Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kostel sv. Šimona a Judy v Dolíně
Památky

Kostel sv. Šimona a Judy v Dolíně

Chcete se dozvědět více o obci Dolín u města Slané a prohlédnout si kostel sv. Šimona a Judy zblízka? Pak využijte prohlídku kostela s průvodcem.
Obec Dolín leží 3 km severovýchodně od města Slaný. Založili ji slánští benediktini kolem roku 1305. První písemná zmínka pochází z roku 1325 a ze stejného roku je i zmínka o kostele sv. Šimona a Judy. Dolín patřil roudnickému augustiánskému klášteru. Po husitských válkách, kdy zanikla i zdejší fara, byl majitelem královský podkomoří Jan z Kunvaldu. V 16 st. se stal součástí vranského panství Jana Zajíce z Hazmburka a v dalších letech rodu Doupovců z Doupova.

Ve třicetileté válce byla ves úplně zničena a ještě na konci 17 st. se uvádí pět gruntů pustých. V druhé polovině 17 st. koupili ves Valkounové z Adlaru a připojili jej ke zlonickému panství. Dalšími majiteli byli hrabě z Kolovrat a poté Kinští z Vchynic. U kostela byla v roce 1863 vystavěna nová věž v pseudogotickém slohu a k ní následně upraven kostel a rozšířen hřbitov.

V roce 1907 – 1908 došlo výrazným změnám interiéru . Podle kartonů Karla Vítězslava Maška byl upraven v duchu secese a stal se tak unikátním dílem tohoto opomíjeného umělce, přítele a spolupracovníka Alfonse Muchy. Portál nad vchodem zdobí mozaika s vyobrazením Krista sedícího na trůnu s ovečkou na klíně a pastýřskou holí v ruce. Na přilehlém hřbitově je mezi mnohými pochován i místní povídkář a spisovatel Valerián Pejša.

Dolínský kostel se každý rok připojuje k celostátní akci ,,Noc kostelů".

 

Open Air festival Valník ve Slaném

V pátek 16. a v sobotu 17. srpna 2024 se koná jubilejní 25. ročník tradičního slánského rockového festivalu Valník.
Slaný, Středočeský kraj

Slánský tuplák 2024

Ve Slaném se bude 14. – 15. června konat již 12. ročník pivního a hudebního festivalu.
Slaný, Středočeský kraj

Koncert Phila Shoenfelta & Southern Cross

První letošní akcí Jazz Club Slaný bude koncert Phila Shoenfelta & Southern Cross. Těšíme se na vás 26. dubna 2024 v klubu Dividýlko hotelu Hejtmanský dvůr od 19:30 hodin.
Slaný, Středočeský kraj

Husitské slavnosti ve Slaném

Tradiční akce na slánském Masarykově náměstí. Město si připomene kousek historie a ožije Husitskými slavnostmi.
Slaný, Středočeský kraj

Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již desátým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. března do 27. října 2024.
Slaný, Středočeský kraj

Jarní vábení

Máte rádi netradiční zážitky v přírodě? Přijeďte do Obůrky Podháj, kde jste všem zvířatům na dosah a spojte komentovanou prohlídku s tvořením a opékáním buřtů.
Třebichovice, Středočeský kraj

Květinová slavnost

Minitrhy.
Černuc, Středočeský kraj

Malvafest

Multižánrový festival ve Velvarech.
Velvary, Středočeský kraj

Pro zelenou kartu do Golf clubu Beřovice

Chcete brzy získat zelenou kartu? Golf Beřovice, mistrovské 18jamkové golfové hřiště a 9jamkové akademické hřiště typu Pitch&Putt, moderní, plně profilované mistrovské hřiště s bohatými vodními překážkami a členitým terénem je výzvou pro každého hráče. K dispozici je také Indoor Golf.
Zlonice, Středočeský kraj

Dětské lanové centrum Pavouček

Lanové centrum pro děti v klidové zóně Slaný – Háje.
Slaný, Středočeský kraj

Židovský hřbitov Slaný

Židovský hřbitov leží asi 750 m severovýchodně od hlavního slánského náměstí, ve svahu mezi ulicemi Lázeňská a Na Vinici. Přístup ke hřbitovu je pouze z ulice Na Vinici po úzké pěšině vedoucí mezi východní zdí komunálního hřbitova a oploceným sadem.
Slaný, Středočeský kraj

