Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Víta v Osečné
Památky

Kostel sv. Víta v Osečné

Původní kostel v Osečné byl založen již v roce 1350. Současný kostel je trojlodní s vnitřním pseudogotickým vybavením. V kostele sv. Víta se nachází rodinná hrobka rodu Biebersteinů.
Dle dostupných materiálů je první zmínka o dřevěném farním kostele v Osečné z roku 1350. Kostel byl malý dřevěný.

V roce 1565 byly položeny základy zděného pozdně gotického a renesančního kostela Karlem von Biberstein – majitelem děvínského panství. Přestavba trvala 3 roky.

V roce 1612 daroval starosta Jakob Kroschel kostelu křtítelnici. V roce 1619 byla vystavěna nová vyšší hranolová věž kostela. Asi o 200 let později vypukl v obci rozsáhlý požár, který způsobil velké škody i na kostele. Krátce po požáru byl kostel opět obnoven.

Kostel svatého Víta má tři lodě. Vnitřní zařízení je pseudogotické z roku 1904. Na jónském pilíři je umístěna renesanční kamenná kazatelna. Na hlavním oltáři byl obraz od malíře Johana Birhauma z Georgenthalu. V roce 1911 byl tento obraz přemístěn na jiné místo v kostele.

V kostele sv. Víta se nachází rodinná hrobka rodu Biebersteinů a rodiny Schleinitzů, kteří v této době vlastnili statek Krassa – nyní Chrastná. Na čelní stěně kostela sv. Víta je znak knížete Karla Rohana, který v roce 1838 koupil zdejší panství, pod něž patřila i Osečná.

Ubytování a restaurace v okolí

Resort Slunce

Resort Slunce

Osečná, Liberecký kraj
Treehouse Chrastná

Treehouse Chrastná

Česká Lípa, Liberecký kraj
Penzion a restaurace Golf Ještěd

Penzion a restaurace Golf Ještěd

Český Dub, Liberecký kraj
Chalupa 33 – kvalitní ubytování v Hořeních Pasekách

Chalupa 33 – kvalitní ubytování v Hořeních Pasekách

Světlá pod Ještědem, Liberecký kraj