Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Lesopark pod kostelem na Borové
Zdroj foto: doparku.cz
Příroda

Lesopark pod kostelem na Borové

Obec Malenovice dokončila v roce 2018 rekultivaci svahu a lesoparku pod kostelem sv. Ignáce z Loyoly na Borové. Návštěvníci se tam dostanou po opraveném chodníku vedoucím přes donedávna zpustlý lesopark.
Lesopark láká k návštěvě i díky nové vyhlídkové terase, ze které je hezký výhled na obec a také na okolní beskydské kopce. Zvláště na jaře, kdy se všechno zazelená, je to skvělý tip na výlet. V roce 2021 přibyla panoramatická cedule s popisem vrcholů, které můžete vidět z vyhlídky nad lesoparkem. Vše je i na letáčku s doprovodným textem, který si můžete vzít s sebou.
 

A co vše je z vyhlídky vidět?

 • Lysá hora, označovaná jako Královna Moravskoslezských Beskyd
 • Na svazích kopce Staškov (752 m n. m.) najdete hned několik lyžařských sjezdovek. Dole pod nimi pak teče říčka Satina s působivými kaskádovitými vodopády.
 • Za Ostrou horou (782 m n. m.) se nachází obec Ostravice. A na tu je nejhezčí výhled z Medvědí skály, ležící právě na hřebeni Ostré.
 • Smrk (1277 m n. m.) je druhou nejvyšší horou Moravskoslezských Beskyd a jeho masiv je členěn na několik dalších, menších vrcholů.
 • Kněhyně (1258 m n. m.) – třetí nejvyšší, oficiálně však veřejnosti nepřístupný, vrchol pohoří. Zdejší přírodní rezervace dnes patří především rysům, vlkům a medvědům, její staroslovanský název však napovídá, že zde kdysi dávno sídlily pohanské kněžky a vědmy, takže ani tehdy nejspíš nemohl nahoru každý.
 • V rozsoše mezi Malou a Velkou Stolovou (1046 a 1009 m n. m.), dvěma horami v širším masivu Kněhyně, stojí již více než sto dvacet let Leopoldka, ikonická lesácká dřevěnka, pojmenovaná podle někdejšího olomouckého arcibiskupa Leopolda.
 • Název hory Tanečnice (1084 m n. m.) odkazuje pravděpodobně také k dávným pohanským rituálům doprovázeným divokými tanečními reji.
 • Noříčí hora (1047 m n. m.) je severním výběžkem Radhošťského hřbetu. Stranou značených turistických tras se na jejím vrcholu a kolem něj rozkládá stejnojmenná přírodní rezervace.
 • Na hoře Radhošť (1129 m n. m.) prý Slované uctívali boha Radegasta a původní pohanskou modlu měli svrhnout osobně svatí Cyril a Metoděj.
 • Nejdál napravo doplňuje panorama masiv Ondřejníku, tvořený čtyřmi vrcholy – nejvyšší Skalkou (964 m n. m.), Stanovcem (899 m n. m.), Suchým úbočím (864 m n. m.) a Ondřejníkem (890 m n. m.).
 • Oblíbeným turistickým cílem, ležícím pod jeho hřebenem, je lokalita Solárka. Původní stejnojmenná chata sice v roce 2002 lehla popelem, ale místo samotné žije dál a od tamní kapličky sv. Antonína Paduánského je podobně krásný výhled jako z naší borovské vyhlídky.

Provozovatel

Obec Malenovice

Lesopark pod kostelem
Borová
739 11 Malenovice
WWW:
www.malenovice.eu
WWW:
https://doparku.c...
GPS:
49,581862 18,395133
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

TuBus Beskydy

TuBus je malý autobus, který brázdí Beskydy. Jezdí zdarma a umožní turistům se bez auta dostat na Sepetnou pod Lysou horu, na Gruň, ale i jiná místa.
Ostravice, Moravskoslezský kraj

Ladná Čeladná 2024

Pohodový festival stvořený pro rodiny s dětmi. 9. ročník nabídne ostřílené kapely české hudební scény, mladé a talentované interprety a také bohatý program pro děti. Další ročník Ladné Čeladné se uskuteční 2. a 3. srpna 2024.
Čeladná, Moravskoslezský kraj

Leona Gyöngyösi a gospelové melodie

Letos pořádáme již 20. sérii předvánočních benefičních koncertů na podporu dětí. Tyto koncerty se vždy konají v jedinečných prostorách kostelů v různých městech Moravskoslezského kraje. Do projektu zapojujeme děti z místních školních a výchovně vzděl...
Čeladná, Moravskoslezský kraj

Frýdek≈Místek na cestách 2024

Ještě nevíte, kde strávíte dovolenou? Chcete inspiraci? Získejte skvělé tipy pro své výlety a dovolenou a užijte si den strávený v malebném prostředí, v pohybu, na čerstvém vzduchu.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Znamení

Večer k 85. výročí narození všestranného umělce.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Beactive days Studia MajaFit

Studio MAJAFit je zaměřeno na vyplnění volného času všech, kteří mají rádi aktivní život
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Beactive days Studia MajaFit

Studio MAJAFit je zaměřeno na vyplnění volného času všech, kteří mají rádi aktivní život
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Burger Street Festival Frýdek-Místek

Festival u obchodního centra Frýda představuje skvělou možnost ochutnat nejlepší burgery všem, kteří žijí v podhůří Beskyd a nechce se jim cestovat do větších krajských měst. Burger Festival je jediný originální festival, který se ve městě koná. Dejte pozor, ať si jej nespletete s konkurenční akcí.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Kostel sv. Ignáce z Loyoly Malenovice

