Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum a galerie Hranice
Kultura

Muzeum a galerie Hranice

Hlavní výstavní prostory muzea se nachází v budově Staré radnice a v současné době se ve všech prostorách odehrávají výstavy zaměřené na regionální tematiku a výstavy výtvarného charakteru.

Od 1. ledna 2015 je muzeum a galerie v Hranicích součástí příspěvkové organizace Městská kulturní zařízení Hranice. Hlavní výstavní prostory muzea se nachází v budově Staré radnice a v současné době se ve všech prostorách odehrávají výstavy zaměřené na regionální tematiku a výstavy výtvarného charakteru.

Další výstavní prostory se nacházejí v hranické synagoze. Galerie Synagoga se zaměřuje na výstavy významných českých a slovenských autorů. Od dubna 2016 disponuje muzeum také novými výstavními prostorami v přízemí hranického zámku, kde  je umístěna expozice zbraní a modelu historického centra Hranic.

Muzeum shromažďuje, zpracovává, uchovává a zpřístupňuje předměty a písemnosti dokumentující vývoj města a život jeho obyvatel v obvodu města Hranice. Organizuje a zajišťuje publikační činnost, přednášky, vzdělávací a kulturní programy, vytváří stálé expozice a tematické výstavy ze sbírkových fondů vlastních i zapůjčených.
 

Hranický orchestrion

Unikátním sbírkovým předmětem je tzv. Hranický orchestrion pianinového typu. K základnímu hracímu mechanismu, pianu, se postupně dávají do pohybu další nástroje – jde o bicí nástroje, jako je velký buben, činel, malý buben a triangl, které doplňuje xylofon. Plně funkční hudební nástroj umístěný ve skříni nabízí nabídne posluchačům osm písní. Orchestrion byl vyroben na přelomu 19. a 20 století. Podle zástupců muzea jde o jeden z posledních hrajících orchestrionů v zemi.

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Růžek Hranice na Moravě

Penzion Růžek Hranice na Moravě

Hranice, Olomoucký kraj
Apartmán Zahrada Hranice na Moravě

Apartmán Zahrada Hranice na Moravě

Hranice, Olomoucký kraj
Hotel Cementář Hranice na Moravě

Hotel Cementář Hranice na Moravě

Hranice, Olomoucký kraj