Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kostel sv. Prokopa v Chotouni
Památky

Kostel sv. Prokopa v Chotouni

Kostel svatého Prokopa ve vesnici Chotouň je drobná barokní stavba vybudovaná jako kaple mezi lety 1708–10 podle projektu Jana Blažeje Santiniho. V Chotouni se podle legendy narodil kolem roku 978 jeden z pozdějších českých zemských patronů a zakladatel Sázavského kláštera, sv. Prokop.
Kostel, stojící na místě legendarního rodiště zemského patrona sv. Prokopa, je jednou z nejcennějších památek barokní architektury ve středních Čechách. Postaven byl v letech 1708 až 1710 nákladem hraběnky Františky Rozálie Kinské z Dubé podle projektu proslulého pražského architekta Jana Blažeje Santiniho – Aichela.

Novostavba byla vyměřena za účasti Jana Santiniho na jaře 1708. Dokončený kostel byl svěcen roku 1710. Mobiliář byl postupně pořizován v následujících letech a to i po roce 1715, kdy panství koupil Jan Ignác Mladota ze Solopysk. Roku 1807 kapli zakoupila obec a upravila ji na filiální kostel. Úpravy trvaly do roku 1816 a nejvýznamnější změnou byla výstavba nové zvonice na západní straně.

Santiniho stavba se skládá z hloubkově protažené oktogonální lodi a navazujícím centrálním, šestiúhelným kněžištěm s konkávně proláklými stěnami. V interiéru je loď oválná, členěná dórskými pilastry, které nesou kompletní průběžné kladí do osmi polí. Kněžiště je zakleknuto kupolovou, baldachýnovou klenbou a osvětleno dvojicí vysoko položených oken které přerušují poměrně drobnou římsu. Santini zde používá pozoruhodnou, později často využívanou myšlenku "volných" a "nosných" polí.

V kostele býval obraz sv. Petra a Pavla z roku 1721 z hlavního oltáře zbořeného kostela sv. Petra a Pavla v Chotouni, považovaný za dílo Petra Brandla; v současnosti je ale uložen v depozitáři Arcibiskupství pražského. Z kostela Petra a Pavla dále pochází zvon ve věži, ulil jej roku 1664 Mikuláš Löw. Věž je novodobá, pochází z přestavby kolem roku 1900.

Bohužel přístupný bývá pouze o bohoslužbách nebo u příležitosti místních oslav nebo třeba Dnů Evropského kulturního dědictví.

Hommage á Santini – advent v Chotouni

Hudební a literární pocta českému baroknímu architektovi Janu Blažeji Santinimu-Aichelovi u příležitosti 300. výročí jeho úmrtí. Akce se koná v kostele sv. Prokopa v Chotouni.
Chrášťany, Středočeský kraj

Adventní koncert na zámku Radim

Adventní koncert souboru Basfifa na zámku Radim.
Radim, Středočeský kraj

Zimní prohlídky na zámku Radim

Zimní prohlídky zámku Radim probíhají vždy o víkendech a svátcích v 11:00, 13:00 a 15:00 hod . Nenechte si je ujít. Otevřena ji i zámecká kavárna s nejméně jedním teplým jídlem denně, ovocnými limonádami a postřižinským pivem.
Radim, Středočeský kraj

Výstava mašinek v Pečkách

V měsíci prosinci bude mít Spolek železničních modelářů v Pečkách otevřeno pro veřejnost hned dvakrát!
Pečky, Středočeský kraj

Výstava mašinek v Pečkách

V měsíci prosinci bude mít Spolek železničních modelářů v Pečkách otevřeno pro veřejnost hned dvakrát!
Pečky, Středočeský kraj

44. Pečecká desítka – Memoriál Jardy Kvačka

Silniční závod na 10 km se startem ve 12.00 v Pečkách a závody mládeže od 8.00-10.00 v pečeckém parku.
Pečky, Středočeský kraj

Rautis – perličkové ozdoby z Poniklé ve skanzenu Kouřim

Okouzlily vás také perlové ozdoby z Poniklé? V kouřimském skanzenu jsme pro vás připravili speciální rukodělnou dílnu, ve které si můžete vyrobit různé typy ozdob.
Kouřim, Středočeský kraj

Adventní neděle v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

Štědrý večer se už blíží a všude vrcholí atmosféra očekávání... Jak se na Vánoce připravovali naši předkové? Ve skanzenu pro vás jejich zvyklosti oživíme.
Kouřim, Středočeský kraj

