!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Mikuláše v Proseči u Skutče
Památky

Kostel sv. Mikuláše v Proseči u Skutče

Kostel sv. Mikuláše je nejvýznamnější prosečskou památkou a hmotným dokladem o stáří města. Nejstarší písemné doklady o osadě i farním kostele pocházejí z poloviny 14. století a z této doby se dochovala nejstarší zachovaná část dnešního kostela – levá, východní kaple.
V letech 1912 - 1913 byl starý kostel, který nevyhovoval svou velikostí, nahrazen novostavbou. Nový kostel byl vybudován kolmo k ose původního a původní gotický presbytář se stal jeho boční kaplí. Do nového kostela je možné vstoupit přes kamennou věž, která rovněž patřila ke starému kostelu (stála od tohoto odděleně).  Mezi další dochované prvky patří profilovaný portál, přenesený při stavbě nového kostela do vnějšího zdiva. 

Interiér kostela je vymalován monumentálními kresbami podle návrhů Mikoláše Alše. Pieta v západní kapli svaté Ludmily pochází ze 17. století, křížová cesta podél stěn kostela z 18. století, dodnes se dochoval zvon, který kostelu v roce 1725 věnovala šlechtická rodina Trautsonů. Kostel je zasvěcen sv. Mikuláši, patronu cestujících a obchodníků.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 28. 2. 2021
1.5.
31.8.
Žižka před branami

Žižka před branami

Polička, Východní Čechy
8.5.
30.6.
Hravá radnice

Hravá radnice

Polička, Východní Čechy
30.7.
31.7.
Studnice Fest 2021

Studnice Fest 2021

Hlinsko, Východní Čechy
23.7.
24.7.
Festival Colour Meeting

Festival Colour Meeting

Polička, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány v Proseči

Apartmány v Proseči

Proseč, Východní Čechy
Hájenka Budislav

Hájenka Budislav

Litomyšl, Východní Čechy
Ubytovací hostinec Na Skalách

Ubytovací hostinec Na Skalách

Budislav, Východní Čechy