Úvod > Co chcete dělat? > Krkonošské muzeum na zámku Jilemnice
Krkonošské muzeum na zámku Jilemnice
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Kultura

Krkonošské muzeum na zámku Jilemnice

V jilemnickém zámku se dnes nachází Krkonošské muzeum, kde se můžete podívat na tři různé expozice: historicko-etnografickou, počátky českého lyžování a díla z přelomu 19. a 20. století v Kavánově galerii.
Jilemnické muzeum se zaměřuje především na historii a národopis západních Krkonoš a počátky a vývoj českého lyžování. V expozici si nenechte ujít jedinečný ozvučený Metelkův mechanický betlém z let 1883-1913, sbírky grafiky a map, sbírky zbraní a loveckých trofejí, obsáhlý soubor pohřebních cechovních štítů v České republice, památky na hraběcí rod Harrachů, sbírku betlémů a nejjemnější lněnou přízi na světě.

Stálé expozice doplňuje každoročně řada výstav a doprovodných akcí. Od roku 1979 je muzeum součástí Krkonošského muzea při Správě Krkonošského národního parku.
 

Expozice jilemnického muzea

Expozice historicko-etnografická
Sleduje především historický vývoj západních Krkonoš od počátků velké kolonizace ve 13. století. Unikátní místo zaujímá kolekce 33 pohřebních štítů z 1. poloviny 19. století a jedinečná lněná příze z přelomu 18. a 19. století – 296 m ručně předeného vlákna váží pouze jediný gram a je nejjemnější lněnou přízí na světě. Z lidové kultury je zajímavá bohatá kolekce lidového nábytku. Nejobdivovanější je jedinečný mechanický ozvučený betlém z let 1883-1913, dílo ředitele dívčích škol Jáchyma Metelky.

Kavánova galerie
Malíř František Kaván (1866-1941) se narodil ve Víchovské Lhotě u Jilemnice a rodný kraj zůstal trvale zapsán v jeho duši i díle. Studoval v Praze u Julia Mařáka a p. Pod jeho vedením rychle vyrostl v prvořadého krajináře a většina děl z té doby patří dnes ke zlatému fondu české krajinomalby. V roce 2019 byl do muzea (po restaurování) vrácen uznávaný obraz Kotel v Krkonoších, který Kaván namaloval jako oponu pro křížlické ochotníky v roce 1895 temperou na plátně.

Expozice hraběte Jana Nepomuka Františka Harracha
Stálá zámeckou expozici věnovanou vyjímečnému českému šlechtici hraběti Janu Nepomuku Františku Harrachovi. Zpřístupněny jsou vedle životopisné expozice zámecké schodiště, hraběcí pracovna, ložnice, salón a dámský salónek, a to přesně v místech, kde bychom je našli před 110 lety. Nahlédnout můžete také do zámecké jídelny. Nechybí ani portréty příslušníků rodu Harrachů.

Dějiny českého lyžování do roku 1938
Navštívit můžete také lyžařskou expozici Bílou stopou – kapitoly z dějin českého lyžování. Expozice zachycuje vývoj lyžování od zavedení lyží do českých zemí až do roku 1938. K nejoblíbenějším exponátům patří mohutné selské saně, dále pak saně rohačky. Velmi cenné jsou samozřejmě nejstarší lyže, jedinečné kolorované snímky z konce 19. století a medaile, jež svou krásou připomínají šperky.
 

Z historie zámku

Na místě dnešního zámku stávala původně ve 14. století tvrz. Renesanční zámek Jilemnice vznikl v 16. století a za zakladatele se považují Křinečtí z Ronova. V roce 1701 koupil panství od Harantů z Polžic a Bezdružic rod Harrachů. Ti se během let 1714 až 1895 zabývali přestavbou zámku do současné podoby. Majetek jim byl během druhé světové války zkonfiskován a připadl státu, jehož majetkem je i v dnešní době.

Nevynechejte ani zámecký park, kde rostou vzácné rostliny, keře a stromy a 250 let stará lípa. Do parku se vchází z Kostelní ulice.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Šaldův statek v Jilemnici

Restaurace Šaldův statek v Jilemnici

Jilemnice, Liberecký kraj
Pension Alexander v Jilemnici

Pension Alexander v Jilemnici

Jilemnice, Liberecký kraj
Hotel Vyhlídka v Krkonoších

Hotel Vyhlídka v Krkonoších

Jilemnice, Liberecký kraj