Hvězdárna Jaroslava Trnky ve Slaném

Hvězdárna zahájila svoji činnost v roce 1963. Kromě expozice minerálů a drahých kamenů a astronomických přístrojů je připravena stálá výstava o astronomii a její historii. Samozřejmostí je možnost pozorování oblohy.
Slaný, Středočeský kraj

Přírodní památka Slánská hora

Přírodní památka Slánská hora je kousek od středu města a tvoří dominantu krajiny. Dnes zalesněná hora je nejjižnějším výběžkem sopečné činnosti Českého středohoří. Skály jsou s charakteristickou sloupcovou odlučností a na jižním svahu byl v minulosti lom.
Slaný, Středočeský kraj

Via ferrata Slánská hora

Slánská hora, východně od Slaného, je oblíbené vycházkové místo, odkud se naskýtají pěkné výhledy na město a čedičové útvary. Celkem tu můžete zlézt 7 cest s různými variantami a projít se po 2 lanových mostech. Máme cesty pro začátečníky, rodiny s dětmi i ferratové profíky.  
Slaný, Středočeský kraj

Slánský Tyršův menhir

Před desítkami let slánský menhir do městského lesoparku nechali přemístit slánští Sokolové z nedalekého Dolína. Umístili na něj medailon věnovaný Miroslavu Tyršovi.
Slaný, Středočeský kraj

Klášter bosých karmelitánů ve Slaném

Původně františkánský klášter, dnes klášter řádu bosých karmelitánů stojí při kostele Nejsvětější Trojice ve Slaném. Barokní stavba pochází z roku 1662. Karmelitáni zde nabízejí duchovní služby, ale i své produkty – vynikající klášterní džemy.
Slaný, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Hejtmanský dvůr ve Slaném

Stylový hotel v samém srdci královského města Slaný, s výhledem na náměstí, s profesionální péčí, ale v rodinné atmosféře.
Slaný, Středočeský kraj

Restaurace Atrium – nevšední gastronomie i ve všední den

Od poledního menu, přes výběr ze zajímavého A la carte, až po zážitková menu, kde se snoubí chuť i vůně. Poctivá kuchyně v moderním pojetí a nápadité servírování.
Slaný, Středočeský kraj

Pivovar Antoš ve Slaném

Pivovar Antoš založený v roce 2010 obnovil tradici vaření kvalitního slánského piva. Při jeho výrobě je použito výhradně nejkvalitnějších domácích surovin, českého chmele z nedaleké žatecké oblasti a vyhlášeného sladu z moravské Hané.
Slaný, Středočeský kraj

Pension Zelený grunt

Stylový penzion v malebném údolí nedaleko Královského města Slaný nabízí pohodu a klid, domácí i regionální produkty a rodinnou atmosféru. Své hosty máme rádi a rádi je rozmazlujeme.
Dřínov, Středočeský kraj

Pivovar Továrna Slaný

Hořkou novinkou roku 2016 se pro milovníky zlatavého moku stalo dlouho očekávané zprovoznění slánského minipivovaru Továrna.
Slaný, Středočeský kraj

Pivnice Továrna Slaný

Stylová pivovarská pivnice směděnými varnami a grilbarem potěší zejména milovníky piva a specialit k nim šitým na míru.
Slaný, Středočeský kraj

Restaurace Továrna Slaný

Prostory restaurace se nacházejí v dispozičně členitém přízemí rohové secesní budovy z roku 1908. Tu postavil tehdejší podnikatel Stein a sloužila k účelům výroby textilního průmyslu.
Slaný, Středočeský kraj

Pivovar Panaczech ve Zlonicích

Ve Zlonicích pomalu ožívá stará budova bývalého Knížecího pivovaru, aby v něm vznikla nová provozovna mladého pivovaru Panaczech. Provoz by měl začít koncem roku 2024.
Zlonice, Středočeský kraj