Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Městská památková rezervace Jindřichův Hradec
Památky

Městská památková rezervace Jindřichův Hradec

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961. Dominantou města je zámek, jehož areál je třetí největší v republice. Na náměstí ve tvaru lichoběžníku se nachází mnoho středověkých měšťanských domů.
V historickém jádru Jindřichova Hradce s lichoběžníkovým náměstím, kterému vévodí sloup Nejsvětější Trojice, se nachází středověká městská zástavba původně gotických a renesančních budov, vlivem požáru upravených do převážně empírového slohu. Dominantou města je kostel Nanebevzetí Panny Marie s vysokou věží či minoritní klášter s raně gotickým klášterním kostelem svatého Jana Křtitele. Základy kostela byly položeny již v roce 1260, gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie pochází z doby kolem roku 1370, poblíž stojí bývalá jezuitská kolej a barokní kostel svaté Máří Magdalény z let 1628-1632.

Okolo náměstí se nachází spousta zajímavých starobylých domů – nejvýznamější z nich je pravděpodobně Stará radnice. Nejstarší zpráva o kamenné budově radnice pochází z roku 1493, ovšem to už nějaký čas stála. O rok později do ní instaloval mistr Hanuš, pravděpodobně tvůrce známého staroměstského orloje, nový hodinový stroj. V průběhu následujících století prošla radnice mnoha úpravami. Poškozena byla po požáru na počátku 17.století a především po ničivém požáru roku 1801, kdy musela být téměř od základu vystavěna znova. Z interiérů radnice je nejpozoruhodnější secesní zasedací síň ve druhém patře, upravená na počátku 20. století podle návrhu předního českého architekta Jana Kotěry a sloužící dodnes reprezentativním účelům.

Nádvořím kostela Nanebevzetí Panny Marie, jehož 68,3 m vysoká věž tvoří dominantu celé staré části Jindřichova Hradce, prochází 15. poledník východní délky. Věž pochází z 15. století, svou nynější podobu získala (podobně jako řada další městské architektury) po ničivém požáru města v roce 1801, kterému padlo za oběť 318 domů a 30 lidských životů.
 

Jezuité, minorité a městské opevnění

Adam II. z Hradce povolal v roce 1594 do Jindřichova Hradce jezuity. Tehdy bylo na hradbách zbouráno přes 20 domů a na jejich místě postaveny dva mohutné objekty, určené jezuitůmkolej a později protější seminář. V budově koleje dnes sídlí Muzeum fotografie a moderních obrazových médií; budovu semináře obývá Muzeum Jindřichohradecka s expozicí Krýzových jesliček a dalších sbírkových předmětů. Na opačné straně městské památkové rezervace se nachází minoritský klášter a budova špitálu, kde dnes sídlí další část Muzea Jindřichohradecka (konferenční sál a výstavní prostory). Za ním naleznete zbytky městského opevnění – hradeb. Dodnes se zachovala jejich část nad Vajgarem, pod zadní frontou domů na náměstí Míru.
 

Nádherné měšťanské domy

K nejkrásnějším domům historického centra patří renesanční Langrův dům na náměstí Míru. Byl postaven v letech 1530-1540 na místě dvou gotických domů. Fasádu zdobí nádherná sgrafita s výjevy ze Starého zákona. Dnes je zde mimo jiné umístěna výstavní síň a prodejní umělecká Galerie Langrův dům. Na náměstí Míru stojí také starý hostinec, dnes hotel U zlaté husy. Je gotického původu, renesančně přestavovaný v 16. století. Právě tady strávil poslední noc v Čechách Karel Havlíček Borovský na svém vyhnanství do Brixenu.

U Balbínova náměstí na západní straně města najdete Landfrasovu tiskárnu. Původní budovu nechal pro svou tiskárnu přestavět Alois Landfras. Empírový vzhled, který se zachoval dodnes, ji vtiskl stavitel Josef Schaffer v roce 1827. Tehdy k původnímu domu přistavěl patro s portikem a balkónem. Landfrasové byli tiskařská rodina, původně jindřichohradečtí koželuzi. Z tiskárny více než sto let proudily ke svým čtenářům tisíce svazečků knížek lidového čtení, jarmarečních a pouťových písní, modliteb a modlitebních knih i regionálních novin.
 

Nežárecká brána a Bradáč

Nadohled od tiskárny, nedaleko již zmíněného jezuitského semináře zakončuje staré jádro města Nežárecká brána. Z původních tří městských bran se zachovala právě jen tato jediná, dříve též nazývaná Linecká. Původní středověká brána o dvou gotických patrech byla rozšířena při výstavbě přilehlé budovy semináře o další patro pozdně renesanční podoby s klíčovými střílnami a sedlovou střechou.

Na cestě z Jindřichova Hradce směrem na Buk, za mostem přes řeku Nežárku, stojí dům, kterému místní neřeknou jinak, než „U Bradáče“. A to kvůli netypické ozdobě na nároží domu. Štuková hlava údajně označuje místo, kam až kdysi sahala voda při povodni. Jiné vysvětlení je, že v prostorách domu, jehož jádro je z počátku 16. století, býval kdysi holičský krámek.

