Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Lesopark Knihov ve Zdicích u Berouna
Příroda

Lesopark Knihov ve Zdicích u Berouna

Zdické údolí je ve směru východním uzavřeno vrchem zvaným Knihov. Z levé strany jej obchází státní silnice, dříve císařská cesta na Prahu, zpravaZdice_Knihov_1929 pak moderní dálnice a řeka Litavka.
Vrch Knihov, jako většina okolních kopců byl do poloviny 19. století bez lesního porostu. Zalesňování se postupně realizovalo stromky, které obci daroval kníže Colloredo Mansfeld z Dobříše.

V roce 1923, když začínala hospodářské krize, byl kopec Knihov z obecních prostředků upraven na lesopark, který se stal vyhledávaným místem občanů k odpočinku. Uprostřed lesoparku byl 17.9.1934 odhalen památník zakladateli Sokola dr. Miroslavu Tyršovi u příležitost jeho stých narozenin.

V polovině 20. století vzniklo na Knihově přírodní hlediště a plocha, která sloužila pro ochotnická divadelní představení a mnoho tanečních zábav.
   
V roce 2000 začala postupná revitalizace lesoparku, byly vytvořeny průzory mezi stromy s výhledem na město a obnoveny lavičky ve srubovém provedení, rekonstrukce se dočkal i Tyršův památník, který se tak odkryl návštěvníkům lesoparku v plné kráse.

Provozovatel

Městský úřad Zdice

Husova 2
367 51 Zdice
Tel.:
+420 311 685 105
Email:
epodatelna@mesto-...
WWW:
https://www.mesto...
GPS:
49,917648 13,988942
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Zahájení sezóny v Armymuzeu Zdice

Zahájení sezóny 2023 – Armymuzeum Zdice.
Zdice, Středočeský kraj

Prosecco a bublinky v Levandulovém údolí

Jarní měsíce nás lákají oslavovat. Pojďme spolu ochutnávat bublinky všech vůní a chutí nejen z českých zahad a polí.
Chodouň, Středočeský kraj

Velikonoce v Levandulovém údolí

Tradice, řemesla, vůně i chuitě Velikonoc.
Chodouň, Středočeský kraj

Otevírání studánek a pletení věnců v Levandulovém údolí

Dozvíte se o vodě a jejím významu i v rituálech, tradicích a zvycích na naší jarní stezce pro dospělé. Upleťte si věneček a jděte se poklonit vodním tokům. Udělejte si krásnou fotku společně matka s dcerou a babičkou, přítelkyně, kamarádky a spojte své přátelství kruhem vlastnoručně vyrobeným.
Chodouň, Středočeský kraj

Pampeliškové slavnosti

Málokde si lehnete do trávy nebo na deku a s klidem v srdci utrhnete a sníte pampelišku.
Chodouň, Středočeský kraj

Filipojakubský víkend v Levandulovém údolí

Hledání pokladu u Ježibaby pro děti. Rituály a amulety pro ženy a dívky.
Chodouň, Středočeský kraj

Výstava Bylinkové jaro a léto v Levandulovém údolí všemi smysly

Bylinkové jaro a léto na vsi" všemi smysly bude doprovázená nejen interaktivní stezkou pro dospělé ale i farmičkou pro nejmenší, dílnami, workshopy, setkáními se zajímavými hosty a samozřejmě fantastickými bylinnými speciality v našem menu i čajovně.
Chodouň, Středočeský kraj

HudliceFest 2023

4. ročník jednodenního charitativního hudebního festivalu.
Hudlice, Středočeský kraj

Muzeum Výtopna Zdice – prohlídka historických vozidel

V Muzeu Výtopna Zdice u nádraží železnice Praha-Plzeň jsou deponovány železniční a silniční historická vozidla s možností jejich prohlídky.
Zdice, Středočeský kraj

Sdílená kola Nextbike na Berounsku

Na Berounsku je k dispozici 112 sdílených e-kol na 17 nabíjecích terminálech v Berouně, Králově Dvoře, Hýskově, na Tetíně a ve Zdicích.
Zdice, Středočeský kraj

Army muzeum Zdice

Army muzeum Zdice naleznete v areálu bývalých zdických kasáren v ul. Čs. Armády. Pestré sbírky muzea čítají exponáty z dob první světové války, první republiky, druhé světové války a Československé lidové armády.
Zdice, Středočeský kraj

