!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Václava ve Stonařově s renesanční kostnicí
Památky

Kostel sv. Václava ve Stonařově s renesanční kostnicí

Dominantou Stonařova je kostel sv. Václava. Původní kostel byl postaven ve 14. století. Postupně byl několikrát upraven. Hřbitov kolem kostela byl zrušen na konci 19. století. Zůstala jen hřbitovní kostnicová kaple, tzv. karner.
Areál při farním kostele sv. Václava ve Stonařově na Jihlavsku sestával ze souboru jednotlivých osamocených staveb kostela sv. Václava, unikátního pozdně románské kostnice (karneru) a barokní poklony se sousoším Kalvárie. V prvním čtvrtletí roku 2020 se součástí areálu staly stavby bývalé márnice postavené v empírovém slohu, renesanční kostnice a plocha bývalého hřbitova s ohrazením, což přispělo k jeho ucelenosti a zhodnocení stávajícího souboru památkově chráněných staveb. Všechny stavby zároveň dokumentují postupný stavební vývoj areálu a vytvářejí urbanisticky cennou dominantu obce.
 
Z hlediska stavebního i architektonického pojetí se jedná o významný soubor sakrálních a církevních staveb, který nemá v širokém regionu obdoby.

Budova renesanční kostnice se do dnešních dnů, zejména v úrovni přízemí, dochovala v původní nezměněné podobě z doby výstavby. Zachována je dvojice štěrbinových oken, vstupní otvor osazený historickou dveřní výplní, trámový strop či hrubě utahované renesanční omítky. Celý areál farního kostela je dnes ohrazen poměrně neobvykle dřevěným plaňkovým plotem osazeným do kamenných plotových sloupků. Součástí areálu je také kamenný kříž a pomník obětem I. světové války.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 10. 4. 2020

Ubytování a restaurace v okolí