Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Petra a Pavla v Poříčí nad Sázavou
Kostel sv. Petra a Pavla v Poříčí nad Sázavou
"> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Památky

Kostel sv. Petra a Pavla v Poříčí nad Sázavou

Kostel ze žulových kvádrů v románském slohu byl postaven v 11. století a až na drobné detaily se v této podobě dochoval do dnes. Starobylá stavba se nachází v centru obce Poříčí nad Sázavou ve Středočeském kraji a je přístupná během bohoslužeb.
Kostel sv. Petra a Pavla je jednolodní stavba s polokruhovou apsidou a hranolovou věží, která je vysoká 22 m. Vnitřní vybavení je převážně barokní a krom obrazů Vzkříšení Lazara a Bohatec a chudý Lazar je zde k vidění i obraz Madonny od Josefa Hellicha. Ten vznikl v roce 1835 podle Rafaelova originálu. Hlavní oltář sem byl v roce 1746 přenesen z kostela sv. Havla. V apsidě jsou zachované původní nástěnné malby ze 13. až 14. století a věž zdobí dva zvony, větší „Petr“ z roku 1507 a menší „Pavel“ z roku 1599. Zvonu Petr se pokoušeli zmocnit zloději, ale protože byli vyrušeni, pohodili jej na blízkém poli.

Obec Poříčí nad Sázavou vznikla v 16. století, první písemné zmínky však pocházejí z roku 1351 a archeologické vykopávky dokonce potvrzují existenci obce již v 11. století.

Okolo kostela se nachází hřbitov.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Marmelády Šafránka

Marmelády Šafránka

Čerčany, Střední Čechy
Švejk restaurant u Zimů

Švejk restaurant u Zimů

Benešov, Střední Čechy
Bistro Ledce

Bistro Ledce

Nespeky, Střední Čechy