Muzeum zemědělské techniky Chotouň

Muzeum je rozděleno do expozic zaměřených na jednotlivé okruhy zemědělské techniky a strojů a poskytuje možnost seznámit se chronologií rozvoje zemědělské techniky a s jejím dopadem na způsob obhospodařování zemědělské půdy a způsob života na venkově.
Chrášťany, Středočeský kraj

Homole sv. Prokopa u Chotouně

Mohyla zvaná Homole sv. Prokopa pochází zřejmě z pozdní doby bronzové a ukrývá pravěký hrob velmože z období bylanské kultury (7. – 6. stol. př. n. l.).
Chrášťany, Středočeský kraj

Rodinný zábavní park Bylandia – Bylany u Českého Brodu

Bylandia je ideálním místem k aktivnímu trávení volného času i odpočinku s dětmi. Areál nabízí zajímavé vyžití na celý den pro děti všech věkových kategorií, ale i dospělí si tu přijdou na své.
Chrášťany, Středočeský kraj

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy.
Radim, Středočeský kraj

Památník bitvy u Lipan – místo osudového střetu husitů s katolíky

U Lipan se odehrála dne 30. 5. 1434 poslední velká husitská bitva. Památník byl postaven na kopci zvaném Lipská hora, samotná bitva se ovšem odehrávala v širším okolí. Nejbližím městem je Kouřim, zhruba 5 km.
Kouřim, Středočeský kraj

Kostel svatého Jana Křtitele v Plaňanech s nakloněnou věží

Když v roce 1903 stavěli v Plaňanech kostel sv. Jana Křtitele, stavitel škudlil na materiálu, do základů navezl zvětralý kámen a za posledních 112 let se věž naklonila o 1 metr.
Plaňany, Středočeský kraj

Zřícenina chrámu v Klášterní Skalici

Klášter založil kancléř Karla IV. a biskup mindenský Dětřich z Portic. Jednalo se o stavbu významnou, při položení základního kamene byl přítomný sám Karel IV., pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic i olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi.
Kouřim, Středočeský kraj

Žárové pohřebiště Pičhora

Pičhora je evropsky významná archeologická lokalita ze starší doby římské. V roce 1896 zde dělníci při těžbě štěrku a písku objevili žárové pohřebiště. Výzkum poté prováděl Jan Waněk pod dohledem Josefa Ladislava Píče. Do roku 1906 bylo prozkoumáno 160 žárových hrobů, zhruba polovina popelnicových.
Dobřichov, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařství Klučov

Za příznivého počasí se otevírá také vinný stánek v Klučově u Českého Brodu. Vinařskou tradici zde obnovili teprve před pár lety.
Český Brod, Středočeský kraj

Kavárna a pražírna Zrníčko

Pro ty, co hledají výjimečně kvalitní kávový zážitek v Českém Brodě a okolí.
Český Brod, Středočeský kraj

Apartmány č.p. 9 – kouzelné ubytování v Kouřimi

Na náměstí v Kouřimi stojí jeden z historicky nejcennějších domů ve městě, s popisným čísle 9. Dnes zde naleznete pohodlné apartmány, kde se budete cítit jako doma.
Kouřim, Středočeský kraj

Jurty v Sadu – glamping po mongolsku

Jen pár kilometrů od Prahy směrem na východ naleznete malebnou jurtovou vesničku schovanou ve starém jabloňovém sadu. Můžete zde zažít romantickou noc uvnitř originální mongolské jurty. V blízkosti krásné přírody při pozorování noční oblohy, večeru stráveném u ohně objevíte pravé kouzlo glampingu!
Český Brod, Středočeský kraj

Kounický pivovar

Kounický pivovar se nachází ve středočeské obci „Kounice“ nedaleko od Českého Brodu. Nachází se v objektu středověkého pivovaru, ve kterém nechybí klasické sladovny a konírny, a samozřejmě k němu patří i stylová restaurace.
Kounice, Středočeský kraj

Černokostelecký zájezdní pivovár

V prostorách pivováru v Kostelci nad Černými lesy se nachází i zcela ojedinělé a rozsáhlé muzeum historie pivovarství a sladovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. V pivováru je v provozu pivovarská restaurace.
Kostelec nad Černými lesy, Středočeský kraj

Hrabalova hájenka Kersko

Hrabalova hájenka je restaurace v chatové osadě Kersko. Známá je díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi, protože se v ní odehrává spousta jeho příběhů.
Sadská, Středočeský kraj

Národní muzeum pivovarnictví v Kostelci nad Černými lesy

Stane se v budoucnu muzeem s největší funkční varnou na přímý otop dřevem na světě.
Kostelec nad Černými lesy, Středočeský kraj