!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Mandloňová mez v blízkosti obce Hnízdo
Příroda

Mandloňová mez v blízkosti obce Hnízdo

Mandloň nízká se u nás vyskytuje pouze ojediněle na jižní Moravě a v Českém středohoří. Tato keřovitá rostlina je u nás považována za kriticky ohrožený druh, proto bylo území jejího výskytu prohlášeno r. 1997 přírodní památkou.
Jedná se o jedinou lokalitu chráněné mandloně nízké v Jaroslavické pahorkatině na Znojemsku. Nachází se na široké mezi pod výraznou kótou U hranic (291m) poblíž bývalé, dnes zaniklé obce Ječmeniště, 3 kilometry jihovýchodně od obce Hnízdo. Toto území o rozloze 0,21 ha bylo za přírodní památku vyhlášeno v roce 1997. Mandloně zde vykvétají většinou ke konci měsíce dubna a ve své plné kráse je můžete spatřit po dobu asi 14 dnů. Jde o hustě olistěný, 0,5-1,5 m vysoký keř s růžovými květy. Kromě mandloně na tomto území můžete spatřit také šalvěj hajní, pýr prostřední nebo chřest lékařský. Zoologicky je území velice pestré, je domovem např. pro kozlíčka Agapanthia dahli, majku drobnou, zajímavý je zimní výskyt kalouse pustovky. Zdejší lokalita je pouze jedním ze tří míst, kde se na jihu Moravy mandloň nízká vyskytuje.
Zobrazit více

Provozovatel

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky

Hnízdo
671 24 Vrbovec
WWW:
https://www.jevis...
GPS:
48,748000 16,145000
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel La Port

Hotel La Port

Znojmo, Jižní Morava
Jukebox Hotel

Jukebox Hotel

Znojmo, Jižní Morava
Merlin's Camp

Merlin's Camp

Znojmo, Jižní Morava