Úvod > Co chcete dělat? > Letecké muzeum Letňany – expozice v historických hangárech Staré Aerovky
Kultura

Letecké muzeum Letňany – expozice v historických hangárech Staré Aerovky

V historických hangárech areálu Staré Aerovky v pražských Letňanech najdete novou expozici kbelského leteckého muzea. Vystaveny zde jsou staré i novodobé letouny firmy Aero a bombardovací stroje.
Areál Staré Aerovky představuje unikátní komplex prezentující architekturu spojenou s počátky československého letectví i rozvoj letecké techniky v průběhu druhé světové války. Vojenský historický ústav, který tak rozšiřuje expozici kbelského muzea, v hangárech připraví expozici, která se bude věnovat celé historii továrny Aero i tomu, jak zde tyto letouny vznikaly. Kromě starších strojů bude v expozici i vystavena současná technika včetně L-159 a L-39.

Ve větším hangáru naleznete expozici bombardovacích letounů ze sbírek VHÚ a výstavu pojednávající o československém a norském druhoválečném odboji. Fandové vojenské historie určitě ocení také možnost prohlédnout si restaurování letounu Petljakov Pe-2, který VHÚ získalo z Norska v „přímém přenosu“.  Na světě se zachovaly pouze čtyři kusy těchto strojů. Vystaven bude i Iljušin Il-28, tedy největší bombardovací letoun používaný československým letectvem.

Legendou expozice je také bitevní letoun Suchoj Su-25, který v minulosti užívalo české a československé vojenské letectvo. Proslavil se zejména během konfliktu v Afghánistánu. Od poloviny 80. let byly stroje sovětské výroby zařazeny i do výzbroje československého letectva, ve kterém byly jedinou specializovanou platformou pro údery na pozemní cíle. Československo se stalo jejich prvním zahraničním uživatelem, postupně jich dostalo třicet šest.