.

Do města vedly tři brány a dvě branky: Pražská brána (na severu) byla zbořena v roce 1837, Lubská brána (na jihu) byla zbořena v roce 1841 a Říšská brána (na východě), která byla zbořena v roce 1835.

Vnější příkop opevnění byl dvacet metrů široký, za ním vedla vnější hradební zeď 80 - 130 cm, široká a 10 - 12 metrů vysoká. Za ní byl hlavní příkop až 25 metrů široký, který byl k městu ohrazen hlavní pevnostní zdí, která stála výš a byla vyšší než vnější zeď.

Součástí opevnění bývaly také tzv. Okrouhlice. Te 16. století se dochovala pouze jedna ve Vrchlického sadech. V roce 1972 byly hradby rekonstruovány a bašta byla zastřešena.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 2. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí