Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kostel sv. Bartoloměje v Potštátu
Památky

Kostel sv. Bartoloměje v Potštátu

Římskokatolický farní kostel, zasvěcený sv. Bartoloměji, stojí v jihozápadním nároží Bočkova náměstí. V jádru gotická stavba za léta své existence prodělala mnoho úprav, poslední proběhla v 19. století.
První písemná zpráva o farním kostele v Potštátu je datována do roku 1408, kdy je kostel zmíněn spolu s farou. Vlastní stavba je však staršího data, patrně z poloviny 14. století. V jádře gotický kostel s renesanční a barokní úpravou nabyl současné podoby po pseudoslohové přestavbě v 19. století.

Kostel a město byly ničeny  požáry, při největším v roce 1866, kdy lehlo popelem skoro celé město a zahynuli i lidé, se roztavily i zvony kostela.

Provozovatel

Římskokatolická farnost Potštát

Farní 37
753 62 Potštát
Tel.:
+420 581 616 139
Email:
fapotstat@ado.cz
WWW:
www.ado.cz
WWW:
www.potstat.cz
GPS:
49,636828 17,650864
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Střední Morava
Město:
Potštát
Tipy na výlet:
Potštát a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Akce v okolí

Halouzkův betlém a Ježíškova pošta v Hranicích

Vánoční betlém na Masarykově náměstí v Hranicích.
Hranice, Olomoucký kraj

Vánoce v naší chaloupce

Půvabná pohádka Vánoce v naší chaloupce se představí v pátek 9. prosince od 18:00 hodin v rámci Vánočních trhů 2022 v Hranicích na Masarykově náměstí.
Hranice, Olomoucký kraj

Koncert Enable

V pátek 9. prosince se od 19:30 hodin představí v rámci Vánočních trhů 2022 v Hranicích pop-rocková kapela Enable na Masarykově náměstí.
Hranice, Olomoucký kraj

Katapult revival

Revivalový koncert se uskuteční v sobotu 10. prosince od 17:00 do 18:00 hodin na Masarykově náměstí v Hranicích v rámci Vánočních trhů 2022 v Hranicích.
Hranice, Olomoucký kraj

Hodinová věž v Potštátě – někdejší barokní hláska

Hláska z roku 1700 byla postupně přeměněna na hodinovou věž, protože na věži kostela svatého Bartoloměje hodiny nejsou. Je posledním zbytkem městského pivovaru, který byl zbourán v roce 1866, těsně před požárem města.
Potštát, Olomoucký kraj

Zámek Potštát

Zámek Potštát se nachází ve stejnojmenné obci v Oderských vrších nedaleko Nového Jičína. Předchůdcem zámku byla tvrz čtvercového tvaru ze 14. století, která nahradila pobořený hrad Puchart. V expozici se dozvíte zajímavosti z historie Potštátska.
Potštát, Olomoucký kraj

Expozice Historie Potštátska

Expozice sídlí v renesančním zámku, který byl postaven na začátku 17. století. Prezentuje bohatou a zajímavou historii Potštátska – nejen města Potštátu, ale celého okolí, včetně místních částí a zaniklých obcí na území vojenského výcvikového prostoru Libavá.
Potštát, Olomoucký kraj

Ski areál Potštát – lyžování blízko města Hranice

Areál se nachází v Oderských Vrších, od Hranic je vzdálen 11 km. Díky své nadmořské výšce 500 m n. m. a díky umělému zasněžování má dobré klimatické podmínky a lyžuje se tady, i když v Hranicích není žádný sníh.
Potštát, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování na faře ve Spálově

Na faře je možné se ubytovat od jara 2017. Nachází se v prostorách Římskokatolické farnosti Spálov hned vedle kostela sv. Jakuba.
Spálov, Moravskoslezský kraj

Chalupa pod Mateřídouškou – ubytování jako u babičky

Chalupu nedaleko Oder ocení jak rodiny s dětmi či páry, tak i lidé, kteří hledají klid a koncentraci pro svou práci. Snoubí se zde poctivý historický interiér s pohodlím současného standardu. Užijte si klid vesnického prostředí a krásné okolí s mnoha možnostmi pro výlety kratší i delší.
Spálov, Moravskoslezský kraj

Uzenářství Kunovský – jakost až na kost

Přijďte ochutnat vynikající zabijačkové produkty vlastní výroby – ukeznářství Kunovský vám nabízí domácí jitrnice, jelítka, ovary, tlačenka, klobásy, párky, paštiky, uzené speciality a další produkty.
Lipník nad Bečvou, Olomoucký kraj

Hotel Cementář Hranice na Moravě

V těsné blízkosti centra města Hranice na Moravě se nachází Hotel Cementář, který nabízí celoroční ubytování v Olomouckém kraji. Využít můžete i možnosti pronájmu salonků k různým kulturně-společenským akcím.
Hranice, Olomoucký kraj