!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Jakuba v obci Jakub
Památky

Kostel sv. Jakuba v obci Jakub

V obci Jakub nedaleko Kutné Hory naleznete kostel sv. Jakuba. Stavba z konce 12. století je pozoruhodná zvláště svou jižní stranou, která je bohatě zdobena románskými plastikami.
Románská stavba římskokatolického kostela sv. Jakuba Většího se nachází na návrší nad říčkou Klejnárkou uprostřed návsi obce Jakub (nynější část obce Církvice) cca 8 km východně od Kutné Hory. Jde o stavbu z 12. století, která nemá v Čechách obdoby. Kostel má obdélnou loď s apsidálním závěrem a výrazně převýšenou věž na západním průčelí. Stavba je pozoruhodná zvláště svou jižní stranou, která je bohatě zdobena románskými plastikami. Tato výzdoba je nejrozsáhlejším zachovalým souborem románské plastiky u nás.
 
O založení kostela se zasloužila vdova po Slaviborovi ze Švabenic – Marie, která tímto činem snímá klatbu uloženou na Slavibora pro účast na přepadení olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka v roce 1145. Dokladem o založení kostela je oltářní autentika, kterou v roce 1165 nechal sepsat pražský biskup Daniel I. Kostel jím byl vysvěcen za přítomnosti krále Vladislava I. a jeho manželky Judity, jakož i budovatelky kostela paní Marie se syny Slaviborem a Pavlem. Autentika s relikviemi byla nalezena v roce 1845 v oltářní menze v olověné schránce. Kostel prošel od roku 2018 do roku 2020 velkou rekonstrukcí.

V sakristii se nachází malá expozice, která má připomínat dlouhou historii kostela. Hlavním exponátem je faksimile zakládací listiny a kopie olověné schránky, v níž byla listina nalezena.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 1. 7. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Kata

Hotel U Kata

Kutná Hora, Střední Čechy
Barborská cocktail bar

Barborská cocktail bar

Kutná Hora, Střední Čechy
Hotel Mědínek

Hotel Mědínek

Kutná Hora, Střední Čechy