Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Mažická naučná stezka
Příroda

Mažická naučná stezka

Mažická naučná stezka nabízí setkání s originálním selským barokem ve své stále živé podobě, se zvyky, tradicemi a legendami doby, kdy vznikalo. Součástí okruhu stezky vedoucí blízkým okolím jsou informační cedule popisující život na blatech.
Trasa naučné stezky vede z náměstí v Mažicích k (dnes bohužel zchátralému) zámku v Zálší. Dále stezka pokračuje po silnici kolem rybníka a k PP Veselská blata. Poté se vrací zpět do Mažic. V okolí Mažic je celkem 808 hektarů rašelinišť, kilometr od obce vede dokonce naučná stezka s dřevěnými chodníčky. Vesnická památková rezervace Mažice byla vyhlášena v roce 1995 a zahrnuje téměř celou obec. Malebná ves tvoří unikátně dochovaný soubor rozlehlých venkovských usedlostí i menších domů selského baroka se zdobenými štíty.

Již ve 14. stol. byly Mažice rozděleny mezi dvě vrchnosti. Větší část náležela k arcibiskupskému zboží vltavotýnskému, menší k panství třeboňskému. Část týnská byla někdy v 16. stol. připojena k statku Zálší. Po roce. 1849 byly Mažice samostatnou místní obcí v soudním okrese Veselí nad Lužnicí. Školou a farou patřily do Zálší. Mažice najdeme mezi blatskými vesnicemi Borkovicemi a Zálším, na okraji někdejších tajemných, do široka se táhnoucích slatin. I samo jméno vesnice je odvozeno od mazlavé rašeliništní půdy. Střed obce tvoří oválná náves s kapličkou a rybníkem na horním konci, přes jehož hráz vede cesta, zúžená mostkem. V roce 1995 byly Mažice vyhlášeny vesnickou památkovou rezervací pro svou typickou blatskou zástavbu, kterou představují honosné statky dvorcového typu s bohatě členěným a zdobeným průčelím nejen obytných domů, ale také špýcharů, tvořící rytmické řady. K nejstarším objektům patří špýchar u č. 5, zdobený pětilistou rožmberskou růží, který zřejmě pochází až z roku 1613 a pamatuje tak doby, kdy se původní dřevěnice začaly přestavovat na zděná stavení. Některé štíty budov nesou rysy bohatě členitého a plasticky pojatého empírového stylu, jiné jsou zas plošší, méně zdobené a vynikají především čistou hladkou konturou. K nejvýznamnějším místním selským stavbám patří dům č. 10 z roku 1846 se špýcharem z roku 1859, pak domy č. 2 a 5 z roku 1850, č. 33 z roku 1837 a 1886 se špýcharem posunutým do dvora.

Vesnická památková rezervace Zálší byla vyhlášena v roce 1995 pro svoje dochované stavení selského baroka. Mezi nejcennější památky patří kostel Navštívení panny Marie či kaple sv. Jana Nepomuckého.

Provozovatel

Obecní úřad Mažice

Mažice 87
391 81 Mažice
Email:
obec_mazice@volny.cz
WWW:
www.mazice.cz
GPS:
49,213321 14,612160
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Třeboňsko
Tipy na výlet:
Mažice a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Přehrady Fest 2024 – Veselí nad Lužnicí

Naplánujte si srpnový víkend.
Veselí nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Footfest 2024

Hudba, tanec a radost se Vrací do Želče u Tábora.
Želeč, Jihočeský kraj

Bechyní chycení

Prodejní výstava umělců spjatých s Bechyní.
Bechyně, Jihočeský kraj

Mikuláš na náměstí

Oblíbený Mikuláš dorazí v doprovodu čertů a anděla na náměstí v Týně nad Vltavou v úterý 5. prosince v 17 hodin.
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Pohádková neděle

Druhá neděle adventní na náměstí v Týně nad Vltavou bude pohádková.
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Pekelná neděle

Třetí adventní neděle na náměstí v Týně nad Vltavou bude patřit oblíbeným "Krampusákům".
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Když se zhasne – divadelní představení

Agentura NORDPRODUCTION vás zve na divadelní komedii „KDYŽ SE ZHASNE“.
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Zdeněk Izer – Vyndavací zas tam dací

Pořad, ve kterém se setkáte s jedinečným a nezaměnitelným humorem Zdeňka Izera.
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Přírodní rezervace Borkovická Blata

Přírodní rezervace Borkovická blata je chráněné území, které bylo vyhlášené z důvodu ochrany zachovalého fragmentu ekosystému ručně vytěženého rašeliniště přechodového pánevního typu s charakteristickou flórou a faunou. Rezervací prochází naučná stezka Blatská stezka.
Soběslav, Jihočeský kraj

