!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Královský kámen na Šumavě

Královský kámen na Šumavě

Příroda
Jedním z vrchů šumavské Javornické hornatiny je Královský kámen zvaný Královák. Jméno dostal podle kulového skalního útvaru tvořeného skalní hradbou a mrazovými sruby.
Pod skalami se kdysi vyskytovaly četné kamenné proudy a kamenná moře. Z vrcholu skalní hradby býval daleký rozhled na velkou část ŠŠumavy a šŠumavského podhůří. Ve stěně blízkého mrazového srubu je vytesán velký skalní oltář datovaný rokem 1899. Je vyzdoben obrazy svatých a doplněn německými nápisy. Opodál se nachází historický mezník s letopočtem r. 1752. Vrchol Královského kamene je křižžovatkou značených turistických stezek.

K místu se váže řada legend. Podle jedné z nich zde našel úkryt český král na útěku před cizími vojsky. Jiná pověst praví, že zde v den svaté Barbory vykvétá čarovná rostlina. Kdo ji najde, může získat velké bohatství, které je poblíž ukryto.

Blízko Královského kamene leží nejvyšššší hora Javornické hornatinyJavorník s Klostermannovou rozhlednou.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019