Úvod > Co chcete dělat? > Lékárna u Zlaté Koruny v Uherském Hradišti
Památky

Lékárna u Zlaté Koruny v Uherském Hradišti

Barokní lékárna U Zlaté koruny slouží svému účelu již od konce 17. století a její vnější i vnitřní výzdoba ji řadí mezi nejkrásnější budovy ve městě.
Jedním ze skvostů Uherského Hradiště je lékárna u Zlaté Koruny. Její neskutečně krásný interiér stojí za to, abyste sem vstoupili a koupili si nějakou drobnost. Bohatě zdobený interiér lékárny zaujal dokonce malíře Josefa Mánese, jeho zobrazení lékárny je dnes součástí sbírek pražské Národní galerie.
 
Název lékárny je odvozen od domovního znamení, které budova nese ve svém štítu. Zlatá koruna jako symbol vítězství má na tomto místě připomínat víru ve vítězství nad nemocemi. Pod znamením toto přání zdůrazňuje i latinský nápis Sanis solamen, aegris iuvamen – Zdravým útěchu, nemocným pomoc.
 
I když dům má některé středověké prvky, první zmínka o něm a jeho majitelích pochází z roku 1606. Úřední záznam z roku 1689 již uvádí, že zde byla lékárna. Klenutý strop je štukou a plastickou malbou rámců členěn v barokně formované pole. V lunetách jsou vyobrazeni slavní antičtí lékaři a lékárníci Demokritos, Andronikos, Celsus, Herophilos, Evagoras, Dioskorides, Theophastos a Galenus. Vedle alegorie Zkoušky a Rozumu má dominantní postavení zpodobení Herma a Hippokrata. Plynoucí čas znázorňují symbolické postavy ročních období.

V letech 1925 – 1932 byla etapovitě provedena úprava portálů a fasády přízemí podle návrhu architekta Dominika Feye. Po restituci objektu přebrala od státu zpět provoz Stanclova lékárna, která se snaží rekonstrukcí interiéru i exteriéru navrátit tomuto klenotu jeho bývalý lesk.

Ubytování a restaurace v okolí