!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Jana Křtitele Krásná Hora
Památky

Kostel sv. Jana Křtitele Krásná Hora

V jádru pozdně gotický kostel byl za husitských válek zničen. Dnešní raně barokní podobu získal na konci 17. století. Z této doby pocházejí unikátní malované vstupní dveře s motivem Předání klíčů sv. Petrovi.
Kostel v Krásné Hoře je původně gotický farní kostel. Stojí na vyvýšeném místě, kde býval i hřbitov. Předpokládá se, že kolem roku 1422 kostel od základu zničili husité, kteří měli u Valečova zimní tábor. Nová stavba byla realizována roku 1962 v duchu barokním a byl zasvěcen sv. Janu Křtiteli. Hlavní oltář zdobí vynikající obraz Křest Kristův v řece Jordánu, který mnozí odborníci považují za dílo malíře Karla Škréty.

V lodích jsou dvě proti sobě stojící kaple. Podle kaple na levé straně zasvěcené sv. Václavu, je hrobka, přístupná po odstranění kamenné desky, kam lze sejít po pěti schodech. V protější kapli je náhrobek s dnes již špatně čitelným, starou češtinou psaným textem, pod kterou lze rozeznat znak lva s mečem pravé tlapě. V kryptách bylo uloženo 8 rozpadlých rakví s kosterními pozůstatky. Vedle hraběnky z Valdštějnu, bývalé Rabínové z Rizenburku, lze identifikovat správce vážského a květinovského statku Jana Václava Schránka a regenta okrouhlického panství rytíře Pavla Buka z Bukoviny.

Mimo kostel stojí čtyřhranná márnice a vedle ní dřevěná barokní zvonice pocházející z přelomu 15. a 16. století, v níž se dochovaly tři z původních pěti zvonů. Kdysi tři velké zvony – největší Svatojan (průměr 1,1 m), druhý zvon Prostředník a třetí Poledník. Dne 18. října 1916 byly dva menší zvony („umíráček“ a Barborka) zrekvírovány pro vojenské účely. Namísto třetího zvonu z kostela dal farář prasklý zvon od sakristie a kostelní zvon zahrabal. Uchránil i velké zvony tak, že podplatil nadporučíka a plukovníka šunkou a moukou.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 30. 8. 2020
15.10.
16.10.
Podzimní knižní veletrh  v Havlíčkově Brodě

Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě

Havlíčkův Brod, Vysočina
22.7.
24.7.
Sázavafest 2021

Sázavafest 2021

Světlá nad Sázavou, Vysočina
19.4.
25.4.
Sklářské sympozium ve Světlé nad Sázavou

Sklářské sympozium ve Světlé nad Sázavou

Světlá nad Sázavou, Vysočina
22.10.
Sto zvířat: koncert v Humpolci

Sto zvířat: koncert v Humpolci

Humpolec, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Markéta v Chrudimi

Penzion Markéta v Chrudimi

Chrudim, Východní Čechy
Hotel Slunce Havlíčkův Brod

Hotel Slunce Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Vysočina