Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Václava v Hulíně s románským portálem
Památky

Kostel sv. Václava v Hulíně s románským portálem

Hulínský kostel je vzácnou památkou církevní architektury na Moravě. Připomínka je již z roku 1261, když vysvěcen byl patrně ještě o něco dříve, snad r. 1224, kdy se vůbec poprvé v pramenech objevuje zmínka o Hulíně v souvislosti s návštěvou krále Přemysla Otakara I.
Podle dostupných archivních materiálů lze založení hulínského kostela situovat přibližně do první čtvrtiny 13. století. Má významnou polohu na nejvyšším místě uprostřed již dávno zrušeného hřbitova, obehnaného zdí. Nepochybně se v jeho těsné blízkosti nacházela dřevěná tvrz. Kostel sv. Václava je postavený na ose východ-západ.

Je to původně románská jednolodní stavba s apsidou, panskou tribunou, tzv. emporou v zadní části lodi, rovným dřevěným stropem a nízkou věží. Osud této vzácné architektonické památky ovlivnil 13. července roku 1747 požár, jehož obětí se staly krytina, krovy a varhany. Přestavba, která po něm následovala, drastickým způsobem ovlivnila architekturu stavby. Naši předkové tehdy zbořili románskou apsidu, loď prodloužili a rozšířili a původní plochý strop nahradili stropem klenutým. Z románského období se do dnešní doby zachovala pouze západní část lodi, která byla postavena z tesaných pískovcových kvádrů. Dochovalo se též čtyřlisté okénko v jižní zdi a na severu okénko kulaté, osvětlující původní schodiště. Toto schodiště spojovalo panskou tribunu s chrámovou lodí.

Románský portál pochází z první poloviny 13. století a původně zdobil vchod do chrámu, dnes jej chrání barokní předsíň zvaná Žebračka. Poblíž stojí barokní fara s kaplankou; ještě v 17. století z ní vedla ke kostelu dřevěná lávka, protože chrám stál na návrší a kolem se táhl vodní příkop.

Provozovatel

Římskokatolická farnost Hulín

Kostelní 132
768 24 Hulín
Tel.:
+420 739 344 148
Email:
fahulin@ado.cz
WWW:
hulin.farnost.cz/...
GPS:
49,315114 17,467022
 
Region:
Zlínský kraj
Oblast:
Kroměřížsko
Město:
Hulín
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Zmrzlina Maxgelato

Zmrzlina Maxgelato

Pravčice, Zlínský kraj
Třebětická pekárna u Holešova

Třebětická pekárna u Holešova

Třebětice, Zlínský kraj
Hotel a restaurant Octárna

Hotel a restaurant Octárna

Kroměříž, Zlínský kraj