Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kostel sv. Václava a sv. Anežky České Hustopeče
Památky

Kostel sv. Václava a sv. Anežky České Hustopeče

Dnešní moderní kostel stojí na místě, kde se původně nacházel gotický kostel sv. Václava z počátku 14. století. Ten byl následkem pádů věže v roce 1962 stržen. Nový kostel je postaven podle projektu brněnského výtvarníka a architekta Ludvíka Kolka.
Písemné prameny uvádějí chrám na počátku 14. století, v tomto stolení byl také kostel zasvěcen sv. Václavovi, českému zemskému zastánci a patronu vinařů. Na konci 15. století byla přistavěna pozdně gotická kaple, na jejíž stěně byl namalován obraz Smrt Panny Marie, který se řadí mezi nejhodnotnější moravská gotická díla. Poté probíhalo mnoho úprav, ale nejvýznamnější stavební fází, která završila architektonický vývoj půdorysu chrámu prodělala stavba v letech 1512-1517. V těchto letech vznikl monumentální pozdně goticky presbytář se síťovou klenbou. V 16. století došlo ještě ke zvýšení věže o renesanční ochoz. Na začátku 20. století probíhaly novogotické úpravy kostela, při nich se věž osadila kamenným ochozem. Hmotnost věže tak byla opět zvýšena.

Za první i druhé světové války byly z věže kostela sneseny zvony, které měly sloužit k válečným účelům. Tím se částečně narušila statika věže. Stavbu poškodily i osvobozovací boje v dubnu roku 1945 a v roce 1953 se ve věži začaly objevovat trhliny. Řešení špatného stavu věže se během let stále odkládalo, až došlo 26. února 1961 ve 3 hodiny a 15 minut ke zřícení věže kostela. Ta prolomila střechu a klenbu hlavní lodi kostela, presbytář, sakristie a boční kaple zůstaly neporušeny. I přesto byl roku 1961 vydán příkaz ke zbourání celého kostela.

Přes snahy odborníků a veřejnosti o zachování velmi cenné zbylé části, bylo rozhodnuto o provedení demolice celého objektu a dne 4. září 1962 došlo k destrukci zbytku kostela. Zachované vybavení původního kostela a některé vzácné architektonické fragmenty byly uchovány na hustopečské faře a poté i v nově zřízené kapli na Křížovém vrchu. To, co se nepodařilo dostat z kostela před demolicí zachraňovali místní ještě z vyvezených sutin.
 
Novodobý kostel sv. Václava a sv. Anežky České od brněnského malíře a umělce Ludvíka Kolka je jedním z prvních sakrálních objektů postavených v ČR po pádu komunismu. V dubnu roku 1990 při slavnostní návštěvě na Velehradě posvětil papež Jan Pavel II. základní kámen, v červnu začal archeologický průzkum náměstí, v dubnu 1991 byl posvěcen pozemek stavby, 1992 začala stavba a v roce 1994 byl kostel vysvěcen.
 
Celkově se přihlásilo 20 architektů s převážně historizujícími návrhy. V závěru komise však rozhodla pro moderní návrh Ludvíka Kolka.   Budova kostela je dvoupodlažní s netradičním půdorysem otevřené spirály, která se odvíjí od centra, kterým je přízemní kaple sv. Anežky České. Vrchol věže je zakončen křížem, pod kterým se nachází atribut sv. Václava, kovový kruh v podobě koruny. Ve věži kostela je zavěšeno 8 zvonů, z toho jsou 4 staré (nejstarší z roku 1501). Pod kostel se také nachází původní románská krypta s náhrobky měšťanů. Varhany byly do kostela instalovány v roce 1997. Kostel pojme zhruba 300 osob.

Aktuality

Slavnosti mandloní a vína 2024

Přijeďte se podívat do Hustopečí 22.– 24. 3. 2024, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě! Samozřejmostí je také bohatý kulturní program, gurmánské mandlové speciality na náměstí, otevřené sklepy a krásný výhled z Mandloňové rozhledny.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Burčákové slavnosti Hustopeče 2024

Víte, co jsou to mázhausy, horenská rada, perkmistr, burčáková policie, podzemní vojsko, či Burčáková unie? Jakou hodnotu má platidlo zvané Búro? Už jste viděli obří kvasinku vinnou? Odpovědi najdete na Burčákových slavnostech v Hustopečích u Brna.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Svatomartinské slavnosti v Hustopečích 2024

Udělejte si cestu do Hustopečí a navštivte oslavu svatomartinských vín a husí s jarmarkem. Nebude chybět ani cimbálová muzika.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Adventní punčování s rozsvícením vánočního stromu v Hustopečích

Přijďte zahájit advent s punčem v ruce!
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Šmardovo sousedské divadlo

