!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Křížová cesta Šarovy
Památky

Křížová cesta Šarovy

Křížová cesta u obce Šarovy je dílem sochařky a výtvarnice Pavly Kačírkové a prof. ak. soch. Jana Ambrůze na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně.
Křížová cesta vznikla jako součást projektu "Kříže, cesty, sochy, krajiny, lidé" občanského sdružení Jinákrajina,  který je od roku 2007 postupně realizován na katastrálních územích obcí Šarovy, Lhota, Salaš a Bohuslavice u Zlína.

Všech 14 křížů stejného tvaru je vytvořeno z betonové skořepiny v pohledové úpravě.

Siluety křížů jsou navrženy tak, že pojmou stojící postavu dospělého člověka. Pro člověka, stojícího vně, mají podobu přesně ohraničného rámce, kterým lze pozorovat okolní krajinu měnící se v různých ročních obdobích. 

Křížovou cestu postupně doplňují dvě sochy, Kaple I a II. Kaple II je navržena ze dvou takovýchto plátů, vzdálených od sebe tak, aby se mezi ně dalo vstoupit a pozorovat krajinu před sebou i nebe nad sebou.

Na křižovatkách najdete umělecké objekty, jako je například Poleh, dřevěný tubus vedoucí ze svahu kopce pomyslně do nebe. Kousek od něj se v korunách stromů objevují laťové hvězdy, které jde rozpoznat jen z určitého úhlu, nebo laťové sítě, po kterých se dá chodit a levitovat nad loukou.
Zobrazit více
12.12.
Dámská šatna – zrušeno

Dámská šatna – zrušeno

Napajedla, Východní Morava
12.12.
Vrabci a rýma – zrušeno

Vrabci a rýma – zrušeno

Napajedla, Východní Morava
7.9.
31.1.
400 km/h

400 km/h

Zlín, Východní Morava