Úvod > Co chcete dělat? > Lázně a wellness > Luisiny lázně ve Františkových Lázních
Lázně a wellness

Luisiny lázně ve Františkových Lázních

Po zavedení prosperujících lázní se františkolázeňský starosta Kryštof Loimann rozhodl vybudovat další lázeňské zařízení a postavil v roce 1840 na svém pozemku u Luisina pramene dnešní Luisiny lázně.
Luisiny lázně poprvé otevřené veřejnosti na jaře 1842 byly v době, kdy lázeňské koupele ještě běžně probíhaly v suterénu lázeňských domů, prakticky prvními veřejnými lázněmi ve Františkových Lázních. Původní stavba na jednoduchém půdorysu písmene L dostala přístavbami v dalších letech dnešní podobu. Voda z Luisina pramene byla čerpána do rezervoárů, ohřívána parou a rozváděna potrubím ke koupelnám. Místnosti se vyhřívaly teplým vzduchem. Plechové, mramorové, serpentinové a měděné vany dotvářely komfort těchto druhých nejstarších lázní ve Františkových Lázních.

V pozdějších desetiletích opakovaně rozšiřovaná stavba byla součástí rodinného impéria významné františkolázeňské rodiny Loimannových, která ke svému domu Tři Lilie v průběhu 19. století připojila také vlastní prameny, zmíněné lázně, zahradnictví a rozsáhlý park na západním okraji města – dnešní Westend park.

Od roku 2012 jsou Luisiny lázně mimo provoz, budovy jsou prázdné a ve velmi špatném technickém stavu.
 

Nový život Luisiných lázní

Luisiným lázním se však blýská na lepší časy. Město Františkovy Lázně připravuje ve spolupráci se soukromým investorem velkorysý projekt rehabilitační kliniky s ambulantní a klinickou péčí o kapacitě 180 lůžek pro pacienty po těžkých úrazech hlavy, mozku a páteře. Pokud vše půjde podle plánu, první pacienti by mohli péče na klinice využít v roce 2025. Nová rehabilitační klinika nabídne také balneoprovoz pro veřejnost.

Projekt přestavby je rozdělený do dvou částí, a to na rekonstrukci historické budovy městských lázní a na výstavbu nové moderní části kliniky. Tu by měl investor napojit na objekt stávajícího areálu a uprostřed vytvořit atrium.

Provozovatel

Luisiny lázně

Máchova 246/6
351 01 Františkovy Lázně
WWW:
https://www.frant...
GPS:
50,118444 12,349097
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Chebské vánoční trhy

Prožijte kouzlo českých Vánoc v Chebu. Každý rok je hostí Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.
Cheb, Karlovarský kraj

Chebský hrad – zimní prohlídky

Brána Chebského hradu se nezavírá ani se zimním období.
Cheb, Karlovarský kraj

Ivana Čamková – Čas řeky

Výstava v Klubu G4.
Cheb, Karlovarský kraj

Výroční zpráva – 37 let G4

Odložená výstava ze sbírky studijního a dokumentačního materiálu galerie k 35. výročí založení Galerie 4, které oslavila v roce 2020, z důvodu pandemie se ale nemohla uskutečnit. Výstava představí výsledky workshopů, dokumentární fotografie akcí a práce dříve vystavujících autorů.
Cheb, Karlovarský kraj

Lázeňský hotel Kijev ve Františkových Lázních

Lázeňský hotel Kijev se nachází v lázeňském centru města. Jedinečnost hotelu, spočívá v širokém spektru diagnostického i léčebného vybavení, které umožňuje speciální i komplexní léčbu.
Františkovy Lázně, Karlovarský kraj

Pavilon Františkova pramene

Františkův pramen je nejstarším františkolázeňským pramenem a spolu s pavilonem, který jej zastřešuje, slouží jako symbol města. Tato klasicistní stavba nahradila původní dřevěný pavilon roce 1832.
Františkovy Lázně, Karlovarský kraj

Lázeňský hotel Royal Františkovy Lázně

Jedinečné medical wellness služby a bazén s vířivkou.
Františkovy Lázně, Karlovarský kraj

Chlapec s rybou – symbol Františkových Lázní

Socha malého chlapce s rybou je symbolem Františkových Lázní. Původně parková plastika z roku 1924 od františkolázeňského sochaře Adolfa Mayerla byla přenesena po válce před Společenský dům, kde se s ní s oblibou fotografovaly pacientky.
Františkovy Lázně, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Revelton Studios Františkovy Lázně

Apartmanovy hotel Revelton Studios se nachází primo v centru Františkovy Lázně, jednoho z nejoblíbenějších lázeňských měst v Česke republice. Nabízí ubytování v nadstandardních apartmánech s novější technologii bezkontaktního check-inu a online recepce.
Františkovy Lázně, Karlovarský kraj

Spa & Kur Hotel Harvey Františkovy Lázně

Spa & Kur Hotel Harvey ve Františkových Lázních poskytuje kompletní wellness a lázeňské služby s lékařským dohledem a širokým výběrem procedur. Přijeďte si sem odpočinout...
Františkovy Lázně, Karlovarský kraj

Spa & Kur Hotel Praha ve Františkových Lázních

Spa & Kur Hotel Praha leží uprostřed nejkrásnější části Františkových Lázní, jednoho z nejoblíbenějších lázeňských měst v České republice. Nachází se v bezprostřední blízkosti dvou největších městských parků a městského divadla a nedaleko lázeňské kolonády.
Františkovy Lázně, Karlovarský kraj

Restaurace Rybářská bašta

Tradiční rybí restaurace v centru Františkových Lázní. Pokračujeme v rodinné tradici a vedení restaurace stejně pečlivě, odborně a s láskou jako maminka Eva.
Františkovy Lázně, Karlovarský kraj