Nesoutěžní divadelní přehlídka amatérských souborů v kinosále v Hustopečích.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Setkání harmonikářů Hustopeče

V sobotu, 25. ledna 2025, se od 15ti hodin v hustopečském kinosále rozezní harmoniky.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Národní soutěž vín Velkopavlovické podoblasti

Národní soutěž vín je nejvyšší oficiální soutěží vín v ČR a slouží jako jasná a nezpochybnitelná garance mimořádné kvality oceněných vín.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Světový duel vín Hustopeče

Nesoutěžní přehlídka vín z celého světa a vybraná vína z ČR.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Plastika kvasinky v Hustopečích – největší zvětšenina živého organismu v České republice

Kamenná plastikana nádvoří hustopečského Domu U Synků má tvar dělící se vinné kvasinky. Místní vinaři tímto způsobem vzdali hold organismu, kterému vděčí za proces nezbytný pro výrobu vína.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Městské muzeum a galerie Hustopeče v domě U Synků

Městské muzeum a galerie se nachází v horní části náměstí v renesančním domě U Synků. Součástí muzea jsou stálé expozice Dějin města, Hustopečských trhů, Osvobození 1945 či Freudenreichův sklep. V domě najdete také kavárnu a nádvoří zdobí fontána Elišky Rejčky –Královna.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Freudenreichův sklep

Jedna ze stálých expozic Městského muzea a galerie v Hustopečích.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Křížový vrch s kaplí sv. Rocha Hustopeče

V Hustopečích vznikl další příjemný prostor určený k relaxaci a odpočinku. Lokalita, která již historicky sloužila jako příměstský park a na níž nedávno proběhly odborné zásahy s cílem obnovit původní krajinné struktury, opět ožívá.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Letní aquapark v Hustopečích

Koupaliště s tobogánem a skluzavkou s mnoha dalšími možnostmi sportovního vyžití. Moderní nové koupaliště, s masážními tryskami, protiproudovým kanálem.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Novorenesanční radnice Hustopeče

Novorenesanční radnice na Dukelském náměstí byla postavena v letech 1905-1906 podle projektu profesora německé techniky v Brně Ferdinanda Hracha.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Tůně v nivě Štinkovky

Turistické stezky v okolí hustopečských rybníků už dávno nevedou jen k rozhledně nebo do přírodní rezervace Kamenný vrch, ale od jara loňského roku je možné zabloudit také k osmi přírodním tůním v nivě Štinkovky.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Historická střelnice v Hustopečích

Budova Střelnice vítá po rozsáhlé rekonstrukci své návštěvníky. Přijďte navštívit jednu z nejstarších dochovaných budov města Hustopeče!
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Sklípek Aurora v Hustopečích

Historický hustopečský sklípek Aurora nabízí posezení v krásném prostředí vinného sklepa.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Koštovna Crustum Hustopeče

Ochutnejte vybraná moravská vína od nejlepších vinařů. Pokud je Koštovna Crustum nedaleko hustopečského náměstí zavřená, volejte naši první vinnou pomoc. Jsme-li nablízku, rádi vás obsloužíme téměř kdykoliv.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Amande Restaurant Hustopeče

Restaurant Amande v sobě spojuje několik unikátních konceptů, které poskytnou vaším smyslům dokonalé zážitky. V letních měsících kapacitu restaurace navyšuje přilehlá terasa s pergolou, s romantickým osvětlením pro dokonalé letní večery.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Restaurace Amande

Kuchyně inspirovaná jižní Moravou.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Hotel Rustikal v Hustopečích

Rozhodujete se, kde strávíte dovolenou se svojí rodinou či hledáte vhodné zázemí pro školení či firemní večírky? Pak je Hotel Rustikal v Hustopečích tou nejlepší volbou. Hotelový komplex zahrnuje také restauraci, pizzerii, bowling, vinařství s vinárnou a vinným sklepem i konferenční prostory.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Hotel Vinopa Hustopeče – tradice v moderním hávu

Hotel je určen především pro obdivovatele tradiční architektury, milovníky dobrého vína či příznivce golfu. Hotel nabízí ubytování v Hustopečích s výjimečným komfortem a širokou nabídku služeb.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Vinný sklep a penzion Herbenka

Nabízíme posezení ve stylovém sklípku starého bezmála 300 let s kapacitou až 100 osob včetně ubytování přímo nad sklípkem.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Vinařství Starý vrch

Vinařský dům se nachází v Hustopečích, v bezprostřední blízkosti Mandloňové stezky. Hledáte možnost poznat malebná zákoutí jižní Moravy, degustovat jedinečná moravská vína v atraktivním prostředí nebo nahlédnout do provozu vinařství?
Hustopeče, Jihomoravský kraj