Úvod > Co chcete dělat? > Krkonoše na běžkách – méně známé okruhy okolo Hostinného
Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – méně známé okruhy okolo Hostinného

Okolí Hostinného je mírně zvlněné a vršky nejsou příliš strmé. Většina z nich vede po hřbetech místní pahorkatiny a jen několik málo tras je skutečně prudkých. Trasy jsou v nadmořské výšce 400 – 600 m.n.m., dostupných je více než 70 kilometrů upravovaných tratí s mnoha odbočkami.
Milovníci běžeckého lyžování mohou u Hostinného využít několik zajímavých tras. Svazek obcí Horní Labe se zde v zimě stará o sjízdnost tří okruhů běžkařských tras pod Černou horou od Rudníku přes Hostinné a upravuje také cestu na obce Dolní Olešnice a Kalná. Stopy jsou většinou skvěle upravené, často vede několik souběžných stop a proto se zde jezdí opravdu dobře. Z vrcholků se pak za pěkného počasí otvírají krásné výhledy na panorama Krkonoš. Jednotlivé trasy se dají podle schopností dobře kombinovat od krátkých okruhů až po okruhy přes 40 kilometrů.
 

Červená kruhová trasa: Hostinné – Čermná – U Cihleny

První z kruhových tras je červená. Ta začíná na Plecháčově kopci na rohu lesa u zahrádkářské kolonie, pokračuje pod vodojemem nad Sibylu a stoupá lesem. Po vyjetí z lesa se vám odkryje panorama Krkonoš – od Kotle až po Černou horu. Trasa pokračuje kolem křížku s příznačným německým nápisem pro toto místo „Siehe! Wie hat Gott die Welt geliebt“ (Hleď! Jak Bůh má svět rád). Následuje sjezd a krátké stoupání k rozcestí U kapličky. Trasa mine Červenou výšinu a potkává se se zeleným okruhem od Rudnické rokle. Následuje krátký průjezd lesem, po kterém přijedete na místo pěkného výhledu. Po rovné trase pak cesta pokračuje směrem na Čermnou. Kdo chce, může se z Čermné vrátit do Hostinného okolo Hubrtovy výšiny (482 m) a zpět cestou, po které se vyjíždělo. Ti, kdož nemají pohybu dost, mohou pokračovat na rozcestí U lesních domků, na vršek Kupa (454 m), U kříže a k Cihelně u Pilníkova. Odtud se cesta vrací druhou stranou k Lesním domkům a k Čermné.

 
Zelená: Janské Lázně a zpět

Zelená trasa dovede běžce od Červené výšiny (519 m) až k Hoffmanovým boudám nad Janské Lázně. K vyhlídkovým bodům trasy patří vršek Pastvina (502) nad obcí Rudník. Cesta pokračuje na Spálov a Smrčinu, kde můžete odbočit do Černého Dolu. Ze Smrčiny je to kousek k Hoffmanovým boudám. Zpět se můžete vrátit okruhem od rozcestí Nad Smrčinou, kde pokračujte na Bolkovské rozcestí. Občerstvit se můžete u Trollovy boudy a pak pokračovat k rozcestí Pod Peklem směrem a k Rudníku. U osady Janovice už to bude jen kousek k Červené výšině, kde se schází červený okruh se zeleným.
 

Lineární modrá: přes Malou Sněžku do Vrchlabí

Modrá trasa vede přímo z Hostinného po vršku směrem na Černý Důl a Vrchlabí. Trasa začíná na Hlinském vrchu u Božích muk pod lípou. Téměř celou cestu vede po hřebenu – po levé straně jsou obce Prosečné a Dolní Lánov, vpravo obce Rudník a Fořt. Stanete na vrcholu Čihadlo (525 m), odkud je jedno z nejhezčích panoramat Krkonoš – od Kotle, přes Sněžku po Černou horu. Dalším vrcholkem je Malá Sněžka (499 m). Trasa končí nad obcí Dolní Lánov. Odtud asi 500 m cesta klesá po vyjeté, nepravidelně udržované stopě k hostinci Dřevěnka. Modrá trasa není okružní, pokud se nevyužije zelené trasy, je třeba jen stejnou cestou zpět.
 

Zemskou stezkou: do Dolní Kalné a Dolní Branné

Začátek černě zmačené trasy je od nástupiště v Dolní Olešnici, trasa potom pokračuje přes Poštovní Dvůr a příčnici až k Dolní Branné. V Hostinném se na trasu můžete napojit za zahrádkářskou kolonií Kudrnáč. Stopa vede v blízkosti železniční dráhy a Labe. Překračuje vršky Vrchcestí (449 m) a Na Lánech (471 m).

Provozovatel

Informační centrum Hostinné

Náměstí 70
543 71 Hostinné
Tel.:
+420 499 404 746
Email:
infocentrum@muhos...
WWW:
www.hostinne.info
WWW:
www.hostinne.info...
GPS:
50,541233 15,722697
 
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 
13.8.
Soutěž o nejlepší kotlikový guláš

Soutěž o nejlepší kotlikový guláš

Dolní Kalná, Královéhradecký kraj
16.7.
17.7.
Víkend s Proseccem

Víkend s Proseccem

Janské Lázně, Královéhradecký kraj
16.7.
17.7.
Prossecco víkend

Prossecco víkend

Janské Lázně, Královéhradecký kraj
23.7.
Nachmelenej pochoďák 2022

Nachmelenej pochoďák 2022

Bílá Třemešná, Královéhradecký kraj
Mravenčí stezka v Hostinném

Mravenčí stezka v Hostinném

Hostinné, Královéhradecký kraj
Kostel Nejsvětější Trojice v Hostinném

Kostel Nejsvětější Trojice v Hostinném

Hostinné, Královéhradecký kraj
Koupaliště Hostinné

Koupaliště Hostinné

Hostinné, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Krkonošské sirupy z Klášterské Lhoty

Krkonošské sirupy z Klášterské Lhoty

Klášterská Lhota, Královéhradecký kraj
Masomat v Prosečném a ve Vrchlabí

Masomat v Prosečném a ve Vrchlabí

Prosečné, Královéhradecký kraj
Autokemp Mostek v Podkrkonoší

Autokemp Mostek v Podkrkonoší

Mostek, Královéhradecký kraj