Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kostel sv. Jana Nepomuckého v Prostějově
Památky

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Prostějově

Stavba kostela sv. Jana Nepomuckého je spojena s komplexem kláštera milosrdných bratří, budovaného od třicátých let 18. století.
Stavba kostela sv. Jana Nepomuckého je spojena s komplexem kláštera milosrdných bratří, budovaného od třicátých let 18. století. Realizace stavby svatostánku byla umožněna díky štědrému finančnímu daru lichtenštejnské vrchnosti. Za autora stavebního projektu bývá označován italský architekt Antonius Erhard Martinelli. Stavbu vedl dnes neznámý stavitel ve službách lichtenštejnů.

K položení základního kamene došlo v roce 1751 a o dva roky později již byla dokončena klenba. Slavnostní vysvěcení svatostánku se konalo 5. října 1755. Doplňování vnitřní výzdoby a vybavení pokračovalo i v dalších letech, úprava kostela trvala až do roku 1764. Kostel pak získal jednotný slohový charakter, kde se architektura harmonicky doplňuje se sochařskou, malířskou a řemeslnou výzdobou. Stavba kostela má dispozičně obdélníkový půdorys, zužující se v presbytáři. Jedná se o jednolodní, pozdně barokní stavbu, spojenou se západní částí kláštera. Badatele studující architekturu chrámu zpravidla zaujme neobvyklé umístění dvou kostelních věží, které těžko hledá v moravské barokní architektuře obdobu.

Interiér chrámu je ukázkou přechodu vrcholného a pozdního baroka a působivě propojuje sochařské, řezbářské, štukatérské a malířské práce. Mezi umělci podílejícími se na výzdobě kostela vynikl zejména malíř František Antonín Sebastini, sochař Jan Schubert (Schubart) či řezbář František Hirnle. U Sebastiniho fresek se ikonograficky jedná o náboženskou tématiku s výjevy ze života patrona kostela sv. Jana Nepomuckého. Kromě freskové výzdoby je Sebastini také autorem obrazů sv. Jana Evangelisty, Svaté rodiny a sv. Antonína Paduánského.
 

Z historie konventu ve 20. století

Konvent s klášterním kostelem prošly mnoha těžkými obdobími. Nebyly to jen pruské války, 1. světová válka, ale také těžké zkoušky za 2. světové války a následné období komunistického režimu. 8. července 1941 přišlo do kláštera gestapo a oznámilo převorovi, že řád je zrušen a rozpuštěn. V listopadu 1943 byl konvent přeměněn na německý lazaret a v roce 1945 od 11. května do 13. června na ruský. Teprve po odchodu vojáků se Milosrdní vrátili. Nemocnice byla vyloupena a v nepředstavitelném stavu. Kostel zůstal vcelku ušetřen. Sotva dali bratři nemocnici do použitelného stavu, byla zakrátko po nástupu komunistického režimu v roce 1949 zestátněna. Dne 16. května 1959 opustili členové řádu Prostějov definitivně. Kostel byl v červnu téhož roku uzavřen. Tím začalo dlouhé období jeho chátrání.

Do rukou řádu se vrátil až po roce 1989. Od té doby se konaly postupné opravy kláštera i kostela. Dnes nacházíme klášterní kostel v obnovené kráse, zato prostory bývalého kláštera marně čekají na nutné opravy.
V sobotu 19. prosince 2015 se řád Milosrdných bratří rozloučil s Prostějovem. Stalo se tak při mši svaté celebrované olomouckým biskupem Mons. Josefem Hrdličkou v zaplněném kostele sv. Jana Nepomuckého. Při této slavnosti byl kostel s areálem kláštera předán arcibiskupství olomouckému.

Provozovatel

Římskokatolická farnost svatého Petra a Pavla v Prostějově

Lidická 1a
796 01 Prostějov
Tel.:
+420 732 656 997
Email:
faprostejov-spap@...
WWW:
https://petrpavel...
GPS:
49,468169 17,117516
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Střední Morava
Město:
Prostějov
Tipy na výlet:
Prostějov a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Czech Tour 2024 – cyklistický etapový závod

Největší cyklistický etapový závod v České republice za účasti špičkových domácích i světových jezdců.
Prostějov, Olomoucký kraj

Miroslav Donutil – Na kus řeči

Opravdová lahůdka pro všechny, kteří milují dobrý humor! Populární herec, bavič a vypravěč Miroslav Donutil Vás navštíví s novým programem své one man show Na kus řeči.
Prostějov, Olomoucký kraj

Mezinárodní den průvodců 2024 v Prostějově

V Prostějově můžete oslavit Mezinárodní den průvodců komentovanou procházkou Po stopách Jiřího Wolkera.
Prostějov, Olomoucký kraj

Setkání historických vozidel v Prostějově

Již 27. setkání historických vozidel se koná na náměstí TGM v Prostějově.
Prostějov, Olomoucký kraj

Cyklobusy Prostějov 2024

Pro sezonu 2024 je tu další ročník provozu cyklobusu Prostějov – Protivanov – Buková. Cyklobus bude jezdit pravidelně od 27. 4. do 29.9 o sobotách, nedělích a svátcích.
Prostějov, Olomoucký kraj

Den hvězdáren a planetárií v Prostějově 2024

Je tu opět měsíc březen a s ním i český Den hvězdáren a planetárií.
Prostějov, Olomoucký kraj