Provozovatel

Město Jindřichův Hradec

Panská 136
377 01 Jindřichův Hradec
WWW:
https://infocentr...
GPS:
49,144202 15,003049
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Otevřená okna – fotografie Jaroslava Havlíka

Výstava fotografií Jaroslava Havlíka.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Výstava Klubu konkretistů – Obrazy nad čísly

Konkrétní digitální a počítačová grafika je prezentací více než 60 prací od dvacítky autorů z Česka a Slovenska.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Zdeněk Miler: (nejen) Krtek a Emilie Milerová: Cesta

Výstava ilustrací a návrhů k animovaným filmům Zdeňka Milera a obrazů jeho manželky Zdeňky Milerové
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Salon textilního umění

Výstava prací 11 textilních výtvarníků.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Řemesla pro Paříž

Výstava tapiserií podle návrhu Františka Kysely utkané v dílně Marie Hoppe Teinitzerové, oceněné r. 1925 Velkou cenou – Grand Prix v Paříži.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Adventní dny na zámku Jindřichův Hradec

Mimořádné prohlídky. Své dovednosti předvedou umělečtí řezbáři, kovář, sklář, hrnčíři, pletař košíků, dřevosochař, k dispozici budou malé tvůrčí dílny. Jako vždy bude v provozu více než 500 let stará Černá kuchyně.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Koncert na zámku Jindřichův Hradec

Koncert.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Český pohár vodáků 2023 na Hamerském potoce – zrušeno

ČPV Hamerský potok se letos bude konat první říjnový víkend v termínu 7. 10. 2023. V sobotu je dopoledne celý úsek z Ratmírova do Jindřiše otevřen pouze pro závodníky ČPV, odpoledne se koná na dolním úseku dětský závod a splouvání je již možné. Prosím, buďte ohleduplní k závodníkům.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Řeka Nežárka

Nežárka je pravostranný přítok řeky Lužnice v Jihočeském kraji. Je dlouhá 56,2 km (společně se svou delší zdrojnicí Žirovnicí má celkovou délku 86,1 km).
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Jindřichohradecká Nežárecká brána

Nežárecká brána (dříve též Linecká nebo červená) je původní středověká brána o dvou gotických a jednom renesančním patře.V 19. století brána opatřena hodinami. Najdete ji nedaleko státního hradu a zámku, na Balbínově náměstí, pár kroků z městského centra Jindřichova Hradce.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Jindřišské údolí

Údolí Hamerského potoka v blízkosti Jindřichova Hradce je významné výskytem suťových lesů, jedlin, reliktních borů a přítomností chráněných rostlin a živočichů. Vede zde naučná stezka Českou Kanadou.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Výstavní dům Stará radnice v Jindřichově Hradci

Svět oblíbeného Krtečka a jeho přátel, hravou atmosféru vlaků z úzkorozchodné dráhy nebo tajemství archivu a důležitých listin z dějin města zlaté pětilisté růže. To všechno, a nejen to, naleznete v prostorách výstavního domu Staré radnice na jindřichohradeckém náměstí Míru.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci – záhadné nástěnné malby

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci patří svou nástěnnou výzdobou k nejzajímavějším místům v Čechách. Obrazce zpodobňují dosud neobjasněné motivy zdeformovaných lidských těl, mutantů, apokalyptických výjevů, bájných bytostí a zvířat.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Do Jindřichova Hradce s mobilní aplikací Geofun

Poznejte Jindřichův Hradec – historické město roku 2007 a ověřte si, že toto ocenění je ve správných rukou. Poznat toto město můžete s mobilní aplikací Geofun, což je hra, která vás povede po stopách animovaného klipu. Podíváte se tak na místa, kde se klip "natáčel".
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. K nejnavštěvovanějším expozicím zcela jistě patří Krýzovy jesličky. Tento největší lidový mechanický betlém na světě je zapsán v Guinnessově knize rekordů.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Krýzovy jesličky – mechanický betlém v Jindřichově Hradci

Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím Muzea Jindřichohradecka.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Concertino Jindřichův Hradec

Hotel Concertino leží přímo v centru města Jindřichův Hradec a pouhých pět minut chůze od hotelu najdete třetí největší hrad a zámek v ČR.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Restaurace Udírna

Restauraci se zážitkovou kuchyní přímo v centru Jindřichova Hradce.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Restaurace Černej pták

Rodinná restaurace v srdci města Jindřichův Hradec.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Hotel Bílá paní

Hotel leží v historickém jádru města Jindřichův Hradec s překrásným výhledem na státní hrad a zámek. Přijeďte sem strávit dovolenou nebo jen jednu noc a třeba právě vám se zjeví Bílá paní, kterou dle pověstí není nikdo jiný než slavná Perchta z Rožmberka.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Hotel Bílá paní

Hotel a restaurace Bílá paní se nachází přímo historickém jádru města Jindřichův Hradec s překrásným výhledem na státní hrad a zámek.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Apartmány v Jindřichově Hradci

Ubytování v apartmánech, které se nacházejí na malebném náměstíčku v klidné části města.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Hotel Florian Palace

Luxusní ubytování v centru Jindřichova Hradce, malebném jihočeském městě s bohatou historií.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Restro

Jana Mitasová provozovala Selský obchod, ale rozhodla se otevřít místo, které krásnému městu chybělo. Místo, kde můžete strávit celý den.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj