Úvod > Co chcete dělat? > Lesopark Knihov ve Zdicích u Berouna
Příroda

Lesopark Knihov ve Zdicích u Berouna

Zdické údolí je ve směru východním uzavřeno vrchem zvaným Knihov. Z levé strany jej obchází státní silnice, dříve císařská cesta na Prahu, zpravaZdice_Knihov_1929 pak moderní dálnice a řeka Litavka.
Vrch Knihov, jako většina okolních kopců byl do poloviny 19. století bez lesního porostu. Zalesňování se postupně realizovalo stromky, které obci daroval kníže Colloredo Mansfeld z Dobříše.

V roce 1923, když začínala hospodářské krize, byl kopec Knihov z obecních prostředků upraven na lesopark, který se stal vyhledávaným místem občanů k odpočinku. Uprostřed lesoparku byl 17.9.1934 odhalen památník zakladateli Sokola dr. Miroslavu Tyršovi u příležitost jeho stých narozenin.

V polovině 20. století vzniklo na Knihově přírodní hlediště a plocha, která sloužila pro ochotnická divadelní představení a mnoho tanečních zábav.
   
V roce 2000 začala postupná revitalizace lesoparku, byly vytvořeny průzory mezi stromy s výhledem na město a obnoveny lavičky ve srubovém provedení, rekonstrukce se dočkal i Tyršův památník, který se tak odkryl návštěvníkům lesoparku v plné kráse.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Ok1 v Berouně

Hotel Ok1 v Berouně

Beroun, Střední Čechy
Hotel Grand Beroun

Hotel Grand Beroun

Beroun, Střední Čechy
Black Dog

Black Dog

Beroun, Střední Čechy
Hotel Maxim v Berouně

Hotel Maxim v Berouně

Beroun, Střední Čechy