Rašeliniště Borkovická blata

Obnovit tvorbu rašeliny na Borkovických blatech, historickém jihočeském rašeliništi, zadržet v krajině vodu a vytvořit biotop pro vodomilné rostliny i živočichy – to bylo cílem dalšího dokončeného projektu Lesů ČR.
Borkovice, Jihočeský kraj

Vesnička Záluží ve stylu selského baroka

Pohádková vesnička Záluží se nachází pět kilometrů od Soběslavi, mezi Vlastiboří a Dráchovem. Náves je lemována domy ve stylu selského baroka. Uprostřed návsi je rybník s kapličkou.
Soběslav, Jihočeský kraj

Bývalá tvrz Talíř

Tvrz Veselí nad Lužnicí stávala ve Veselí nad Lužnicí v lokalitě Talíř na hraně údolní terasy nad Bechyňským potokem. První zmínky o kulturní památce tvrz Talíř pochází ze 14. století. V současné době je zde v plánu vybudovat odpočinkovou zónu s naučnou stezkou.
Veselí nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Nová radnice ve Veselí nad Lužnicí

Radnice dům čp. 26 (současné sídlo městského úřadu) na náměstí T. G. Masaryka je postavena na dvanácti parcelách masných krámů č. 62 až 73 a parcele č. 61 – obecní šatlavy. Byla dokončena a převzata roku 1897 od stavitele Josefa Šonského z Jindřichova Hradce.
Veselí nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Cyklostrasa Greenway Selské baroko u Veselí nad Lužnicí

Greenway Selské baroko navazuje na páteřní trasu Greenways Praha – Vídeň. Spojuje 12 obcí, v nichž uvidíte nejkrásnější ukázky jedinečné architektury jižních Čech, tzv. selského baroka. Tyto obce leží severozápadně od Veselí nad Lužnicí, v kraji nazývaném Blata.
Veselí nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Stará radnice ve Veselí nad Lužnicí

Radnice čp. 110 nazývaná dnes „Stará radnice“ po požáru původní radnice v roce 1579 byla postavena v roce 1616 v renesančním slohu. Roku 1764 vyhořela a s ní i městský archiv.
Veselí nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Poštovský dům ve Veselí nad Lužnicí

Dům č. 22 na náměstí T. G. Masaryka má tři štíty o různých šířkách. Vznikl zřejmě ze třech domů, z nichž levý byl jednopatrový. Základy domu jsou gotické a je zde i začátek chodby, která dle pověstí vedla ke kostelu. Stavba je v zásadě renesanční.
Veselí nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Rodinný pivovar Bukovar

Rodinný pivovar Bukovar z Dolního Bukovska, obnovil tradici vaření piva v jižních Čechách, kde se v nedaleké obci Bzí vařilo pivo již v 18. století.
Dolní Bukovsko, Jihočeský kraj

Sportovní aktivity ve Veselí

TJ Loko ubytovaným hostům nabízí širokou nabídku sportovního vyžití. Z rozsáhlé nabídky si vybere každý.
Veselí nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Hotel Lucia ve Veselí nad Lužnicí

Hotel Lucia je svou lokalitou zasazen do krásného prostředí mezi soutokem dvou řek – Lužnice a Nežárky. Svou polohou je ideálním cílem pro cyklo-turistiku, vodáctví, rybaření a návštěvy okolních hradů a zámků.
Veselí nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Pension a restaurace Beseda ve Veselí nad Lužnicí

Original Restaurant a Irish Pub Beseda se nachází v centru města Veselí nad Lužnicí, kde se nachází i Pension Beseda, který je vzdálen 50 metrů od restaurace. Využít tak můžete ubytovací i stravovací služby přímo na náměstí.
Veselí nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Pension Na Soutoku

Pension nacházející se na soutoku Lužnice a Nežárky. Součástí pensionu je restaurace, wellness zóna, tenisový kurt a útulný salonek, jehož hlavní dominantou je krb obložený 500 let starým utopeným dubovým dřevem.
Veselí nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Hotel Sloup u Soběslavi

Hotel Sloup se nachází v Jihočeském kraji, nedaleko metropole Českých Budějovic, mezi městy Soběslav a Veselí nad Lužnicí. Hotel nabízí ubytovací, stravovací a kongresové služby, ale i další služby především pro sportovní vyžití v areálu hotelu či jeho okolí.
Soběslav, Jihočeský kraj

Statek Penzion ve Lhotě u Dynína – ubytování na jihočeském statku

Penzion Na Statku pro vás připravil stylové ubytování jako za starých časů, přesto vše komfortní a nové. Ubytování je ideální pro rodiny s dětmi, cyklisty i páry. Kdispozici je zde velká zahrada, bazén i vlastní parkování.
Dynín, Jihočeský kraj

Penzion Arvi Soběslav

Penzion Arvi se nachází v nově zrekonstruovaném rodinném domě v Soběslavi, o němž první zmínka pochází z roku 1897. Budova je situovaná v klidné lokalitě města Soběslav nedaleko náměstí.
Soběslav, Jihočeský kraj