!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě
Památky

Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě

Katolický kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě je zasvěcený svaté Kunhutě. Upoutává především hodnotnou sgrafitovou výzdobou fasády od novoměstského rodáka Karla Němce.
Novoměstský farní kostel je zasvěcen svaté Kunhutě, k níž v 18. století přibyla jako spolupatronka svatá Anna. Úctu k této světici podnítilo uchránění města od morové epidemie a zachování její dřevořezby při zhoubném požáru.

Duchovní stánek, který tvoří dominantu náměstí v Novém Městě na Mor, je nejstarším památníkem místních dějin. První nepřímá historická zmínka o kostele sv. Kunhuty pochází ze 14. století, kolem roku 1362. Nejstarší částí je gotický presbytář, někdy v polovině 15. stol. k němu byla přistavěna loď, která měla do požáru r. 1723 trámový strop. Roku 1499 byla přistavěna nová zvonice, přeměněná v r. 1592 na věž. Sanktusová věžička nad presbytářem byla zhotovena v r. 1673 (tesaři - Tobiáš Melichar, Matěj Mandelík a Jíra tesař) a v roce 1692 byl dán na velkou věž nový kříž. K severní straně chrámu přiléhá Černá kaple, sakristie s oratoří k jižní straně. Kostel i věž opatřil stavitel Šmída pevnou omítkou.

V roce 1928-29 akademický malíř Karel Němec vše vyzdobil pestrými sgrafity, které zaplňují téměř celou plochu fasády – celkem 520 m2. Inspiraci hledal v Novém i Starém zákoně, v početné galerii světců a v příbězích z jejich života. Výzdoba je zakončena věnováním: „Pánu Bohu k oslavě, duším rodáků pro potěchu a povzbuzení, sobě pak pro radost chrám tento barevnými sgrafity vyzdobil v jubilejním roce svatováclavském (1929) za faráře P. M. Müllera Karel Němec.“
Zobrazit více
Naposledy změněno: 6. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Artis Nové Město na Moravě

Hotel Artis Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě, Vysočina
Ochutnejte speciality Maršovské rychty

Ochutnejte speciality Maršovské rychty

Nové Město na Moravě, Vysočina