Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kostel sv. Jakuba Většího v Lhenicích
Památky

Kostel sv. Jakuba Většího v Lhenicích

Kostel svatého Jakuba Většího v jihočeských Lhenicích má raně gotický původ, který sahá do 14. století. Barokní přestavba se uskutečnila ve 30. letech 18. století. K posledním úpravám došlo roku 1904.
Kostel v Lhenicích nedaleko Blanského lesa, je připomínán již ve 14. stol. V roce 1560 byl poškozen po úderu bleskem a poprvé stavebně upravován. Ve 30. letech 18. století došlo ke zvětšení svatyně z důvodu nedostačující kapacity. Roku 1904 byl prodloužen presbytář, došlo na stavbu nové sakristie a oratoře. Zařízení kostela je převážně barokní z 18. stol. Mezi zajímavosti v interiéru patří barokní křtitelnice mušlovitého tvaru, kterou nese postava anděla. Nejstarší dochovanou památkou je kalich z roku 1530.

Lhenice jsou centrem tzv. peckářské oblasti jižních Čech – toto označení se pro místní obyvatele vžilo vzhledem k rozsáhlým třešňovým i jabloňovým sadům, jež městys obklopují.
 

Peckářská Madona

V roce 2017 byly pokáceny lípy na náměstí před kostelem sv. Jakuba k nelibosti části místních. Nicméně i mrtvé dřevo dostalo šanci znovu promluvit, a tak z jednoho kmene byla vytesána vysoká socha Madony, tak trochu náhrada za dřívější sošku v kostele. Je i lépe situovaná než její obrázek cestou na vrch Stráž. Autorem díla je Jan Švadlenka, řezbář samouk, původem z Prahy.

Díky lhenické patriotce Marii Jarošové lípy z náměstí natrvalo nezemřely – vypěstovala z jedné z nich sazeničku, pokračovatelku generace pokácených stromů.

Provozovatel

Římskokatolická farnost Lhenice

Staré Město 190
384 11 Lhenice
Tel.:
+420 380 427 871
Email:
sekretariat@bcb.cz
WWW:
https://www.bcb.cz/
GPS:
48,994865 14,149549
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Šumava
Tipy na výlet:
Lhenice a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Selské slavnosti Holašovice 2023

Selské slavnosti Holašovice se v roce 2023 uskuteční v termínu 21. – 23. července.
Jankov, Jihočeský kraj

Vodňanský masopustní průvod

Nenechte si ujít masopustní veselí ve Vodňanech. Průvod klasických i originálních masek městem, hudba a ty nejlepší zabijačkové pochoutky i sladké koláčky.
Vodňany, Jihočeský kraj

Koncert Il Boemo & Wranitzky v českokrumlovské Zámecké jízdárně

Čeští mistři 18. století, hudba a balet světového formátu
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Jaronínská bučina – nejstarší stromy v Blanském lese

Původní lesy Jaronínské bučiny patří k nejstarším porostům na území CHKO Blanský les. Nejstarší stromy zde dosahují staří přes 270 let. Převládají zde listnaté dřeviny, z nichž je nejvíce zastoupený buk a jilm, a z jehličnanů je to především jedle.
Brloh, Jihočeský kraj

Přírodní rezervace Buglata v Blanském lese

Nejvyšší vrch v severozápadní části Blanského lesa Buglata (832 m) leží asi 7 km jihovýchodně od Lhenic a asi 20 km západně od Českých Budějovic. Na jeho svazích zůstaly zachovány staré porosty smíšeného lesa.
Brloh, Jihočeský kraj

Soukromý areál Svobodovi – jízda kočárem a na ponících

Nevšední zážitek pro děti i dospělé.
Lužice, Jihočeský kraj

Muzeum Dobčická tvrz 1945

Malá jihočeská obec Dobčice na Netolicku se zviditelnila zejména tím, že zde byly natáčeny Troškovy filmy Babovřesky 1 až 3. Známá je také svou malebnou návsí s kapličkou, rybníkem, domy ve stylu selského baroka a středověkou tvrzí.
Dubné, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Pod Stráží – Lhenice

V krásné předšumavské partii jižních Čech nabízí hotel více než jen zázemí, ale i prostředí pro rodinnou dovolenou, v místě s mnoha možnostmi pro kulturní i sportovní zážitky.
Lhenice, Jihočeský kraj

Ekofarma Horní Chrášťany

Láká vás krásná a čistá příroda jižních Čech? Vydejte se na ekofarmu do Horních Chrášťan, kde najdete kus ráje.
Lhenice, Jihočeský kraj

Pivovar Horní Chrášťany

Rodinný minipivovar v Horních Chrášťanech je součástí rozlehlého areálu Ekofarmy.
Netolice, Jihočeský kraj

Penzion Dvůr u Netolice – ubytování apartmánového typu na polosamotě

Ubytování apartmánového typu v podkroví usedlosti na polosamotě u obce Netolice. Penzion se nachází na rozhraní roviny jihočeských rybníků a Šumavy. Výborná dostupnost přírodních i kulturních turistických cílů, vhodné pro pěší i cykloturistiku. Klidné a tiché místo k aktivnímu i pasivnímu odpočinku.
Hracholusky, Jihočeský kraj