Úvod > Co chcete dělat? > Lékárna U Milosrdných bratří v Brně
Památky

Lékárna U Milosrdných bratří v Brně

Konvent s lékárnou a nemocnicí se 70 lůžky nechal na Vídeňské ulici v roce 1747 postavit hrabě Jan Křtitel Leopold z Dietrichsteina. Nemocnice i lékárna svému účelu slouží dodnes a patří vůbec k nejstarším dosud fungujícím zdravotnickým zařízením u nás.
Zatímco lékárna v Kuksu je již čistě muzejní záležitostí, tu brněnskou Konvent Hospitálského řádu sv. Jana z Boha – Milosrdných bratří v Brně stále provozuje. Řád se vždy zaměřoval na péči o nemocné, jejíž součástí byla i příprava léků, bylinných likérů, čajů a různých zdravotních potřeb.

Nejstarší nemocnice v Brně byla založena v polovině 18. století, kdy sem rod Dietrichštejnů pozval milosrdné bratry. Ti začali se stavbou moderní nemocnice, která funguje dodnes. V padesátých letech minulého století ji musel řád opustit a provoz převzalo město Brno. Po revoluci byla řádu vrácena, avšak po domluvě byl zachován provoz městské nemocnice, které řád poskytuje prostory. Tato nemocnice je unikátní svým vztahem k eticky problematickým tématům, je zde vybudovaný baby-box, nedělají se zde potraty. Z milosrdných bratří zde pracuje br. Michael na pozici zdravotní sestry, převor brněnského kláštera br. Martin zasedá v radě nemocnice.

Lékárenství patří k základním činnostem milosrdných bratří. V tomto oboru si získal mnoho prvenství a zásluh, a dodnes poskytuje služby nejvyšších standardů. V historii milosrdní bratři byli proslavení výrobou bylinných likérů či čajových směsí. Dodnes se především polští bratři specializují na práci s bylinami a dokazují, že čistě přírodní látky jsou skutečně nejúčinnější v léčbě mnoha nemocí a zdravotních problémů. Díky ohromné síti lékáren, kterou řád provozuje po celém světě, je zaručena nejvyšší kvalita dle aktuálních trendů a potřeb.

Lékárna je začleněná přímo do budovy kláštera, takže i na ni vypracoval stavební plány František Grim, syn slavného brněnského architekta Mořice Grima. Dodávala léky do klášterní nemocnice, kde se léčili například ranění z bitvy u Slavkova. Příznačné bylo, že bratři nejdřív vybudovali objekt nemocnice, pak teprve přistoupili ke stavbě kostela a dalších budov. Konvent včetně lékárny i kostel prošly na přelomu nového tisíciletí rozsáhlou rekonstrukcí. Skvostem lékárny je nástropní barokní malba Jana Cymbala.
 

Ubytování a restaurace v okolí

Sorry, pečeme jinak

Sorry, pečeme jinak

Brno, Jihomoravský kraj
Bistro Ramen v Brně

Bistro Ramen v Brně

Brno, Jihomoravský kraj