Úvod > Co chcete dělat? > Netopýři v podzemí dolu Mauritius
Příroda

Netopýři v podzemí dolu Mauritius

V nejslavnějším cínovém dole na české straně Krušných hor se kutalo takřka bez přerušení po celých 400 let. Zdejší podzemí navíc každoročně hostí vzácné savce z řádu letounů. Podzim a zimu tu tráví stovky netopýrů více než deseti druhů.
Stará důlní díla v Krušnohoří jsou významnými lokalitami pro zimování netopýrů. Rozsáhlý komplex podzemních prostor v Mauritiu patří k největším známým zimovištím v západních Čechách. Každoročně tu chladné období roku tráví více než 300 zvířat, zaznamenáno tu dosud bylo 12 druhů. Lokalita je odborníky sledována již od roku 2005, pravidelně zde probíhají i kontrolní odchyty do sítí v době podzimního rojení (swarmingu) netopýrů. V tomto ročním období se sem nejhojněji slétají především netopýři řasnatí, velcí, vodní, ušatí, vousatí a Brandtovi, ale zaznamenány tu byly v menších počtech i další druhy. Chiropterologický výzkum přináší pozoruhodné výsledky. Díky odchytům okroužkovaných netopýrů bylo například zjištěno, že sem přilétají jedinci ze Saska, z lokalit vzdálených několik desítek km (až 150 km). Nejpočetnějšími druhy při samotném zimování jsou zde netopýři velcí a Brandtovi, zjištěna byla i přítomnost netopýrů řasnatých, vodních, vousatých ad. Štolu Kryštof, která je z toho důvodu pro návštěvníky přístupná pouze v letním období, obývá v zimě několik desítek zvířat, jedná se především o netopýry řasnaté, velké a Brandtovy.

Děti i dospělí mohou při návštěvě dolu Mauritius využít hravé pracovní listy Netopýři v podzemí, díky kterým se dozvědí řadu zajímavostí ze života letounů.

Dalšími významnými zimovišti netopýrů, která si lze v létě v Krušných horách prohlédnout, jsou nedaleko ležící štola Johannes na Božím Daru či Důl Jeroným u Rovné na Sokolovsku.
Zobrazit více

Provozovatel

Důl Mauritius, infocentrum Abertamy

Farní 2
362 35 Abertamy
Tel.:
+420 608 205 940
Email:
infomauritius@sez...
WWW:
https://napude.so...
GPS:
50,387121 12,831049
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Ryžovna na Božím Daru

Pivovar Ryžovna na Božím Daru

Boží Dar, Karlovarský kraj
Horský statek Abertamy

Horský statek Abertamy

Abertamy, Karlovarský kraj
Chata Archa v Krušných horách

Chata Archa v Krušných horách

Pernink, Karlovarský kraj