Levandulové údolí v Chodouni

Levandulové pole s 40 000 levandulemi lékařskými a manufakturou z bio levandule chodouňské vás ozdraví a doplní energii Brdských lesů a omamné vůně.
Chodouň, Středočeský kraj

Farma Stehlík u Chodouně

Rodinný statek v Chodouni u Zdic se zaměřuje na chov dojnic a pěstování obilnin a výrobu mléčných produktů.
Zdice, Středočeský kraj

Naučná stezka Koukolová hora

Koukolova hora je 471 m vysoký kopec u vsi Slavíky poblíž Tmaně v okrese Beroun. Vyskytuje se zde řada chráněných rostlin (bělozářka liliovitá, lilie zlatohlávek, okrotice bílá). Na vrcholu stojí výklenková kaple svatého Blažeje, obnovená v roce 2010.
Tmaň, Středočeský kraj

Přírodní památka Vraní skála u Zdic

Vraní skálu u Svaté nedaleko středočeských Zdic tvoří okolo 20 metrů vysoký skalní blok, který byl vypracován erozí do pozoruhodných tvarů. Místo je jedinečné dalekým kruhovým výhledem.
Svatá, Středočeský kraj

Ranč Málkov

Areál ranče Málkov je z důvodu rozsáhlého požáru pro veřejnost uzavřen.
Málkov, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Kulturák v obci Tmaň

Restaurace Kulturák pro vás připravuje denně z čerstvých surovin skvělá jídla převážně tradiční, ale též moderní české kuchyně. Zvláštní péči pak věnujeme našemu pivu. To vaše perfektně vychlazené na vás už čeká.
Tmaň, Středočeský kraj

Hotel Ok1 v Berouně

Hotel Ok1 se nachází se nedaleko dálnice D5. Má dobrou dostupnost do Prahy, na letiště, na hrady Karlštejn, Křivoklát apod. Sportovní vyžití v okolí – aquapark, golf, cyklostezky. Pro děti Crazygolf anebo Chaloupkovi medvědi na Městské hoře. Možné exkurze do sklárny nebo pivovaru.
Beroun, Středočeský kraj

Hotel Grand Beroun

Hotel Grand nabízí kvalitní ubytování a kongresové prostory až pro 200 osob v centru města Berouna. Celková kapacita hotelu řetězce Best Western je 100 pokojů vybavených tv, satelitem, telefonem, elektronickým zámkem, wi-fi připojením, minibarem, trezorem a vysoušečem vlasů.
Beroun, Středočeský kraj

Black Dog

Eva a Scott Van Wagenen začali dělat burgery ve stánku u berounského nádraží. Jen nebyly z lančmítu se zelím a za dvacku. Bojovali, ale rozjelo se to. Přestěhovali se do Cantiny, blíž k náměstí, a bojovali podruhé. Rozjelo se to ještě víc.
Beroun, Středočeský kraj

Bonté Gelaterie v Berouně

Bonté Gelaterie v Berouně nabízí pravé italské „gelato“, tedy báječnou italskou zmrzlinu.
Beroun, Středočeský kraj

Hotel Maxim v Berouně

Hotel je situován u hlavní silnice v centru města, přesto je zaručena klidná a odpočinková atmosféra. Všechny hotelové pokoje mají balkon s výhledem na řeku Berounku a krásné okolí.
Beroun, Středočeský kraj

Cafe Crêperie Strakatý Králík

Vyzkoušejte tradiční, ale i méně obvyklé palačinky u Strakatého králíka v Berouně. V nabídce jsou například palačinky se šípkovou marmeládou, s tvarohem a rumovými rozinkami a mnoho slaných variant, například s vejcem, špenátem a nivou nebo s rajčaty, šunkou a restovanou cibulkou.
Beroun, Středočeský kraj

Berounský medvěd znovu ožil

Tradice vaření piva v královském městě Berouně je přibližně 550 let stará. Roku 1872 postavilo právovarečné měšanstvo Berouna svůj pivovar, který vařil pivo až do roku 1978. Po dvacetileté odmlce oživili manželé Mayerovi tradici vaření piva v Berouně a založili SOUKROMÝ RODINNÝ PIVOVAR BEROUNSKÝ MEDVĚD.
Beroun, Středočeský kraj