Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Mikuláše ve Starém Svojanově
Památky

Kostel sv. Mikuláše ve Starém Svojanově

Po cestě na hrad Svojanov, v obci Starý Svojanov, uvidíte u místního hřbitova malý kostelík s šindelovou střechou a třemi pískovcovými kříži umístěnými na hřebeni střechy.

Ve stínu královského hradu Svojanova, který založil Přemysl Otakar II.kolem roku 1260 na zemské stezce spojující Čechy s Moravou, se skrývá poklad gotického umění z doby vlády Otce vlasti Karla IV., kostel sv. Mikuláše.

Kostel sv. Mikuláše ve Starém Svojanově byl založen na přelomu 13. a 14. století. Při opravách kostela počátkem v roce 1931 byla odkryta řada gotických maleb, které se staly jednou z nejvýznamnějších gotických památek této oblasti. Malby pokrývají špalety oken, presbytář i stěny hlavní lodi. Jejich náměty ocení znalci bible, neboť v nich poznají biblické příběhy Nového zákona; jako je například Zvěstování P. Marie, Klanění králů, Poslední soud, Kristovo ukřižování, Smrt Panny Marie, Kristovu pašii a mnoh dalších.

Uprostřed kostela se nachází krypta, v níž jsou pohřbeni dva synové pána na hradě Svojanově Antonína Záruby z Hustířan. Majitelé hradu Svojanova se v kostele nechávali často pohřbívat, proto k němu vede od kostela cesta zvaná Zádušní.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 22. 4. 2021