!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? >  Kostel sv. Prokopa v Přepychách
Památky

Kostel sv. Prokopa v Přepychách

Původně gotický kostel je připomínán k roku 1355. Renesančně byl přestavěn v roce 1574. Je vybudován z lomového opukového zdiva s ojedinělými zlomky cihel.
Dominantou obce je původně gotický Kostel sv. Prokopa, připomínaný roku 1355. Kostel byl několikrát upravován, největší přestavbou však prošel v roce 1574, kdy byl přestavěn renesančně, vnitřní zařízení pochází z roku 1774.

Kostel je vybudován z lomového opukového zdiva s ojedinělými zlomky cihel. Cihly jsou použity ve štítech, v římsách, špaletách a v záklencích otvorů. Stěny lodi jsou členěny opěráky. Lomená, štíhlá, dodatečně rozšířená okna lodi nejsou původní, fragmenty dvou starších okének jsou na západní části jižní stěny lodi. Původní nejsou ani koruny zdí lodi, obě věže a jižní sakristie.

Dvoumanuálové varhany postavil Amand Hanisch roku 1872 do kostela sv. Prokopa v Přepychách. Hanischovy varhany mají ještě mechanickou trakturu a zásuvkovou vzdušnici, navazují tak na dobrou tradici barokního varhanářství, přičemž zvuk nástroje je ovlivněn ceciliánskou reformou a je blíže německému romantismu. Na jejich rekonstukci byla vypsána veřejná sbírka. Nové varhany byla slavnostně představeny v listopadu 2017.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 2. 8. 2018
Skřítkový les Vojenice

Skřítkový les Vojenice

Voděrady, Královéhradecko
Farma Baronka

Farma Baronka

Trnov, Královéhradecko
Rozhledna Osičina u Vojenic

Rozhledna Osičina u Vojenic

Voděrady, Královéhradecko
Park a zámecká zahrada v Opočně

Park a zámecká zahrada v Opočně

Opočno, Královéhradecko

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytovna Loučky v Dobrušce

Ubytovna Loučky v Dobrušce

Dobruška, Královéhradecko
Penzion Adler v Dobrušce

Penzion Adler v Dobrušce

Dobruška, Královéhradecko