Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Prokopa v Chotouni
Památky

Kostel sv. Prokopa v Chotouni

Kostel svatého Prokopa ve vesnici Chotouň je drobná barokní stavba vybudovaná jako kaple mezi lety 1708–10 podle projektu Jana Blažeje Santiniho. V Chotouni se podle legendy narodil kolem roku 978 jeden z pozdějších českých zemských patronů a zakladatel Sázavského kláštera, sv. Prokop.
Kostel, stojící na místě legendarního rodiště zemského patrona sv. Prokopa, je jednou z nejcennějších památek barokní architektury ve středních Čechách. Postaven byl v letech 1708 až 1710 nákladem hraběnky Františky Rozálie Kinské z Dubé podle projektu proslulého pražského architekta Jana Blažeje Santiniho – Aichela.

Novostavba byla vyměřena za účasti Jana Santiniho na jaře 1708. Dokončený kostel byl svěcen roku 1710. Mobiliář byl postupně pořizován v následujících letech a to i po roce 1715, kdy panství koupil Jan Ignác Mladota ze Solopysk. Roku 1807 kapli zakoupila obec a upravila ji na filiální kostel. Úpravy trvaly do roku 1816 a nejvýznamnější změnou byla výstavba nové zvonice na západní straně.

Santiniho stavba se skládá z hloubkově protažené oktogonální lodi a navazujícím centrálním, šestiúhelným kněžištěm s konkávně proláklými stěnami. V interiéru je loď oválná, členěná dórskými pilastry, které nesou kompletní průběžné kladí do osmi polí. Kněžiště je zakleknuto kupolovou, baldachýnovou klenbou a osvětleno dvojicí vysoko položených oken které přerušují poměrně drobnou římsu. Santini zde používá pozoruhodnou, později často využívanou myšlenku "volných" a "nosných" polí.

V kostele býval obraz sv. Petra a Pavla z roku 1721 z hlavního oltáře zbořeného kostela sv. Petra a Pavla v Chotouni, považovaný za dílo Petra Brandla; v současnosti je ale uložen v depozitáři Arcibiskupství pražského. Z kostela Petra a Pavla dále pochází zvon ve věži, ulil jej roku 1664 Mikuláš Löw. Věž je novodobá, pochází z přestavby kolem roku 1900.

Bohužel přístupný bývá pouze o bohoslužbách nebo u příležitosti místních oslav nebo třeba Dnů Evropského kulturního dědictví.

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna a pražírna Zrníčko

Kavárna a pražírna Zrníčko

Český Brod, Středočeský kraj
Jurty v Sadu – glamping po mongolsku

Jurty v Sadu – glamping po mongolsku

Český Brod, Středočeský kraj
Kounický pivovar

Kounický pivovar

Kounice, Středočeský kraj
Černokostelecký zájezdní pivovár

Černokostelecký zájezdní pivovár

Kostelec nad Černými lesy, Středočeský kraj