Založení kostela sv. Jeronýma se datuje do 11. nebo 12. století. Jeho původní stavba čistě románského slohu byla jen skrovných rozměrů, takže se kostel podobal spíše velké kapli.
Románský kostelík byl ve 14. – 15. století přestavěn do slohu gotického a poněkud rozšířen: polokruhový presbytář byl změněn v gotický zakončený třemi stranami osmiúhelníku a dostal gotickou klenbu s kamennými žebry. Mezi lodí a presbytářem býval vítězný oblouk zaklenutý lomeným pásem.
Pod dlažbou kostela se nalézaly hrobky, do nichž bývali pochováváni členové rodů Radeckých z Radče na Uhřicích i členové jiných šlechtických rodů z okolí, někteří faráři a významnější místní učitelé.
Kostel sv. Jeronýma je jediným kostelem v České republice, který je vymalován v secesním slohu.
Vložit článek
Má příspěvek časově omezenou dobu trvání?