Redneck Machine Fest 2024

Motocykly, americká auta, traktory. To vše u nás naleznete, chystáme pro Vás ten správný buranský sraz, který nadchne každého, kdo má rád kola a vůni benzínu.
Výšovice, Olomoucký kraj

Keltská noc 2024 v Plumlově

Zveme vás na mezinárodní hudební festival Keltská noc konaný tradičně koncem července v Plumlově v Kempu Žralok.
Plumlov, Olomoucký kraj

Botanická zahrada Petra Albrechta v Prostějově

Botanická zahrada byla založena městem a byla zaměřena na prezentaci regionální flóry (Kosíř, Předina, Grygov, Hněvotínské skály). Prostějovská botanická zahrada je překrásná na jaře, v létě i na podzim. Vstup je zdarma.
Prostějov, Olomoucký kraj

A7 Street Dance Group – výuka streetových tanenčních stylů

A7 Street Dance Group vznikla v Olomouci v roce 2004 jako Taneční Skupina Agentury7. Dnes máme své zastoupení v sedmi městech ČR. Věnuje se streetovým tanečním stylům – Hip Hop, House dance, Breakdance, Electricboogie a Disco dance.
Prostějov, Olomoucký kraj

Socha svaté Barbory v Cholině

Socha sv. Barbory z roku 1715 je jednou z nejcennějších a nejkrásnějších památek hanácké obce Cholina, nacházející se nedaleko města Litovle. Jedná se o nemovitou kulturní památku, jejímž autorem je zřejmě významný sochař Johann Sturmer.
Prostějov, Olomoucký kraj

Muzeum Prostějovska – Galerie Špalíček

Dům, kde sídlí Špalíček, je bývalým domem bývalého ghetta. Hlavní budova domu Uprkova 18 je pravděpodobně barokní s úpravami v období klasicismu. Naleznete zde stálé expozice věnované židům v Prostějově a také významnému rodákovi Edmundu Husserlovi.
Prostějov, Olomoucký kraj

Tandemové seskoky v Prostějově

Tandemový seskok, to je ta nejlepší cesta, jak prožít bezpečně volný pád.
Prostějov, Olomoucký kraj

Muzeum a galerie v Prostějově

V hlavní budově Muzea a galerie v Prostějově v bývalé renesanční radnici si můžete prohlédnout stálé expozice a krátkodobé výstavy. Naleznete zde expozice historie, geologie, národopisu i archeologie na území Prostějovska.
Prostějov, Olomoucký kraj

Taneční škola Pirouette – tanec pro každého

Taneční škola Pirouette se specializuje na taneční přípravku pro nejmenší děti a to již od 3 let. Modern dance, show dance, hip hop, street dance, gymnastika.
Prostějov, Olomoucký kraj

Národní dům Prostějov – vrcholné dílo české secese od architekta Jana Kotěry

Národní dům, významná kulturní památka České republiky, patří mezi architektonické dominanty města Prostějova a je též jeho hlavním kulturním a společenským centrem. Byl postaven v letech 1905 – 1907 podle návrhu architekta Jana Kotěry, předního představitele české secese.
Prostějov, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Canall v Prostějově

Vendula Hronová a Libor Hanslík byli zrovna na cestách po Laosu a rozhodli se, že si doma v Prostějově otevřou kavárnu. Trvalo to nakonec ještě dva roky, než sehnali poslední křeslo, ve kterém teď sedávají nadšení hosté.
Prostějov, Olomoucký kraj

U Ječmínka – první hanácké domácí pivovar

Výtečná kuchyně, originální atmosféra, pohoda u kachláků, pivo z našeho pivovaru, vyladěné jídlo z grilu na dřevěné uhlí i české klasiky ověřené časem. To je Ječmínek.
Prostějov, Olomoucký kraj

Hotel Avion Prostějov

Hotel Avion se nachází v moderní budově v historickém centru města Prostějov. Jeho součástí je restaurace s terasou.
Prostějov, Olomoucký kraj

Pan Burger

Zuzana a Pavel Zavadští se tehdy potkali v jedné brněnské burgrárně, kde Zuzana, studentka pedagogické fakulty, brigádničila. Pavel byl finanční analytik Zetoru a dal jí číslo. Vzniklo z toho nejenom manželství, ale i skvělej burger bar v Prostějově.
Prostějov, Olomoucký kraj

Exkurze s ochutnávkou ve výrobním podniku Starorežná Prostějov

Navštivte exkurze, na nichž uvidíte stáčecí linku a v historické expozici se dozvíte zajímavosti z historie. Projdete část sklepů, kde v dubových sudech a nerezových tancích je stáčeno statisíce litrů značkových lihovin.
Prostějov, Olomoucký kraj

Exkurze v Palírně U Zeleného stromu – kde se rodí whiskey

Exkurze do Palírny u Zeleného stromu, která je pravděpodobně nejstarší, nepřetržitě fungující palírnou v Evropě.
Prostějov, Olomoucký kraj

Penzion a restaurace U Chmelů

Restaurace nabízí kromě tradiční české kuchyně také různé speciality a minutková jídla. Jídla jsou připravována podle tradičních receptů z čerstvých surovin tradičními postupy. V restauraci si můžete vybrat vína ze široké nabídky kvalitních vín z Vinařství Lechovice.
Prostějov, Olomoucký kraj

Hotel Tennis Club

Hotel Tennis Club Prostějov zajišťuje veškerý ubytovací, stravovací a wellness servis volejbalových a basketbalových teamů během evropské ligy Champions League.
Prostějov, Olomoucký kraj