Úvod > Co chcete dělat? > Mauzoleum rodiny Kleinů v Sobotíně
Památky

Mauzoleum rodiny Kleinů v Sobotíně

Jako sídlo si Kleinové vybrali jeden z objektů zdejší zbrojovky, který byl přestavěn na zámek. V protější stráni pak vystavěli Mauzoleum. Architektonicky cenný objekt dnes stojí na okraji parku, blízko silnice 1/44.
Někdejší slávu průmyslnického rodu Kleinů v Sobotíně připomíná rodová hrobka. Kaple s podzemní hrobkou je situována uprostřed rozsáhlého parku a zřetelně inspirovaná dílem slavného italského renesančního architekta Andrea Palladia. Samotná budova vyniká bohatou sochařskou a kamenickou výzdobou. Svou honosností se nezadala s rodinnými hrobkami předních šlechtických rodů v českých zemích.

Projekt výstavby hrobky vypracoval v září 1880 Wenzel S. Baumheyer a 4. října jej schválil 1880 šumperský okresní hejtman Erber. Hrubá stavba mauzolea stála již v roce 1885. V následujících třech letech se pracovalo na konečných a vnitřních úpravách mauzolea, včetně realizace nástěnných a nástropních maleb, které pochází od vídeňského malíře Franze Jobsta.

V roce 1887 byly uloženy ostatky Alberta Kleina z hrobky na sobotínském hřbitově do krypty. Postupně byly do mauzolea svezeny ostatky členů rodiny, kteří byli pohřbeni i jinde, k dalšímu pohřbívání sloužilo do roku 1919. Celkem zde bylo uloženo 12 rakví (max. kapacita byla na vržena na 40). Důvodem přerušení a ukončení pohřbívání byla pronikající vlhkost. V roce 1997 se Obec Sobotín stává majitelem hrobky a dne 4. prosince 1999 došlo k vyzvednutí ostatků a jejich následnému uložení do rodinné hrobky u kostela sv. Vavřince v Sobotíně. Jména členů rodiny, kteří byli v hrobce uloženi jsou na desce na kapli.
 

Rozsáhlá rekonstrukce mauzolea

Na hrobce od května 2018 pracují restaurátoři. Obnova podest (celkem čtyři) je první, které jsou potřeba k záchraně kaple. V těch dalších by mělo dojít na obnovu drenáží, sanaci zdiva a odvedení srážkové vody z ochozu kaple.

Teprve pak bude moci následovat obnova sochařské výzdoby, výmaleb nebo očištění stěn kaple od nápisů vandalů. Současné práce jsou nejrozsáhlejší rekonstrukcí mauzolea po sto letech. O záchranu památky a přilehlého parku se obec vlastními silami snažila od roku 2011.

Provozovatel

Obec Sobotín

Sobotín 54
788 16 Sobotín
Tel.:
+420 583 237 151
Email:
podatelna@sobotin.cz
WWW:
www.sobotin.cz
GPS:
50,013929 17,081357
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Jeseníky
 

Vstupné

Poznámka:objekt je přístupný pouze příležitostně

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 
Lyžařský areál Sobotín

Lyžařský areál Sobotín

Sobotín, Olomoucký kraj
Zámek Sobotín u Šumperka

Zámek Sobotín u Šumperka

Sobotín, Olomoucký kraj
Sobotínský okruh

Sobotínský okruh

Sobotín, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování na faře v Sobotíně

Ubytování na faře v Sobotíně

Sobotín, Olomoucký kraj
Hotel Villa Aurelie

Hotel Villa Aurelie

Velké Losiny, Olomoucký kraj
Nejen párek

Nejen párek

Velké Losiny, Olomoucký kraj
Jídelna ve Velkých Losinách

Jídelna ve Velkých Losinách

Velké Losiny, Olomoucký kraj