Kostel sv Ignáce na Borové v Malenovicích byl posvěcen 14. 9. 1673. Avšak nejstarší část budovy je ještě starší než kostel sám. Je to tzv. misijní kaple, přes niž se dnes vchází do kostela bočním vchodem.
Malenovice, Moravskoslezský kraj

Černá čapí stezka – Po medvědích tlapkách

Nenáročná stezka Po medvědích tlapkách olšinami a alejemi stromů, ale i po asfaltu. Od říčky Satiny až na letiště Frýdlant nad Ostravicí. Nová Ves je odjakživa spojována s čápem, na kterého můžete narazit nejen na našich cedulích se zajímavostmi ze života tohoto ptáka.
Nová Ves, Moravskoslezský kraj

Sportovní letiště Frýdlant nad Ostravicí

Sportovní letiště nad městem Frýdlant nad Ostravicí a pod Lysou horou slouží pro motorové i bezmotorové létání.
Frýdlant nad Ostravicí, Moravskoslezský kraj

Design Tenis Penzion Restaurant ve Frýdlantu nad Ostravicí

Venkovní areál nabízí devět kvalitních venkovních antukových dvorců a patří k jedním z nejmodernějších arealů v širokém okolí.
Frýdlant nad Ostravicí, Moravskoslezský kraj

Koupaliště ve Frýdlantu nad Ostravicí

Koupaliště ve Frýdlantě nad Ostravicí nabízí návštěvníkům vyhřívaný venkovní bazén o rozměrech 50 x 22 m.
Frýdlant nad Ostravicí, Moravskoslezský kraj

Satinské vodopády u Malenovic

Na toku potoku Satina, který pramení pod Lysou horou a protéká Malenovicemi, jsou v místech nad hotelem Rajská bouda k vidění Satinské vodopády. Již v 19. století byly oblíbeným výletním místem a i dnes je celé údolí využíváno k rekreaci.
Frýdlant nad Ostravicí, Moravskoslezský kraj

Sportovní a relaxační centrum Kotelna ve Frýdlantu nad Ostravicí

Sportovní a relaxační centrum Kotelna ve Frýdlantu nad Ostravicí nabízí bazén s hydromasážními lavicemi, whirlpool, saunu, moderní fitness, spinning, squash, tenisové kurty, pétanque, beach volejbal a mnoho dalších aktivit.
Frýdlant nad Ostravicí, Moravskoslezský kraj

Galerie uměleckého smaltu a litiny ve Frýdlantu nad Ostravicí

Stálá expozice Galerie uměleckého smaltu a litiny přibližuje nejzajímavější fázi výroby umělecké litiny, která začíná v první třetině 19. století a doznívá v době secese.
Frýdlant nad Ostravicí, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Areál Ydykseb – ubytování a jízdárna

Areál se nachází v klidné a malebné Nové Vsi blízko Frýdlantu nad Ostravicí. Vesnický ráz krajiny, podhorské louky a výhledy na zalesněné stráně horského pásma Beskyd, s majestátní Lysou Horou na dosah, dávají našemu areálu punc jedinečnosti.
Frýdlant nad Ostravicí, Moravskoslezský kraj

Horská chata Ostrá v Beskydech

Horská chata Ostrá se nachází v regionu obce Ostravice na rozmezí "civilizace" a "divoké přírody" v krásném a klidném prostředí přímo pod úpatím hory Ostrá. Vzdáleni ruchu měst naleznete zde klid a pohodu při toulkách krásnou přírodou a krajinou, protkanou mnoha turistickými trasami.
Ostravice, Moravskoslezský kraj

Penzion Letohrádek ve Frýdlantu nad Ostravicí

Penzion Letohrádek ve Frýdlantu nad Ostravicí – autentické ubytování v loveckém stylu na penzionu v Beskydech.
Frýdlant nad Ostravicí, Moravskoslezský kraj

Ubytování na faře ve Frýdlantu nad Ostravicí

Objekt fary se nachází v bezprostřední blízkosti Lysé hory a husté sítě cyklostezek, běžeckých tras a sjezdovek.
Frýdlant nad Ostravicí, Moravskoslezský kraj

Nová Bezručova chata na Lysé hoře

Bezručova chata, patřící Klubu českých turistů, se nachází na vrcholu Lysé hory (1323 m). Původní chata vyhořela 11.3.1978. Nová Bezručova chata, otevřena 25.11.2015, byla postavena KČT za pomocí dobrovolníků a finanční podpory široké veřejnosti, obcí a Moravskoslezského kraje.
Ostravice, Moravskoslezský kraj

Horský hotel Ondráš v Beskydech

Tradiční hotel Ondráš byl postaven v polovině 20. století v Ostravici nedaleko Frýdlantu nad Ostravicí. Ve své historii prošel několika rekonstrukcemi, poslední v roce 2007.
Ostravice, Moravskoslezský kraj

Hotel Sepetná

Díky skvělé poloze pod nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd a nádherným výhledům na další vrcholy je Sepetná oblíbená pro rekreaci už od roku 1910.
Ostravice, Moravskoslezský kraj

PePe bakery & coffee

Petra Kopčáková a Peter Pavlis dohromady tvoří PePe a taky bakery & coffee. Jsou spolu 24 hodin denně a plody jejich lásky teď sklízejí všichni, kdo profrčí beskydskou Ostravicí, autem, busem, vlakem, lyžmo, běžmo, kolmo, pěšmo.
Ostravice, Moravskoslezský kraj