Úvod > Co chcete dělat? > Křížový vrch s kaplí sv. Rocha Hustopeče
Křížový vrch s kaplí sv. Rocha Hustopeče
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Zážitky

Křížový vrch s kaplí sv. Rocha Hustopeče

V Hustopečích vznikl další příjemný prostor určený k relaxaci a odpočinku. Lokalita, která již historicky sloužila jako příměstský park a na níž nedávno proběhly odborné zásahy s cílem obnovit původní krajinné struktury, opět ožívá.
Lesopark s přírodním amfiteátrem a kaplí sv. Rocha sloužil až do 2. světové války jako městský park. Také T. G. Masaryk při svých pobytech v Hustopečích chodil se svou rodinou na toto místo.

Kaple vznikla v 17. stol. v době morové epidemie. Hustopečští ji postavili jako ochranu proti moru na Volském (dnes Křížovém) vrchu. Postupně byla několikrát přestavována a rozšiřována, až dosáhla rozměrů menšího kostelíku. Ke kapli vedla křížová cesta, odtud název Křížový vrch. V současnosti má kaple novorománskou podobu z roku 1901. Jedná se o jednoduchou kupolovitou stavbu se čtyřmi výklenky, věžičkou a zvonem.
 
Uvnitř kaple jsou k vidění vitráže a nástěnné malby Ludvíka Kolka, autora hustopečského kostela sv. Václava a sv. Anežky České na náměstí. Kaple není volně přístupná. Nahlédnout dovnitř však můžete skrz průzory ve dveřích, na noci kostelů či při hodové mši.

V roce 2017 k lesoparku přibyla také relaxační zóna. Ta je ohraničena nízkým plotem z lískových prutů.
Uvnitř relaxační zóny se nachází několik dřevěných balančních prvků, bludiště, lavičky a velká hmatová stezka ve tvaru šneka.

Vedle zóny se nachází chodníček osázený lučním kvítím a bylinami i s popisky. Na horizontu kopce se pak tyčí velký dubový kříž, který tvoří dominantu vysázené aleji s ořešáky a morušemi. Je zde i malý sad s ovocnými stromy, jejichž plody si budou moci návštěvníci Křížového kopce utrhnout.

Nejnovějším prvkem Křížového vrchu je discgolfové hřiště. Jedná se o zábavnou a nenáročnou hru pro celou rodinu. Disk se hází z určeného výhoziště na cíl, kterým je ocelový koš. Disky jsou k zapůjčení v místním turistickém informačním centru zdarma, vratná záloha na jeden disk činí 200 korun.
 

Provozovatel

Turistické informační centrum

Dukelské nám. 15
693 01 Hustopeče
Tel.:
+420 530 351 418
Tel.:
+420 530 351 419
Email:
tic@hustopece.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.hustopece.cz
WWW:
www.slavnosti-man...
GPS:
48,939944 16,738394
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Sklípek Aurora v Hustopečích

Sklípek Aurora v Hustopečích

Hustopeče, Jihomoravský kraj
Koštovna Crustum Hustopeče

Koštovna Crustum Hustopeče

Hustopeče, Jihomoravský kraj
Hotel Rustikal v Hustopečích

Hotel Rustikal v Hustopečích

Hustopeče, Jihomoravský kraj