Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Jakuba Většího v Lhenicích
Památky

Kostel sv. Jakuba Většího v Lhenicích

Kostel svatého Jakuba Většího v jihočeských Lhenicích má raně gotický původ, který sahá do 14. století. Barokní přestavba se uskutečnila ve 30. letech 18. století. K posledním úpravám došlo roku 1904.
Kostel v Lhenicích nedaleko Blanského lesa, je připomínán již ve 14. stol. V roce 1560 byl poškozen po úderu bleskem a poprvé stavebně upravován. Ve 30. letech 18. století došlo ke zvětšení svatyně z důvodu nedostačující kapacity. Roku 1904 byl prodloužen presbytář, došlo na stavbu nové sakristie a oratoře. Zařízení kostela je převážně barokní z 18. stol. Mezi zajímavosti v interiéru patří barokní křtitelnice mušlovitého tvaru, kterou nese postava anděla. Nejstarší dochovanou památkou je kalich z roku 1530.

Lhenice jsou centrem tzv. peckářské oblasti jižních Čech – toto označení se pro místní obyvatele vžilo vzhledem k rozsáhlým třešňovým i jabloňovým sadům, jež městys obklopují.
 

Peckářská Madona

V roce 2017 byly pokáceny lípy na náměstí před kostelem sv. Jakuba k nelibosti části místních. Nicméně i mrtvé dřevo dostalo šanci znovu promluvit, a tak z jednoho kmene byla vytesána vysoká socha Madony, tak trochu náhrada za dřívější sošku v kostele. Je i lépe situovaná než její obrázek cestou na vrch Stráž. Autorem díla je Jan Švadlenka, řezbář samouk, původem z Prahy.

Díky lhenické patriotce Marii Jarošové lípy z náměstí natrvalo nezemřely – vypěstovala z jedné z nich sazeničku, pokračovatelku generace pokácených stromů.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí