Úvod > Co chcete dělat? > Mažická naučná stezka
Příroda

Mažická naučná stezka

Mažická naučná stezka nabízí setkání s originálním selským barokem ve své stále živé podobě, se zvyky, tradicemi a legendami doby, kdy vznikalo. Součástí okruhu stezky vedoucí blízkým okolím jsou informační cedule popisující život na blatech.
Trasa naučné stezky vede z náměstí v Mažicích k (dnes bohužel zchátralému) zámku v Zálší. Dále stezka pokračuje po silnici kolem rybníka a k PP Veselská blata. Poté se vrací zpět do Mažic. V okolí Mažic je celkem 808 hektarů rašelinišť, kilometr od obce vede dokonce naučná stezka s dřevěnými chodníčky. Vesnická památková rezervace Mažice byla vyhlášena v roce 1995 a zahrnuje téměř celou obec. Malebná ves tvoří unikátně dochovaný soubor rozlehlých venkovských usedlostí i menších domů selského baroka se zdobenými štíty.

Již ve 14. stol. byly Mažice rozděleny mezi dvě vrchnosti. Větší část náležela k arcibiskupskému zboží vltavotýnskému, menší k panství třeboňskému. Část týnská byla někdy v 16. stol. připojena k statku Zálší. Po roce. 1849 byly Mažice samostatnou místní obcí v soudním okrese Veselí nad Lužnicí. Školou a farou patřily do Zálší. Mažice najdeme mezi blatskými vesnicemi Borkovicemi a Zálším, na okraji někdejších tajemných, do široka se táhnoucích slatin. I samo jméno vesnice je odvozeno od mazlavé rašeliništní půdy. Střed obce tvoří oválná náves s kapličkou a rybníkem na horním konci, přes jehož hráz vede cesta, zúžená mostkem. V roce 1995 byly Mažice vyhlášeny vesnickou památkovou rezervací pro svou typickou blatskou zástavbu, kterou představují honosné statky dvorcového typu s bohatě členěným a zdobeným průčelím nejen obytných domů, ale také špýcharů, tvořící rytmické řady. K nejstarším objektům patří špýchar u č. 5, zdobený pětilistou rožmberskou růží, který zřejmě pochází až z roku 1613 a pamatuje tak doby, kdy se původní dřevěnice začaly přestavovat na zděná stavení. Některé štíty budov nesou rysy bohatě členitého a plasticky pojatého empírového stylu, jiné jsou zas plošší, méně zdobené a vynikají především čistou hladkou konturou. K nejvýznamnějším místním selským stavbám patří dům č. 10 z roku 1846 se špýcharem z roku 1859, pak domy č. 2 a 5 z roku 1850, č. 33 z roku 1837 a 1886 se špýcharem posunutým do dvora.

Vesnická památková rezervace Zálší byla vyhlášena v roce 1995 pro svoje dochované stavení selského baroka. Mezi nejcennější památky patří kostel Navštívení panny Marie či kaple sv. Jana Nepomuckého.

Provozovatel

Obecní úřad Mažice

Mažice 87
391 81 Mažice
Email:
obec_mazice@volny.cz
WWW:
www.mazice.cz
GPS:
49,213321 14,612160
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 
Přírodní rezervace Borkovická Blata

Přírodní rezervace Borkovická Blata

Soběslav, Jihočeský kraj
Rašeliniště Borkovická blata

Rašeliniště Borkovická blata

Borkovice, Jihočeský kraj
Bývalá tvrz Talíř

Bývalá tvrz Talíř

Veselí nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Rodinný pivovar Bukovar

Rodinný pivovar Bukovar

Dolní Bukovsko, Jihočeský kraj
Sportovní aktivity ve Veselí

Sportovní aktivity ve Veselí

Veselí nad Lužnicí, Jihočeský kraj
Hotel Lucia ve Veselí nad Lužnicí

Hotel Lucia ve Veselí nad Lužnicí

Veselí nad Lužnicí, Jihočeský kraj
Pension a restaurace Beseda ve Veselí nad Lužnicí

Pension a restaurace Beseda ve Veselí nad Lužnicí

Veselí nad Lužnicí, Jihočeský kraj