!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Královský kámen na Šumavě
Příroda

Královský kámen na Šumavě

Jedním z vrchů šumavské Javornické hornatiny je Královský kámen zvaný Královák. Jméno dostal podle kulového skalního útvaru tvořeného skalní hradbou a mrazovými sruby.
Pod skalami se kdysi vyskytovaly četné kamenné proudy a kamenná moře. Z vrcholu skalní hradby býval daleký rozhled na velkou část ŠŠumavy a šŠumavského podhůří. Ve stěně blízkého mrazového srubu je vytesán velký skalní oltář datovaný rokem 1899. Je vyzdoben obrazy svatých a doplněn německými nápisy. Opodál se nachází historický mezník s letopočtem r. 1752. Vrchol Královského kamene je křižžovatkou značených turistických stezek.

K místu se váže řada legend. Podle jedné z nich zde našel úkryt český král na útěku před cizími vojsky. Jiná pověst praví, že zde v den svaté Barbory vykvétá čarovná rostlina. Kdo ji najde, může získat velké bohatství, které je poblíž ukryto.

Blízko Královského kamene leží nejvyšššší hora Javornické hornatinyJavorník s Klostermannovou rozhlednou.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 8. 10. 2019
28.12.
1.1.
Zimní prohlídky hradu Kašperk

Zimní prohlídky hradu Kašperk

Kašperské Hory, Šumava
16.1.
17.1.
Zadovská 30

Zadovská 30

Stachy, Jižní Čechy
27.2.
28.2.
Šumavský skimaraton na Kvildě

Šumavský skimaraton na Kvildě

Kvilda, Jižní Čechy