!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? >  Kostel sv. Jana Nepomuckého v Chuchelském háji
Památky

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Chuchelském háji

Kostel sv. Jana Nepomuckého je dominantou městské části. V roce 1729 jej podle pověsti nechal nad Chuchlí postavit polský šlechtic, který se uzdravil ve zdejších lázních.
Kostel byl po mnoho let místem konání pravidelných poutních slavností. Díky své osamělé poloze uprostřed Chuchelského háje byl ve své historii několikrát vykraden a hrozilo mu i zřícení.

Z doby výstavby pochází ještě barokní hlavní oltář. Na oltářním obraze od neznámého malíře vidíme rovněž sv. Jana Nepomuckého a po jeho stranách stojí sochy poustevníků sv. Prokopa a sv. Ivana. Sochy jsou dílem některého člena kosmonoské sochařské rodiny Jelínků, jejichž tvorba byla ovlivněna Matyášem Bernardem Braunem.

Poslední oprava byla provedena v letech 1992 - 1993 a vyžádala si náklad 7 mil. Kč. Městská část věnovala kostelu o rok později zvon zasvěcený sv. Janu Nepomuckému.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 1. 9. 2020