Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Literární památník Vysočiny
Kultura

Literární památník Vysočiny

Památník soustřeďuje svou pozornost především na díla Jakuba Demla a ostatních spisovatelů pocházející z Vysočiny. Deml je rodákem z Tasova a ve svých dílech mimo jiné kritizoval T.G. Masaryka, za což byl také stíhán. Až samotný Masaryk musel stíhání zastavit.
Jakub Deml je významný český katolický básník zažil za první republiky vrchol svých tvůrčích sil – vydal většinu svých děl. V době první republiky však měl také spory i s úřady. Ve svých dílech totiž kritizoval samotného T.G.Masaryka, který nakonec stíhání proti Demlovi zastavil.

Památník byl otevřen v roce 2002 v prvním patře budovy bývalé měšťanky k 125. výročí narození Jakuba Demla (20.8.1878). Památník je zaměřen na život a dílo Jakuba Demla a další umělce spojené s ním nebo s krajem Vysočina. Mezi některé můžeme uvést například Marii-Rosu Junovou, Pavua Kytlicovou, Stanislava Vodičku, Františka Bílka nebo Josefa Pěnčíka.
 
V současné době je zpřístupněna první část expozice, která se nachází ve dvou místnostech. Menší část je věnována tasovskému rodáku, spisovateli a básníkovi páteru Jakubovi Demlovi. Zde si můžete prohlédnout část původního Demlova nábytku navrženého architektem Bohuslavem Fuchsem.
 
V knihovně jsou umístěny dokumenty a Demlovy knihy, drobné propagační tisky, ve skříňce hned vpravo za dveřmi si všimněte rukopisu receptu. Deml sbíral různé recepty jídel a nápojů. Větší část je ovšem věnována bohaté historie města Tasov a místním památkám, doplněných o mapky a fotografie.
 
Po skočení prohlídky můžete navštívit hrob J.Demla na starém hřbitově u kostela sv.Petra a Pavla a prohlédnout si pamětní desku J.Demla, akademického sochaře Miloše Vlčka, která je umístěna na pilíři u vstupní brány do vily J.Demla v Bosně.
 

Cimbal Classic a dětský pěvecký sbor Allegro

Jedná se o přesunutý koncert z roku 2021 – zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Betlémy z Třebíčska

V adventním čase na nás čekají skříňové betlémy ze sbírek Muzea Vysočiny Třebíč.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Kouzelné vánoce na zámku v Náměšti nad Oslavou

Chvíle pro zklidnění, setkání, předvánoční nadechnutí se, inspiraci, potěšení druhých a radostné očekávání.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Deštivé dny

Americké drama je hrou o přátelství a zároveň kriminálním příběhem.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Motokrosová trať Dolní Heřmanice

Přijeďte si zajezdit na jednu z nejoblíbenějších motocrossových tratí v České republice do Dolních Heřmanic.
Dolní Heřmanice, Kraj Vysočina

Zámek Budišov – mimořádná zoologická expozice Moravského zemského muzea

Tolik zvířat pohromadě už se nepodaří spatřit. Mimořádná sbírka a expozice vycpaných a preparovaných zvířat ze sbírek Moravského zemského muzea.
Budišov, Kraj Vysočina

Farma Ostrovec – bio výrobky z ovčího mléka

Jsme farma z Vysočiny! Vyrábíme kvalitní BIO produkty z ovčího mléka. Zakoupit si můžete nejen sýry, ale také např. jogurty, zákys nebo ovčí zmrzlinu. Navštivte nás a nakupte si naše výborné ovčí výrobky!
Pozďatín, Kraj Vysočina

Zahrady Rozmarínek

Rodinné Zahradnictví na Vysočině – zahradnictví, které vás překvapí rozsáhlým areálem s ukázkovými zahradami a atrakcemi pro děti. Během roku se zde pořádají různé akce pro veřejnost.
Petráveč, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Farma Tasov

Farma Tasov je rodinný podnik, zabývající se zemědělstvím již po několik generací. Šetrně nakládají s půdou a dbají na dobrou péči o zvířata.
Tasov, Kraj Vysočina

Ranč pod Jasany – ubytování, jízdy na pony pro děti i dospělé na koni

Rodinný ranč se nachází v krásné a čisté lokalite na Vysočině. Chová čistokrevné westernové koně plemene paint horse.
Vlkov, Kraj Vysočina

Hotel Monaco v Náměšti nad Oslavou

Hotel Monaco v Náměšti nad Oslavou je příjemný hotel střední kategorie s komfortním vybavením hotelových pokojů a zázemím. V objektu hotelu je k dispozici restaurace a noční bar.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Minipivovar Jelínkova vila

Minipivovar, který je součástí hotelu Jelínkova vila, jsme vystavěli a zprovoznili v průběhu let 2003-2004. Navázali jsme tím na staletou tradici vaření piva ve Velkém Meziříčí, která zanikla v únoru 1949.
Velké Meziříčí, Kraj Vysočina