Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Václava v Břeclavi
Památky

Kostel sv. Václava v Břeclavi

Dnešní moderní kostel sv. Václava v Břeclavi stojí na Náměstí T. G. Masaryka na místě barokního kostela z roku 1756, který byl zasažen bombou spojeneckých armád na konci II. světové války a zcela zničen. Současná stavba byla dokončena roku 1995.
Stavba současného kostela svatého Václava byla zahájena v září roku 1992 podle návrhu výtvarníka a malíře Ludvíka Kolka z Brna. Před samotnými stavebními pracemi byl proveden archeologický průzkum, při kterém byly objeveny zbytky prvního románského kostela. Neobvyklou stavbu doplňuje také atraktivní interiér výtvarníků K. Stádníka (15 figurálních reliéfů křížové cesty,  mramorová menza a sedes; vitráže Z. Čápa a M. Drábka). Vitráže "Křest Kristů", "Snímání z kříže", "Andělé oslavují" a "Vzkříšení" jsou od Karla Rechlíka. Kříž nad oltářem je kopií gotického Ukřižovaného, podkladem se stal originál z Týnského chrámu v Praze.

V trojvěží kostela jsou umístěny tři zvony. Největší z nich s názvem sv. Maria Bassanella váží 750 kg a věnovali jej věřící ze Soave v Itálii. Druhý zvon, nazvaný sv. Václav, váží 620 kg a věnovali ho manželé Dohnalovi z Berwyn (USA). Třetí váží 320 kg a věnovali jej břeclavští farníci.

V suterénu kostela je stálá výstava fotografií, na kterých je možno vidět jednotlivé etapy románského, gotického a barokního kostela až po současný kostel. Je zde také přednáškový sál v němž lze vidět zbytky románského zdiva historicky prvního kostela.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna & bistro Karma

Kavárna & bistro Karma

Břeclav, Jihomoravský kraj
Hotel Rose Břeclav

Hotel Rose Břeclav

Břeclav, Jihomoravský kraj
Zámecký pivovar v Břeclavi

Zámecký pivovar v Břeclavi

Břeclav, Jihomoravský kraj